Seitsemän tositarinaa lastensuojelusta- työntekijät kertovat.

Tositarinoita.

12

713

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tositarinoita Espoo.

      Kopio Hesarin uutisesta.

      Lähes 20 000 pääkaupunkiseudun lasta eli noin joka kymmenes lapsi on lastensuojelun asiakkaana. Näin lastensuojelu koskettaa pääkaupunkiseudullakin kymmeniätuhansia ihmisiä.

      Lastensuojelun asiakasmäärä kasvaa kaiken aikaa. Kasvu ei johdu vain väkiluvun kasvusta, vaan yhä useamman lapsen katsotaan tarvitsevan lastensuojelua.

      Helsingissä pari vuotta sitten sattuneen tapauksen myötä kynnys lastensuojeluilmoituksen tekemiseen on laskenut.

      Kahdeksanvuotiaasta Eerikasta tehtiin lukuisia lastensuojeluilmoituksia, mutta silti tytön elämä päättyi tukehtumiseen, kun isä ja tämän puoliso sitoivat hänet tiukkaan nippuun yöunille.

      Kolmea Helsingin lastensuojelun työntekijää epäillään tapauksessa virkavelvollisuuden rikkomisesta.

      Eerikan nimi nousee keskusteluun tämän tästä. "Ilmoituksia tulee entistä herkemmin verkostoilta ja esimerkiksi terveydenhuollosta", Espoon keskuksen lastensuojelun johtava sosiaalityöntekijä Riina Mattila sanoo.

      Esimerkiksi yhdellä Espoon keskuksen lastensuojelun sosiaalityöntekijällä voi olla asiakkaana 50 lasta tai nuorta ja lisäksi selvitettävänä 20 lapsen suojeluntarve.

      Vaikka yhä useampi lapsi ja perhe ovat lastensuojelun asiakkaana, työstä tiedetään vähän. Lastensuojelu nousee otsikoihin epäkohtien kautta. Julkisuuskuva vaikuttaa jo työntekijöiden arkeen.

      "Hirveän suuri osa työstä on pr-työtä, kun joutuu käännyttämään asiakkaiden ajatusmaailman. Joskus vanhemmat kyselevät alussa vihaisena, että miksi meidän perheemme sotketaan lastensuojeluun", eräs sosiaaliohjaaja sanoo.

      Lastensuojelun asiakkaiden vanhemmilla ei aina ole esimerkiksi päihde- tai mielenterveysongelmia. "Monesti vanhemmat ovat oikeasti yrittäneet kaikkensa. Jostain syystä se ei ole toiminut. Voi olla, että ulkopuolinen saa homman toimimaan", Riina Mattila sanoo.

      Espoon keskuksen lastensuojelun työntekijät kertoivat HS:lle seitsemän tarinaa lastensuojelun arjesta.

      Päivi Punkka HS
      ESPOON KESKUS Nämä löytyvät aloituksessa.

      Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään2:00
      Nuorukainen joi, riehui ja uhkaili2:00
      Äiti oli psykoosissa synnyttäessään2:00
      Teinityttö pelästyi huostaanottoa2:00
      Päihdeäidin lapset kapinoivat2:00
      Vauvalla hysteerinen äiti, riitaisa koti2:00
      Poika lintsasi koulusta ja pelasi yöt2:00
      KOMMENTTI Kun vieras kajoaa perheeseen2:00
      ----------------------------

      • Teinityttö hoiti.

        Lisää tarinoita Esppon lastensuojelusta. Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään.

        http://www.hs.fi/kaupunki/Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään/a1391063170678
        -----------


      • Nuoret dokaa, riehuu

      • Raskauspsykoosi.
        Nuoret dokaa, riehuu kirjoitti:

        Tositarinoita lastensuojelusta. Nuorukainen joi riehui uhkaili.

        http://www.hs.fi/kaupunki/Nuorukainen joi riehui ja uhkaili/a1391063151958
        ----------

        Tositarina lastensuojelusta. Äiti oli psykoosissa synnyttäessään.

        http://www.hs.fi/kaupunki/Äiti oli psykoosissa synnyttäessään/a1391063634945
        --------


      • Teinityttö pelästyi.
        Raskauspsykoosi. kirjoitti:

        Tositarina lastensuojelusta. Äiti oli psykoosissa synnyttäessään.

        http://www.hs.fi/kaupunki/Äiti oli psykoosissa synnyttäessään/a1391063634945
        --------

        Tositarnoita lastensuojelusta. Teinityttö pelästyi huostaanottoa.

