Onko täällä muita Turkuun tänä vuonna hakijoita? Oletko hakenut jo useamman kerran, vai haetko ensimmäistä kertaa? Menetkö valppakurssille? Yleistä keskustelua olis kiva saada aikaan. Itse haen toista kertaa, enkä malta odottaa, että kirjat ilmestyvät.
Turun oikeustieteelliseen 2014
Oikikseen
972003
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 97
Vanhimmat
Haen Turkuun toista kertaa, en malta odottaa kirjojen ilmestymistä ja kyllä menen valmennuskurssille. Lexin teho varattuna tänä vuonna!
Mitä aiot tehdä tänä vuonna erilailla lukemisen suhteen? Itse aion aloittaa ulkoaopettelun aikaisemmin ja lukea yksinkertaisesti enemmän. Viime vuonna lukemiset jäi keskimäärin 4 tuntiin päivässä, nyt tavoitteena 7 tunnista ylöspäin joka päivä. Mä otin tänä vuonna vain viikonloppukertauskurssin, viime vuonna olin lexin tehoplussalla.
Itse haen ekaa kertaa Turkuun ja lexin teholle kanssa menossa! Vuoden aikana oon käyny avoimen yliopiston kursseja, joista toivon et olis ollu vähän apua, eikä kirjat tuu hirvenä järkytyksenä :))
Täällä tosiaan toinen ensikertalainen. Haluan saada ne kirjat jo käsiini ja aloittaa lukemisen, mutta toisaalta pelkään, että väsyn lukemiseen luku-urakan loppupuolella. Toivottavasti kova motivaatio estää liian väsymisen.
Itsekin hakemassa Turkuun ensimmäistä kertaa, viime vuosi tuli opiskeltua toista alaa jonka ehdinkin jo lopettaa vähäisen kiinnostuksen takia.
Olen mahdollisesti menossa Eximian valmennuskurssille, olisiko ketään kiinnostunut ottamaan tuota kaverikimppa-alennusta? Riittäisi siis että sanottaisiin tilauksen yhteydessä toistemme nimet niin tulisi alennusta 10-20% riippuen ottajien määrästä.
Tälle vuodelle aivan erilainen lukusuunnitelma. Enemmän panostusta ulkoaopetteluun heti ensimmäisistä viikoista lähtien ja enemmän lukemista tietenkin.
Viime vuonna kosahti tosiaan lähinnä noihin kahteen
Paljonko muuten viime vuonna pääsykoekirjat maksoivat? Rahatilanne vähän heikko ja pitää itse maksaa valmennuskurssi kirjat
Itse pystyin kirjat kurssin maksamaan viikonlopputyöllä, ei pitäisi olla paha oikeastaan kenellekkään.
Olisko ne kirjat ollut jotain 200 euron paikkeilla. En muista tarkkaa summaa, mutta jossain tossa se tais pyöriä.
Mä nyt aloin miettimään, että riittääkö toi viikonloppukertaus mulle. Viime keväänä olin Tehoplussalla ja se tuntui syövän lukuaikaa ihan mielettömästi ja osa luennoista oli huonoja. Sieltä sai kuitenkin todella hyvää buustia ja motivaatiota lukea, kun näki miten kova se taso on. Nyt pitäis koko kevät puurtaa yksin ja vasta viikko tai pari ennen pääsykoetta on se kertauskurssi...
Ite oon hakenu kaksi kertaa aikasemmin, et ehkä nyt kolmas kerta toden sanoo, toivonmukaan. :) Oisko täällä kiinnostuneita tulemaan kirjastoon vaihtamaan ajatuksia kirjoista? Vois nähdä vaikka kerran viikossa, ja sitten vois miettiä niitä kirjan vaikeita kohtia ja etsiä mahdollisia tärppejä. :) Se olisi myös mukavaa vaihtelua yksin lukemisen ohessa. :)
Tavoitteenaoikis: mä olisin kiinnostunut!! Tosin en asu koko kevättä Turussa mutta joitakin päiviä viikosta. Voinko pistää sulle vaikka sähköpostia? Nyt kun oon ite menossa vaan Viikonloppukurssille, niin tämmönen idea olis aivan mahtava :)
Moi! Mä oon ensikertalainen ja ois ihana saada joku jonka kanssa keskustella asioista, noin kirjat näyttää niin tuskalliselta lukea et kyl kaveri kelpais vähän auttamaan :p
Joo, ja tosiaan kaikki ikään ja sukupuoleen katsomatta voi ottaa yhteyttä, kunhan olet motivoitunut ja hakemassa tosissasi Turun oikeustieteelliseen 2014. :) Yhteyttä voi ottaa: [email protected]
Täältäkin voisi löytyä kiinnostunut! Tosin teho-kurssi verottaa jonkin verran jo entuudestaan aikaa, mutta silti voisi olla mukavaa saada edes pari kertaa kevään aikana treffata samanhenkisiä ihmisiä muutenkin kuin valmennuskurssin merkeissä!
