apua! valokuvat melkein pilalla

omavika

Koirani oli poissa ollesani tehny pahoja ja käynyt pemottamassa puolet kuvaprojektissa ja samalla tiputellu pissaa joka paikkaan kuvien päällekkiin. Omamoka ja sitte siitä sivustoorista loppu. Eli kuvat on vanhoja koulukuviani yms. Onko mitään enää kuville tehtävissä vai joudunko kattelrmaan pissatippasia kuvia lopun elämääni? :(

Nyt sitten viisaat ihmiset ohjeita ja vinkkejä kuvien pelastamiseksi.. ajassa en voi taaksepäin palata..

5

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Digiin siirtynyt

      Jos kyse on ”vanhanajan” valokuvista, jotka on vedostettu valoherkälle paperille ja kehitetty kemiallisesti, niin nehän eivät vettä säikähdä! Kunnon liotus runsaassa vedessä ja kuivaus asianmukaisessa valokuvakuivurissa (jossa on lämmitettävää, kuperaa metallilevyä vasten pingotettva kangas). Kiiltopinta vaatii kromilevyn kuivuriin.

      Jos liotetut kuvat päästää kuivumaan omia aikojaan, ne käpertyvät ruttuisiksi.

      Joka kodissa ei valokuvakuivuria liene ja minäkin olen omani myynyt jo pois, joten jonkun ammattilaisen puoleen lienee hyvä kääntyä.

      Nykyisten, mustesuihkutulostimella tulostettujen digikuvien vedenkestävyydestä en mene sanomaan juuta enkä varsinkaan jaata.

      • Veikkaisin mustesuihkukuvien vesipesun saavan aikaan lisää taiteellisuutta ja häivyttävän alkuperäisen aiheen ainakin suurelta osin pesuajastakin riippuen. Kokeilkaa!


      • jhfgwher
        Työeläkeläinen kirjoitti:

        Veikkaisin mustesuihkukuvien vesipesun saavan aikaan lisää taiteellisuutta ja häivyttävän alkuperäisen aiheen ainakin suurelta osin pesuajastakin riippuen. Kokeilkaa!

        Mustesuihku tulosteiden kestävyys riippu tulostimesta ja sen käyttämistä väreistä. Monien tulostimien värikuvat häipyy käytännössä kokonaan pesussa. MV-kuvat sensijaan on kestäviä, jos kirjoitin tekee virallista arkistolaatua.
        Kokeilin kerran HP:n värikuvaa ja se häipyi pesussa käytännössä kokonaan, mutta musta teksti ei mennyt edes suttuiseksi, ennekuin paperi hajosi.


    • L-n

      Kokeile liuottaa vähiten tärkeä kuva hyvin laimeassa pesuaineliuoksessa (mieleellään vaahtoamaton pesuaine) n. puoli tuntia.
      Paras liuos syntyy jos lisäät veteen “Ilfotol” wetting agent tms pesuainetta ohjeen mukaan.
      Laita kuva peilin pinnalle, kuvapuoli peiliin päin ja vedä ikkunankuivauslastalla tms kuva mahdollisimman kuivaksi.
      Kuva irtoaa peilistä kun se on kuiva.

    • Onko negatiivit

      tallessa tai digikuvien ollessa kyseessä kuvat sähkösesti tallella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      254
      4659
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      78
      3105
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1873
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      85
      1497
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe