Auttakaa

onneton viherpeukalo

En tiiä käykö täällä kuinka usein porukkaa mutta kysynpä silti vähän kasvien hoidosta. Eli mie oon ihan onneton noiden viherkasvien hoidossa, kasvit on kauniita ja haluan niitä kotini ilmettä piristämään mutten vaan onnistu pitämään edes helppohoitoisinta kasvia hengissä :D
Minulla oli jukka palmu, jota kastelin liikaa. Hankin traakkipuun, jota kastelin liikaa (lehdet alkoi kuolla ja ajattelin lisätä vettä kun luulin että se kuivaa mutta taisikin olla ihan normaalia siihen aikaan vuodesta että lehdet kellastui)
Hankimme nyt muutama päivä sitten uuden traakkipuun ja jonkun toisen mistä en ole satavarma mikä kasvi on, näyttää joltain vehkalta (luulisin että on kirjovehka kyseessä).
Nyt kovasti yritän pitää ne hengissä. Kasvit ovat puolivarjoisessa paikassa mihin tulee auringonvaloa muttei suoraan. Hankin kukkaruukut missä on aluslautaset, edellinen oli umpinainen joku muoviruukku.

Antakaas vinkkejä kuinka usein tai harvoin kannattaa kastella ja onko kannattavampaa kastella aluslautaselle kuin pintamullalle? Ja jos kastelen aluslautaselle niin mistä tiedän milloin kannattaa kastella lisää? Kun pintamulta ei varmaan kastu jos laitan vain aluslautaselle vettä. Talven aikaan kastelua varmaan vähennetään?

3

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemus opettaa

      Itse kastelen kaikissa ruukuissa pinnalle ja annan välillä pinnan kuivahtaa. Kesällä kun kuluttavat enemmän, kastellaan reilummin ja vähän kuluttaville vähän kesälläkin. Kuivuudessa lehdet nuokkuu, mutta palautuu nopeasti luonnossakin. Liiasta märkyydestä juuret kuolee helposti.

    • Miks et opi mitään?

      Siis kysyjä ei opi mitään kokemuksestakaan ?!
      Aina vaan kastelee liikaa, vaikka kaikki kuolee.
      Mitä jos tekisit niin, että kastelisit hyvin vaikka kerran viikossa, ja tunnin päästä kastelusta kaadat lautaselle jääneet ylimääräiset vedet pois !?
      Luulen, että kukkasi voisivat paremmin.
      Talvella lepoaikana se ainakin riittää. Kesällä, kun on kasvukausi, kukat tarvitsevat vettä vähän enemmän ja lannoitetta.
      Kekkiläälä on hyvät lannoiterakeet huonekasveillekin.

    • O-mukulakiurunkannus

      Kyllähän se on niin, että aika iso osa huonekasveista rakastetaan hengiltä - eli kastellaan liikaa. Itsekin olen näin joskus tehnyt.

      Minulla on aika paljon huonekasveja, peikonlehti, marraskuunkaktus, pitsilehti, juoruja, liisankukkaa, traakkeja, fiikuksia... Ovat minusta oikein hyvinvoivia.

      Kastelen likimaisin kaikki aluslautaselle ja annan imeä sieltä sen, minkä tahtoo. Liiat kaatelen pois usein vasta seuraavana päivänä. Olen oppinut heidän vedentarpeensa jo aika hyvin arvioimaan, joten liikoja on harvoin. Lannoitan vaaleanpunaisella Puutarhan kesä -lannoitteella ja minulla on taipumus yliannostella lannoitetta. Lannoittaminen on todella tärkeää, sillä uudessa mullassa olevat ravinteet kasvi käyttää muutamassa viikossa loppuun, kasvun ollessa kiihkeimmillään jo parissa viikossa.

      Aluslautaselle kastelen sen vuoksi, että siten opetan kasvini ottamaan vettä alhaalta. Tosin monilla kasveilla on oltava aika paljon vettä vetävä alusastia. Jos kastelee vain pintaan, kasvi kasvattaa juuret pintaan ja multatilan koko vedensitomiskyky ei tule hyötykäyttöön, jolloin vedenpuute iskee paljon helpommin.

      Vuodenaika, valon, lämmön ja auringonpaisteen määrä vaikuttaa veden tarpeeseen todella paljon, joten mitään yleispätevää ohjetta on vaikea antaa. Kasvi selviää kuitenkin yleensä kuivuudesta todennäköisemmin kuin vedessä makaamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      57
      10070
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      13
      6829
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      85
      6134
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      69
      6110
    5. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      11
      4272
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      28
      4265
    7. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4140
    8. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      65
      3685
    9. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      283
      3238
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      2578
    Aihe