Itse haen Turun oikikseen ekaa kertaa ihan vaan kokeilun vuoksi, kunnianhimoa ja itsekuria löytyy niin mikäs siinä. Myös kolmea muuta ainetta haen, joihin lukemisen olen jo aloittanut. Näitä kommentteja lukiessa kyllä alkaa vähän kuumottamaan mutta kun kirjat tulevat vasta maaliskuun lopulla niin ei voi mitään, tosin perusteoksia olen jo lueskellut. Valmennuskursseista en ole koskaan innostunut, tietty kun täällä pohjoisen korvessa asustaa niin onhan niille aika vaikea osallistua. Vaikka Rollo tuossa lähimpänä olisi niin ei se oikein innosta, ristiriitaista palautetta on tullut kuultua vaikka kaupunkinahan se on ihan ok :)
Mä haen toista kertaa ja valmennuskurssille menen minäkin. Lexkurssien intensiivi-kurssi varattuna. Viime vuonna olin tehoplussalla ja vaikka tykkäsin sinänsä että opetus oli laadukasta ja opin hyvin siellä niin haluan panostaa itsenäiseen opiskeluun tänä vuonna. Ilman valmennuskurssia en kuitenkaan voisi kuvitella olevani.
Haen kolmatta kertaa, tosin viime vuonna pääsin Joensuuhun niin ei tässä mikään hätä ole - muutin vaan mieltäni kun ei tuo Joensuu lopulta oikeen kiinnosta ja siirtoa ei heru. Otetaan vaikka ihan mukavana harrastuksena, eihän tässä nolifena mitään menetettävää ole.
Valmennuskeskuksen kurssi makso mulle 1400€ materiaaleineen, muille vähän enemmän kun ilmottautuivat reippaasti myöhemmin.
Itse en suosittelisi valmennuskurssia kuin niille, jotka todella oppivat istumalla perse penkissä ja kuuntelemalla kun opettajat kertoo kirjojen sisällön - käytännössä sanasta sanaan vaan selostavat mitä kirjassa lukee. Kaiken tämän on jo unohtanut viikon päästä, tai ehkä minä en vaan opi sillä tavalla. Oma työ on kuitenkin se, mikä ratkaisee.
Ja älkää olko niin idiootteja että opettelisitte heti alusta asti ulkoa. Voimat ja motivaatio loppuu kesken, koska opittavaa on hemmetisti, varsinkin nyt kun kirjoja on yhtä monta kun viime vuonna ja lukuaikaa about viikko vähemmän (jollain asiasta päättävällä taholla taas käynyt massiivinen aivopieru). Lukekaa mielummin ensin ihan läpi kerran tai pari ne kirjat, ja sitten muutaman viikon jälkeen vasta aloittakaa se varsinainen opettelu. Lukunopeuskin kasvaa kun on pari kertaa lukenut materiaalin - itse luin viime vuonna Jussi Tapanin 240-sivuisen opuksen 4-5h kuudennella kerralla ja tieto jäi päähän ihan väkisin.
Tsemppiä muruset!
Kova on tahti, itse kun aloitin oppikirjojen lukemisen niin olisikohan nopeus ollut n.15sivua/tunti. Tosin, en ole koskaan ollut nopea lukemaan.
Pointtihan oli se, että olin lukenut tuon kirjan jo viidesti ennen tuota. Alussa ei nopeus ollut yhtään sen suurempi kun sullakaan.
Täälläkin yks toista kertaa hakeva! Viime vuonna olin Teholla ja tänä vuonna sitten kokeilen intensiivi plussaa. Täytyy myöntää että se teho kurssi oli vähän pettymys. Joo oli siitä paljon hyötyä, mutta jotenki tuntus että sitä oli ihan liikaa. Varsinkin ku se alkoi niin aikaisin ku neljältä niin en sitten sitä ennen ehtinyt lukea tarpeeksi.
Parannettavaa viime vuoden lukemisesta on paljon. Alusta asti pitää alkaa panostamaan että saa lukemisesta selvän rutiinin ja käyttää siihen paljon enemmän aikaa. Lukusuunnitelmankin ajattelin tehdä. Viime vuonna tein kans sen virheen että eka lukukierros kerralla kirjojen kanssa en syventynyt niihin tarpeeksi. En siis nytkään ajatellut alkaa ulkoaopettelemaan vielä ensimmäisella kierroksella. Ja itse huomasin liian myöhään että kertaus on mulle älyttömän hyvä tapa oppia. Eli kertaan päivällä lukemani asiat illalla vähän ennen nukkumaan menoa ja aamulla vielä toistamiseen ennen kuin siirryn taas eteenpäin.
Mutta hei onnea kaikille luku urakkaan!