        Vhttp://www.hs.fi/kaupunki/Teinityttö pelästyi huostaanottoa/a1391064008473
        -------------


      • Hesari estää.
        Teinityttö pelästyi. kirjoitti:

        Tositarnoita lastensuojelusta. Teinityttö pelästyi huostaanottoa.

        Vhttp://www.hs.fi/kaupunki/Teinityttö pelästyi huostaanottoa/a1391064008473
        -------------

        En voi nostaa esiin muita, koska Hesari antaa lukea vain viisi uutista.
        Joku voisi jatkaa ja lisätä aiheen uutisia.


      • taas tätä roskaa
        Hesari estää. kirjoitti:

        En voi nostaa esiin muita, koska Hesari antaa lukea vain viisi uutista.
        Joku voisi jatkaa ja lisätä aiheen uutisia.

        Minä tilaan Helsingin Sanomien digilehteä (ja myös paperilehteä), mutta enpä lisää tähän "keskusteluun" mitään, koska itse keskustelu puuttuu. Pelkkä robottimainen copy-paste -tuotanto ei riitä hengenravinnoksi, eikä linkittäminen, jota postaaja ei itse vaivaudu kytkemään omin ajatuksin tähän keskusteluun.


    • EI TULTA ILMAN KIPIN

      Ei nuori riehu ilman syytä. Kyseessä on tyypillinen tilanne, jossa nuorta ei ole kuulu hänen omassa asiassaan. Tämä osoittaa, että lasten suojelun asiantuntemus on ennakkoluulojen varassa. Tuloksena on syrjintää ja kaltoin kohtelua, joka aiheuttaa näitä väkivaltatilanteita.

      Tässäkin syyllistetään asiakkaita, vaikka syy tapahtumien kulkuun löytyy "yleisön palvelijoista". "Tositarinat" osoittavat, että koulutusta erilaisten ihmisten kohtaamiseen tarvitaan järjestyksen ylläpitäjille, viranomaisille ja sosiaali- ja terveydenhuollon virkamiehille.

      http://assijorinat.blogspot.fi/

      • Uhouhuohöiuhu

        Riehumiseen ei ole järkevää syytä.


      • hgjhhjjhghg
        Uhouhuohöiuhu kirjoitti:

        Riehumiseen ei ole järkevää syytä.

        Mikäli sinun lapsesi vietäisiin niin varmasti raivostuisit kuin leijona emo.tapaisiv


    • Pahoinvointivaltio

      STT -PsyJuridican tutkimus: lapsen vieraannuttamisella vakavia seurauksia lapsen ja vanhemman hyvinvoinnille

      "Tutkittavista joka toinen raportoi lapsellaan vieraannuttajavanhemman käytöksen johdosta tutkittavaan kohdistuvia voimakkaita kielteisiä tunteita ja 78 % raportoi lapsen oirehtivan asian johdosta. Yleisimmin lapsella raportoidut oireet liittyivät kouluvaikeuksiin, tutkittavaan kohdistuviin vihan tunteisiin ja liiallisiin pelkotiloihin, sekä uni- tai nukahtamisvaikeuksiin. "

      "Kokonaisuudessaan tutkimus osoitti lapsen vieraannuttamiseen käytettyjä toimintatapoja käytettävän häikäilemättömästi ja yleisesti, useimmiten liittyen vieraannuttajavanhemman tietoiseen haluun tuhota lapsen ja vanhemman suhde. Monissa tapauksissa tämä tavoite oli saavutettu ja lapsen ja vanhemman yhteydenpito oli lakannut tai ainakin merkitsevästi vaikeutunut. Vakavalle vieraannuttamiselle altistuneen lapsen ja erityisesti vanhemman näkökulmasta tilanne edustaa ns. kahtalaista menetystä eli läheisen menettämisen epävarmuutta seurauksena siitä, että henkilö on fyysisesti poissa, mutta emotionaalisesti läsnä. Vanhemman traumaattisena elämäntapahtumana lapsen vieraannuttaminen on rinnastettavissa lapsen kuolemaan. "

      Tämänhän me vanhemmat, joista lapsi pyritään vieroittamaan, tiesimme ilman tutkimustakin...

      Pakottaminen on VÄKIVALTAA. Julmimmasta päästä.

      • PsyJuridica

        ..."Tutkimuksen tulokset herättivät monia kysymyksiä yhteiskunnan sosiaalipalveluiden toimivuudesta sekä asian käsittelystä ja sen merkityksen huomioimisesta käsiteltäessä ja ratkaistaessa huoltoriitoja oikeudenhoidossa. "

        https://www.sttinfo.fi/release?releaseId=9733838

        20.11.2013 10:00


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      15
      3329
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1577
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      225
      1075
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      836
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      807
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      805
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      45
      789
    Aihe