Täälläkin toista kertaa hakeva! Tilanne tänä vuonna täysin erilainen viime kevääseen verrattuna, nimittäin olin suurimman osan tuosta lukuajasta töissä täysipäiväisesti. Lomalla töistä olin vain valmennuskurssin ajan ja vajaa pari viikkoa ennen koetta. Olin töissä ma-pe klo 7-15 ja illat ja viikonloput luin. Nyt jälkikäteen ajateltuna se mun lukeminen oli lähinnä torkkumista kirjojen kanssa, varsinkin arki-iltoina. Sain kuitenkin kirjat luettua läpi 5 kertaa ja kuvittelin jopa osaavani aika paljonkin.. Jäin 12 pisteen päähän sisäänpääsyrajasta. Eli aika paljon on kirittävää tälle vuodelle! Nyt on onneksi sellainen tilanne, että voin vaan keskittyä lukemiseen. Oon tässä jonkun verran yrittänyt tehdä lukusuunnitelmaa, lähinnä sitä että kuinka monta kertaa kirjat pitäisi saada luettua, mitä milläkin kerralla pitäisi painottaa ja vähän suunnitella vapaapäiviä. Tuumailin, että huhtikuussa olisi varmaan hyvä pitää useampi vapaapäivä lukemisesta, esim. päivä viikossa, jotta sitten jaksaa tykittää toukokuun ja nostattaa lukutunteja maksimiin. Kovasti jännittää jo tuo jaksaminen, vaikka 8 viikkoa on sinäänsä lyhyt aika että pitäisi muka jaksaa vaikka miten päin, mutta viime vuodesta oppineena, kyllä se syö naista kun ei oo mitään muuta elämää kun ne pääsykoekirjat. Minkäslaisia ajatuksia teillä on lukusuunnitelmien teosta vai meettekö fiiliksen mukaan? Mietin, että ihan tekisin jonkun suht täsmällisen suunnitelman paperille, jospa siitä olisi jotain hyötyä.
Tänä vuonna en aio mennä ollenkaan valmennuskurssille. Olin viime vuonna Lexin viikon mittaisella Intensiivikurssilla ja en kokenut sitä kovin hyödylliseksi. Ilmottauduin sille viimeksi sen vuoksi, että halusin valmennusta siihen itse pääsykokeeseen, vastaustekniikkaan yms mutta pääsykoehan oli ihan täysin erilainen mitä kukaan osasi odottaa, joten koin ettei valmennuskurssista ollut hyötyä siinä koetuksessa. Kyllähän itse pystyn ne asiat kirjasta lukemaan ja mun se ulkoaopettelu on loppujen lopuksi tehtävä, en itse opi siitä että joku luennoi siitä mitä kirjassa lukee. Lexin tehtävämateriaalista ja harjoituspääsykokeista pidin, sillä ne olivat hyvä tapa vähän testata itseään minkä verran asioista muistaa.
Vielä lopuksi kyselisin, että minkälaiset fiilikset teillä on siitä millainen pääsykoe tulee olemaan tänä vuonna? Olen itsekseni tuumaillut, että onkohan tiedekunnan linja nyt tuo viime vuoden tapaan "helposti korjattava" koe, eli monivalintoja jne vai palataanko vanhaan ja kokeessa on esseitä.. Vähän veikkaisin ensimmäistä. Onneksi tänä vuonna osaa valmistautua siihen, sillä viime vuonna menin aivan lukkoon kun koe olikin täysin erilainen mitä oli ajatellut :D
Jaa-a, saapi nähdä onko musta oikkiksen opiskelijaksi kun ei osaa edes juristia kirjoittaa nimimerkkiin :DD
Ihanaa löytää näin paljon innokkaita sieluja hakemaan Turun oikikseen! Olen siis ensimmäistä vuotta opiskelemassa kyseisessä tiedekunnassa, ja onnittelen hyvästä valinnasta. Aivan loistavaa on ollut. Tsemppiä hei tosi paljon, sisäänpääsy on kovan urakan takana, mutta täysin mahdollista. Vaikka kevään aikana houkuttaa vertailla omaa lukemista kauheasti muihin, se ei kannata, vaan 100% keskittyminen omaan lukemiseen ja oppimiseen. Voimia ja motivaatiota keväälle teille kaikille, ja toivottavasti nähdään 2014 fuksiviikolla!
Mitä olen kuullut, ni eks tonne Turun oikiseen oo vitu iisi päästä? Kun eiks siellä kokeessa ole pelkkiä monivalintoja. Niin että pelkästään arvailemalla pääsee ihan helposti, kun yleensä pisterajatkaan ei ole Turussa olleet koskaan korkeita, maksimissaan puolet maksimipisteistä.
Mee tradenomi pois täältä kun et osaa näemmä edes prosenttilaskua.
iisi biisi. Me käytii viimevuon kännissä tekee se koe; Mä, Hartsa, Donna, Luikki, Rache, Jessika, Danieli, Katriina, Cameron ja Trevor.. Vedettiin siis iha hatusta koko koe ja rastia ruutuun. Joku sanaselitys sielä oli mutta itse en muista mitään koko hommasta kun humala oli sen verta kova. Trevor oli kaikenlisäks vielä pilvessä ja repeili salissa niin paljon että joutuivat poistamaan kokeesta. Noh, saatiin lippuset ja lappuset täyteltyä. Rache, Katriina ja Hartsa sai kirjeet et pääs opiskelee.. Rachel oli kyl jo opiskelupaikka mut otti vastaa anyway, Katriina oli toisessa koulussa opiskelemassa viimestä vuottaan niin ei kyl ottanu. Hartsaa ei homma kiinnostanut sit ei yhtään... Rache ei oo tykänny Turusta mut eipä siinä sit, kuiteski oikis.
Et jos viinaa on nii suosittelen ainaki kännis käyä koittaa, hyvät alle ja pieni etkotesti siitä. Siit on hyvä jatkaa sit johonki lähelle ottamaan kuppia loppupäiväks.
Hei!
Ensimmäistä kertaa pyrin. En ota valmennuskursseja. Kirjat olen jo tilannut valmiiksi ja nyt pitää vaan odottaa julkaisuhetkeä. Nähtäväksi jää, kuinka tässä käy :). Olen yrittänyt tässä henkisesti valmistautua. Tiedän että taso on kova, ja luettavaa varmasti riittää.
Tsemppiä ja jaksamista kaikille!!
Te jotka ootte ostaneet tuolta utushopista kirjat ja aiotte noutaa ne niin saako ne siis heti klo 10 hakea edun kirjastolta? Vähän jotenkin huonoa infoa kirjojen noutamisesta. Onkohan siellä jo isot jonot sitten kympiltä et pitäskö mennä aikasemmin jo jonottamaan? Mulla lukee tuolla että "tilaus kesken" vaikka olen ne maksanut jne. Näkyyköhän niiden tiedoissa se maksu vai pitääks ite ottaa mukaan joku kuitti tjn?
Mulle on kans jäänyt epäselväksi että eikö niitä kirjoja nyt myydäkään tänä vuonna paikan päällä. Ostovaihtoehtona ilmoitetaan vain utushop ja nouto kun sähköpostiin tulee ilmoitus. Sitten kuitenkin ilmoitetaan että myynti alkaa kello kymmenen maanantaina.
Kyllä se tilaus on perille menny! Viime vuonna sama juttu! Ne käsitellä lähempänä h-hetkeä ja näkyy siellä ajalllaan!
On valtavat jonot. Viime vuonna seisoin jonossa yli 2h
Mahtaiskohan nyt noi jonot olla pienemmät kun eihän niitä voi tällä kertaa maksaa paikan päällä lainkaan vaan tuon utushopin kautta?
Enpä usko että vaikuttaa asiaan. Viime vuonnakin oli mahdollista maksaa etukäteen ja noutaa pääkirjastolta. On selvää, että kun hakijoita on noin tuhat kappaletta että ryysistä riittää.
Nyt kannattaa aloittaa jo vähän lukemaan sillä yliopistolla liikkuu huhu jonka mukaan tämän vuoden pääsekoekirjoina olisi ainakin esineoikeus ja ympäristöoikeus.
Ihanko totta. Täytyy sitten varmaan heti alkaa lukemaan vähän esineoikeutta. Kyllä harmittaisi jos tämä huhu pitää paikkansa eikä ole tutustunut ollenkaan näihin oikeudenaloihin. Kiitos tiedosta!
Ai esineoikeus ja ympäristöoikeus. Ainakin mielenkiintoiset aiheet.
Tack så mycket!
Ähääääääää, menitte helppoon. Idiootit
Kuulin myös itse huhuja yliopistolla että esineoikeus olisi yksi neljästä kirjasta. En tiedä pitääkö paikkansa, mutta yleensä on niin että ei savua ilman tulta. Kerroin kavereille ja he alkoivat heti lukemaan esineoikeutta.
Kiinnostaisko jotakuta Turun oikikseen hakijaa vielä tulla: miettimään, kertaamaan, puhumaan yms. pääsykoekirjoista, aina vaikka noin kerran viikossa kirjastoon tai jonnekkin muualle. Yhdessä olisi kiva käydä läpi kirjojen vaikeita asioita, etsiä tärppejä ja kannustaa toista tavoiteessa. Itse olen hakenut 2 kertaa aiemmin, joten aikasempaa kokemusta löytyy. Sitä en kuitenkaan edellytä. Sukupuolella ja iälläkään ei ole väliä, kunhan olet motivoitunut täysillä tavoitteeseen päästä Turun oikikseen vuonna 2014, niin se riittää. :)
Yhteyttä voi ottaa: [email protected]
Itse olen lukenut nyt esineoikeuden kirjan läpi 3 kertaa ja ympäristöoikeutta aloittelen. Tavoitteena olisi että saisin ympäristöoikeuden luettu parikertaa läpi.
Itse en kyllä ota sitä riskiä ettei noita aiheita tulisikaan eikä muutenkaan kiinnosta ruveta vielä lukemaan kun kohta saa lukea ihan tarpeeksi muutenkin, voi motivaatio helposti kadota varsinkin jos luetut aiheet olivatkin turhia.
Eihän se oli riskin ottamista jos lukee etukäteen ylimääräistä. Kyllä se miestä tässä tapauksessa naista syö jos jokin näistä aiheista tulisi. Tajuaisi että on antanut paljon tasoitusta muille.
Jos jaksaminen riittää niin totta kai on hyötyä tutustua aiheisiin ja yleisestikin oikeustieteelliseen kirjallisuuteen, mutta vaikka yksi aiheista olisikin joku väitetyistä on hyöty aika pieni aiheiden ollessa todella rajattuja ja yksityiskohtaistettuja verrattuna koko aihealueita käsitteleviin kirjoihin. Tiedän monia joilla on loppunut jaksaminen viimeisillä viikoilla jo pelkkiä pääsykoekirjoja lukemalla, joten näiden lukemisen lisäksi jo ennenaikainen mahdollisesti melko "turha" lukeminen voi ennestään haitata jaksamista, itselläni ainakin haittaisi.
Päätin myös, etten kuluta voimiani etukäteen lukemalla sieltä sun täältä jotakin. Kaikissa eri kouluissa ja kursseilla on veikattu Turun oikeustieteellisen aiheita, mutta kaikki arvaukset poikkeavat toisistaan, koska niitä ei kukaan voi vielä tietää... (Muut kuin tekijät ja toimeksiantajat, ja tieto pysyy maanantaihin asti kyllä salassa.)
Itse haen siis toista kertaa. Viime vuonna luin kirjat läpi n. 1,5 kertaa ja kävin Teho Plus -kurssin. Jäin 10 pisteellä sisäänpääsyrajasta. Olen siis aina oppinut asiat lukemalla ne kerran, mutta nyt tänä vuonna on vain hyväksyttävä se, että enemmän on luettava. Tarkoituksena nyt lukea ensin nopeasti kirjat läpi ennen kurssin alkamista, ja sitten vasta opetella hitaasti. Viime vuonna aloitin siis samantien hitaasti lukemisen, niin kuin olen aina kaikki asiat opetellut, lukiossakin. Lopuksi luen vielä kirjat kerran läpi omien muistiinpanojen sijaan.
Kokeessa kävi keväällä niin, etten enää muistanut kerran lukemiani asioita. Ainoastaan ne, jotka olin lukenut kaksi kertaa.
Tänä vuonna viisaampana, tsemppiä teillekin!
Tavoitteenaoikis, ootko tyttö vai poika? Mä on tyttö ja hakemassa ekaa kertaa, voin laittaa sulle sähköpostia vaiks ens viikolla, sit kun oon saanut kirjat käsiin :) kuulostais kyl kivalt et olis silloin tällöin lukuseuraa :)
Oon mies ja 23-vuotias. :)
Hei Lexin tehoplus- kurssille menijät! Montako tuntia olette ajatelleet lukevanne päivittäin kurssin ohella? Itse haen tänä vuonna ensimmäistä kertaa ja nyt jo jännittää hirmuisesti. :)
Mä laitoin sul sittenkin jo nyt sähköpostia :)
Ootteko muuten ajatellu lukevanne kaikkia kirjoja sekaisin vai yhtä kerrallaan? Oon vähän kahden vaiheilla. Toisaalta jos vaihtelee mielenkiinto pysyy paremmin, mutta yhteen kerrallaan keskittyessä kokonaisuudet pysyy kasassa.
Kannattaako hakea yhteispiste- vai valintakoekiintiössä? Omat paperini lukiosta eivät olekaan ihan niin hyvät kuin aluksi oletin (LEEMCB), ja yhteispistekiintiössä taitaa hakea lähinnä ne, joilla on useita laudatureja? En tiedä yhtään mitä tehdä..
Vai siis onko se edes itse valittavissa? Auttakaa tietämätöntä :(
Et voi valita kiintiötä itse. Kiintiöasia on hieman monimutkainen, ainakaan itse en sitä ymmärtänyt ennen kuin sain hyväksymiskirjeen. Luulin meneväni sinun yo-papereitasi vastaavilla papereilla automaattisesti koepistekiintiöön, mutta tosiasiassa tulin valituksi yhteispistekiintiössä, koska pääsykoepisteet ja todistuspisteet ylittivät yhteispistekiintiön rajan. Yhteispisteitä siis tarkastellaan aina ensimmäisenä.
Mutta. Tosiasiassa et saa kovin paljon hyötyä todistuspisteistä, joten kannattaa valmistautua pääsykokeisiin täysillä. Tietenkin kuitenkin haet, jos ala sinua kiinnostaa!
Kiintiö hoituu automaattisesti sen mukaan, kuinka hyvä todistus sinulla on, parhaimmisto hakee ekassa kiintiössä.
Kiintiön näki siinä yliopistohakuportaalin kohdassa kun valitsi ne tiedekunnat, mihin hakee.
Nyt kun hakuajat ovat jo umpeutuneet, niin sitä ei varmaan voi tarkistaa?
Kiitos selvennyksestä fuksi123 :) Kieltämättä asia on melko monimutkainen. Aion tehdä paljon töitä, sillä haluan ko. kouluun!
Nyt on tärkee kysymys! Voiko noi pääsykoekirjat noutaa ihan normaalisti Caloniasta maanantai aamuna vai pitääkö jostain Utushopista tilata?
Pitää tilata utushopista! Tänä vuonna ei ole mahdollisuutta maksaa paikan päällä.
Kiitos tiedosta! Mä kyllä tilasin ne jo eilen utushopista, ku tuli paniikki. Ärsyttää ku pitää aina mennä muuttelemaan noita käytänteitä. :( Toivottavasti voin hakea ne kirjat sitten maanantaina, vaikka tein tilauksen näin myöhään.
Joo ja oli varsin epäselvästi kerrottu omilla nettisivuilla. Oikiksessa oleva kaverini vielä tarkisti asian joltain professorilta. Kirjat muuten jaetaan tänä vuonna yhteiskuntatieteellisen kirjastossa, eikä Caloniassa. Tätä päätöstä en kyllä ymmärrä yhtään kun kirjasto on paitsi pieni, niin myös kovassa käytössä. Hakijat tulevat pysäyttämään kaiken kirjastotoiminnan tunneiksi.
Ei kai niitä Educariumin kirjastosta haeta vaan aulasta, niin minä olen käsittänyt? Ei kai siinä ole mitään järkeä että hakijat päästetään metelöimään kirjaston puolelle.
Nyt on paahdettu esineoikeutta ihan älyttömästi. Esineoikeuden kirja on pian luettu 6 kertaa läpi. Toivottavasti tämä tieto pitää paikkansa ja yksi kirja on esineoikeuden kirja.
Pitäiskö tuolta Utushopista tulla jotain muutakin viestiä, ku toi "tilaus maksettu" viesti? Riittääkö, että sen liitteen tulostaa ja sillä hakee kirjat? Siinä kyllä lukee, että: "Tilaus vastaanotettu, ei käsitelty"
Joo mäkin haluisin tietää kun Helsingistä asti lähdössä kirjoja hakemaan
Mä menen pelkillä henkkareilla. Luulen, että niillä on siellä nimilista tilaajista ja jokainen joutuu todistamaan henkilöllisyytensä. Muuten olisivat ilmoittaneet joko utushopin sivuilla tai sähköpostissa.
Eli sait siis pelkän "tilaus maksettu" viestin, etkä mitään muuta? Millon teit tilauksen?
Sain s.postin jossa oli liitteenä vahvistus tilauksestani ja maksustani.
''Noudettavat kirjat ovat saatavilla UTUshopin noutopisteestä erillisen sähköpostivahvistuksen jälkeen.''
Tuon kun tulostaa ja marssii oikeaan paikkaan niin varmaan saa kirjat..
Ite tilasin ne kirjat vasta eilen ja sain sieltä ton "tilaus maksettu" viestin ja siinä sen jonkun liitteen. Utushopissa sanotaan: "lähetetään sähköposti kun tilatut tuotteet ovat valmiina noutopisteessä..." et toivon mukaan voin ne kirjat sitten huomenna hakea.
Elikä tota kirjat saapu tänään kuriiripalveluna:
Aiheita ovat:
International law: introduction of international conventions
Oikeusteoria tänään ja huomenna.
Perhe- ja jäämistöoikeus erityisesti kansainvälisestä näkökulmasta
Velvoiteoikeuden perusteet
Eikä! Mä olen pulassa jos tuo yksi on englanniksi :( ymmärrän ja puhun melko sujuvasti kieltä, mutta lukeminen on niiiiin paljon hitaampaa ja asioiden ymmärtäminenkin viel paaljon enemmän aikaa
Mullekin tuli nää samat jo kuriiripalvelun kautta.. mikälie virhe sattunu postissa mutta eipä haittaa :D
international law vaikuttaa aika helpolta, kevyttä tekstiä ja hyvin laitettu oikeita tapauksia maailmalta ettei oo niin kuivaa..
oikeusteoria on aina ollu mielenkiintosta, aarniolla on todella sana hallussa :)
perhejajäämistöö oon lukenu avoimessa jo viis kertaa sen oikeudenalojen perusteet ku tykkään siitä niin. oon tehny myös oman testamentin ja mulla on kaks todistajaakin siihen!
velvis on perseestä mutta pakkohan siellä yks vaikee on olla.. Vähän pitää antaa kritiikkiä sivumääristä.. onks aikasemmin ollu muka yli 2000 sivua? eihän tässä oo enää mitään järkee
tsemppii kaikille hakijoille :)
Oon ite kyllä kanssa ihan pähkinöinä tosta kv-oikeuden kirjasta! #aivanhuippuuu
Toi vaikuttaa kyllä vaan aika haastavalta englannilta, tai siis toi terminologia on tollasta hardcore oxfordii, mutta onneks oon ollut aina ihan vitun hyvä englannissa. Uusia sanoja joutuu nyt kyllä silti opettelee aika kiukulla... mutta pääasia, että koealueesta kuitenkin melkeen puolet on englanniksi niin hyvä etumatka sellaseen tavalliseen idiottiin jo heti lähtöviivalla! Ne on kai tiedekunnassa suunnitelluut että ton kirjan kysymyksiin vastataan kanssa englanniksi, kun onhan noi termit jne prinsiipitkin englanniksi opeteltu, niin järkevin kai sitte näin.
:´((((((((((( eikääää, olin kyllä niin rikki kun noi kirjat tuotiin, aurinkoinen päivä sai kyllä tylyn käänteen! en tiedä miten tuun siis oikeesti selviimään näistä! jo toi oikeusteoria yksinään on niiiiiiiin haastavaa ja monimutkaista ymmärtää......
voimia & jaxuhaleja
Onko oikeesti englanniks ja 2000 sivua pääsykoelukemista? Niillä on ruuvit löysällä tiedekunnassa...
Turusta valmistuu suomen kovimmat lakimiehet, pakko se on laittaa pääsykokeistakin siis vaikeammat!
Vähän kyllä soi hälytyskellot, että sunnuntaina olis joku saanut paketin? Mahtanut olla innokas postinjakaja, jos vapaapäivänä on lähtenyt roudaamaan kirjeitä ja paketteja. Ja pääsykoekirjathan toimittaa nimenomaan Itella mikä mainitaan myös kijatilauksen yhteydessä, jos ei nouda kirjoja paikan päältä.
TÄNÄÄN KIRJAPAKETTINNE "SAANEET" ketkä ovat kirjat kirjoittaneet? yksittäisten kirjojen sivumäärät? en usko muuten ennen huomista.
International law kirjassa näyttää joku Outi Korhonen olevan, oikeusteoriassa raimo siltala, ei siis aarnio, kuten joku näytti ylempänä sanovan, vaan kirjassa lainataan aarnion klassikkoteosta vain melko paljon. Perhe- ja jäämistöoikeudesta on kirjoittanut Markku Helin ja Velvoiteoikeuden perusteet Ari Saarnilehto.
Kuriiripalvelu siis kirjat toi, ei todellakaan itella sunnuntaina! Mutta onhan se nyt aina ollut tiedossa että itella hankkii osan kuljetuksista ostopalveluina yksityisiltä...
Kyllähän tuo tarkemmin ajateltuna vähän trollilta haiskahtaa....
2000 sivua luettavaa kahdeksalle viikolle, josta puolet englantia olisi kyllä aika tyly veto tiedekunnalta.
Toivon todella että on
pakko olla trolli! lakienglantia ei voida olettaa oikkarikokelaiden täydellisesti sisäistävän 8 viikon rajatussa ajassa. osa ei edes liene englantia juuri aiemmin opiskellut?
öööh, tiedekunnassa on edessä lukemista helposti parituhatta sivua kolmeenkin viikkoon ja esim eu oikeudessa heti ensimmäisenä syksynä noin tuhat sivua englantia ja 200 sivua perustamissopimusta englanniksi... eli ei ole siinäkään vaiheessa porukalla vielä paljon legal englishin oppitunteja takana, mutta ei auta itku! Jos katsoo tiedekunnan opintotarjontaa niin valinnaisissa kursseissa on enemmistö englanniksi, eli jos ei pääsykokeessa osaa englantia niin ei kyllä ole paljon edellytyksiä sisällä koulussakaan opinnoissa edistyä.
Alkuluennoilla syksyllä tosiaan puhuttiin ''opetuksen uudistamisesta'', jolla viitattiin myös pääsykokeisiin. Vanhan tyyppisiä pääsykokeita tuskin koskaan tulee olemaan. Tuhannen ja yli tuhannen sivun tentteihin joutuu tottumaan heti tiedekunnassa. Miksei sitten pääsykokeissa?
Mitä tulee englannin kieleen. Tiedekunta pyrkii kansainvälistymään koko ajan. Tämä näkyy mm. englannin kielisen materiaalin lisäämisenä tenttivaatimuksiin.
Vaikuttaa kusetukselta koko homma.mites ne ketkä eivät ole lukiota käyneet ja englannin kielen opiskelusta on vaikka 5 vuotta aikaa, koko kielihän on kyseisessä ajassa unohtunut täysin. Luulevatko tiedekunnassa että uusi kieli opitaan alle kahdessa kuukaudessa.
Mites ne ketkä ei oo oppinu lukemaan? miten pystyy hakemaan?
Tai ne ketkä on käyny lukion 49 vuotta sitten, silloinhan ei englantia taidettu hirveästi painottaa. Mites ne sitten?
Kyllä se menee niin että tiedekunta päättää mitä haluaa sisään ja JOS siellä nyt on päätetty näin vahvasti painottaa englannin osaamista niin sitten siellä on niin päätetty koska halutaan sisään opiskelijoita joilla on jo valmiiksi hyvä kielitaito. Tämä olisi yksi tapa valikoida opiskelijoita, kyseessähän on sisäänpääsyä varten tehtävä opiskelijoita rankalla kädellä karsiva VALINTAKOE josta on tarkoitus päästää läpi ne jotka täyttävät tietyt kriteerit.
Itse varasin jo ajan englannin kielen opettajalta. Lupasi kääntää kirjan sanasta sanaan 6500€. Kyllä se vähän kirpaisee mutta lukeminen on paljon nopeampaa. Aloitan lukemisen muista teoksista.
''Kirjojen toimitus alkaa kirjojen ilmestymispäivän jälkeen 31.3.2014. Toimitusaika ilmestymispäivän jälkeen postitse lähetettäessä on kolmesta seitsemään (3-7) työpäivää. Noudettavat kirjat ovat saatavilla UTUshopin noutopisteestä erillisen sähköpostivahvistuksen jälkeen.''
Turun yliopiston sivuilta lainattua... Mikä tässä nyt sitten on totta ja mikä ei?
Etkö tunne perustuslakia? Kyse olisi syrjinnästä asuinpaikan perusteella. Nykyään kuitenkin ollaan tarkkoja yhdenvertaisuuskysymyksissä, eikä varsinkaan OIKEUStieteellisellä tiedekunnalla ole varaa loukata ihmisten perusoikeuksia.
BS
Taitaa sama henkilö kirjoitella kommenttia toisensa perään. Mikään posti ei kulje sunnuntaisin eikä kirjoja ole vielä edes postiin toimitettu. No, huomenna nähdään aiheet.
Eihän tämä nyt ensimmäinen kerta olisi kun yliopistolla lipsahtaisi, käsittääkseni mm. pääsykokeiden tulokset ilmaantui etukäteen viimekeväänä? ei näistä oikein koskaan tiedä..
No joo viimevuonna ainakin valmennuskurssilla kuulin kans et jotkut oli saanu kirjat päivää aikasemmin nimenomaan kuriiripalvelusta. Mut eipä se yks päivä niin paljoa kuitenkaan paina kun melkeen kaks kuukautta aikaa lukea niitä kirjoja. Tänäänhän se sitten myöhemmin selviää varmaksi et puhuttiinko tällä kertaa totta vai ei. Kannattaa miettiä tarkkaan miten ajan käyttää lukemiseen. se on ehkä n. 35 sivua päivä tasasella tahdilla mitä pitäis muistaa. Ite käyttäisin yhden, ehkä jopa kaks päivää niiden kirjojen "selailuun". Eli siis kokonaiskuvan hahmottamiseen. Sen jälkeen muutaman kerran lukisin kirjat hitaasti läpi ja käyttäisin ainakin 3 viikkoa ulkoaopetteluun. Ja kannattaa muistaa, että ei niitä täydy täydellisesti osata. Riittää että osaa paremmin kuin muut :) You don't have to be perfect, just be the best. :)
Mistä näitä pellejä oikein sikiää!!! Turun yliopiston sivulla on nyt oikeet kirjat tullu julki, sieltä voi käydä kattomassa ja sivujakin on ihan inhimilliset vähän reilu 700.
Valintakoevaatimukset
Valintakoevaatimukset ovat Turun yliopiston oikeustieteellisen tiedekunnan toimittamat, maanantaina 31.3.2014 ilmestyvät valintakoekirjat:
•Heikki Kulla – Mikael Koillinen: Julkisuus ja henkilötietojen suoja viranomaistoiminnassa (202 s.)
•Anne Kumpula, Tapio Määttää, Jukka Similä, Leila Suvantola: Näkökulmia monitieteiseen ympäristöoikeuteen (173 s.)
•Matti Myrsky: Suomen tulovero-oikeus (191 s.)
•Kim Talus: Johdatus eurooppalaiseen energiaoikeuteen (136 s.)
Huhhuhhh... Kyllä kuulosti paljon paremmalta noi trollikirjat :D Kuivaa niin kuivaa. Rankka kevät tulossa! Nyt sit jännityksellä odotan milloin kirjat kolahtaa postiluukusta, yliopiston sivuilla oli et toimitus saattaa kestää 3-7 päivää, toivottavasti näin ei ole vaan kirjat tulisivat huomenna tai viimeistään keskiviikkona..
Mitä olette mieltä kirjoista? Osa kirjoittajista Itä-Suomen yliopistosta, tuntuuko vaan että "painotus" aiheissa siihen suuntaan? Viittaan siihen että kun on tämä yhteispääsykoe Turku ja Joensuu.
Taitaa olla tämän vuoden kirjoista iisipiisin toi Tulovero-oikeus. Hain itse kans viime vuonna ja sain 53,5 pistettä eli tais jäädä 3 vajaaks. Tosin jaksan uskoa, että olisin päässyt ellei koko luku projektin ajan olis oksentanut ja sammunut kirjastossakin kirjan päälle kun odotin toista lastani saman aikaan, mutta kuka tietää mitä tänä vuonna tulee. Viime vuoden koe ainakin yllätti monet jo aikaisemmin hakeneet ja myös ne jotka tuudittautuivat siihen, että koe olisi samanlainen kun perinteisesti on ollut eli essee koe. JA PADAM kun Joensuu tuli mukaan, niin kokeessa olikin monivalintaa, selitystä ja yksi aineisto tehtäväkin.