Espoon lastensuojelu..
Helsingin Sanomien uutisessa myös muita aihepiirin uutisia.
http://www.hs.fi/kaupunki/Tositarinoita lastensuojelusta/a1391064030359
---------------
Seitsemän tositarinaa lastensuojelusta- työntekijät kertovat.
12
602
Vastaukset
- Tositarinoita Espoo.
Kopio Hesarin uutisesta.
Lähes 20 000 pääkaupunkiseudun lasta eli noin joka kymmenes lapsi on lastensuojelun asiakkaana. Näin lastensuojelu koskettaa pääkaupunkiseudullakin kymmeniätuhansia ihmisiä.
Lastensuojelun asiakasmäärä kasvaa kaiken aikaa. Kasvu ei johdu vain väkiluvun kasvusta, vaan yhä useamman lapsen katsotaan tarvitsevan lastensuojelua.
Helsingissä pari vuotta sitten sattuneen tapauksen myötä kynnys lastensuojeluilmoituksen tekemiseen on laskenut.
Kahdeksanvuotiaasta Eerikasta tehtiin lukuisia lastensuojeluilmoituksia, mutta silti tytön elämä päättyi tukehtumiseen, kun isä ja tämän puoliso sitoivat hänet tiukkaan nippuun yöunille.
Kolmea Helsingin lastensuojelun työntekijää epäillään tapauksessa virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Eerikan nimi nousee keskusteluun tämän tästä. "Ilmoituksia tulee entistä herkemmin verkostoilta ja esimerkiksi terveydenhuollosta", Espoon keskuksen lastensuojelun johtava sosiaalityöntekijä Riina Mattila sanoo.
Esimerkiksi yhdellä Espoon keskuksen lastensuojelun sosiaalityöntekijällä voi olla asiakkaana 50 lasta tai nuorta ja lisäksi selvitettävänä 20 lapsen suojeluntarve.
Vaikka yhä useampi lapsi ja perhe ovat lastensuojelun asiakkaana, työstä tiedetään vähän. Lastensuojelu nousee otsikoihin epäkohtien kautta. Julkisuuskuva vaikuttaa jo työntekijöiden arkeen.
"Hirveän suuri osa työstä on pr-työtä, kun joutuu käännyttämään asiakkaiden ajatusmaailman. Joskus vanhemmat kyselevät alussa vihaisena, että miksi meidän perheemme sotketaan lastensuojeluun", eräs sosiaaliohjaaja sanoo.
Lastensuojelun asiakkaiden vanhemmilla ei aina ole esimerkiksi päihde- tai mielenterveysongelmia. "Monesti vanhemmat ovat oikeasti yrittäneet kaikkensa. Jostain syystä se ei ole toiminut. Voi olla, että ulkopuolinen saa homman toimimaan", Riina Mattila sanoo.
Espoon keskuksen lastensuojelun työntekijät kertoivat HS:lle seitsemän tarinaa lastensuojelun arjesta.
Päivi Punkka HS
ESPOON KESKUS Nämä löytyvät aloituksessa.
Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään2:00
Nuorukainen joi, riehui ja uhkaili2:00
Äiti oli psykoosissa synnyttäessään2:00
Teinityttö pelästyi huostaanottoa2:00
Päihdeäidin lapset kapinoivat2:00
Vauvalla hysteerinen äiti, riitaisa koti2:00
Poika lintsasi koulusta ja pelasi yöt2:00
KOMMENTTI Kun vieras kajoaa perheeseen2:00
----------------------------- Teinityttö hoiti.
Lisää tarinoita Esppon lastensuojelusta. Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään.
http://www.hs.fi/kaupunki/Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään/a1391063170678
----------- - Nuoret dokaa, riehuu
Teinityttö hoiti. kirjoitti:
Lisää tarinoita Esppon lastensuojelusta. Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään.
http://www.hs.fi/kaupunki/Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään/a1391063170678
-----------Tositarinoita lastensuojelusta. Nuorukainen joi riehui uhkaili.
http://www.hs.fi/kaupunki/Nuorukainen joi riehui ja uhkaili/a1391063151958
---------- - Raskauspsykoosi.
Nuoret dokaa, riehuu kirjoitti:
Tositarinoita lastensuojelusta. Nuorukainen joi riehui uhkaili.
http://www.hs.fi/kaupunki/Nuorukainen joi riehui ja uhkaili/a1391063151958
----------Tositarina lastensuojelusta. Äiti oli psykoosissa synnyttäessään.
http://www.hs.fi/kaupunki/Äiti oli psykoosissa synnyttäessään/a1391063634945
-------- - Teinityttö pelästyi.
Raskauspsykoosi. kirjoitti:
Tositarina lastensuojelusta. Äiti oli psykoosissa synnyttäessään.
http://www.hs.fi/kaupunki/Äiti oli psykoosissa synnyttäessään/a1391063634945
--------Tositarnoita lastensuojelusta. Teinityttö pelästyi huostaanottoa.
Vhttp://www.hs.fi/kaupunki/Teinityttö pelästyi huostaanottoa/a1391064008473
------------- - Hesari estää.
Teinityttö pelästyi. kirjoitti:
Tositarnoita lastensuojelusta. Teinityttö pelästyi huostaanottoa.
Vhttp://www.hs.fi/kaupunki/Teinityttö pelästyi huostaanottoa/a1391064008473
-------------En voi nostaa esiin muita, koska Hesari antaa lukea vain viisi uutista.
Joku voisi jatkaa ja lisätä aiheen uutisia. - taas tätä roskaa
Hesari estää. kirjoitti:
En voi nostaa esiin muita, koska Hesari antaa lukea vain viisi uutista.
Joku voisi jatkaa ja lisätä aiheen uutisia.Minä tilaan Helsingin Sanomien digilehteä (ja myös paperilehteä), mutta enpä lisää tähän "keskusteluun" mitään, koska itse keskustelu puuttuu. Pelkkä robottimainen copy-paste -tuotanto ei riitä hengenravinnoksi, eikä linkittäminen, jota postaaja ei itse vaivaudu kytkemään omin ajatuksin tähän keskusteluun.
- EI TULTA ILMAN KIPIN
Ei nuori riehu ilman syytä. Kyseessä on tyypillinen tilanne, jossa nuorta ei ole kuulu hänen omassa asiassaan. Tämä osoittaa, että lasten suojelun asiantuntemus on ennakkoluulojen varassa. Tuloksena on syrjintää ja kaltoin kohtelua, joka aiheuttaa näitä väkivaltatilanteita.
Tässäkin syyllistetään asiakkaita, vaikka syy tapahtumien kulkuun löytyy "yleisön palvelijoista". "Tositarinat" osoittavat, että koulutusta erilaisten ihmisten kohtaamiseen tarvitaan järjestyksen ylläpitäjille, viranomaisille ja sosiaali- ja terveydenhuollon virkamiehille.
http://assijorinat.blogspot.fi/- Uhouhuohöiuhu
Riehumiseen ei ole järkevää syytä.
- hgjhhjjhghg
Uhouhuohöiuhu kirjoitti:
Riehumiseen ei ole järkevää syytä.
Mikäli sinun lapsesi vietäisiin niin varmasti raivostuisit kuin leijona emo.tapaisiv
- Pahoinvointivaltio
STT -PsyJuridican tutkimus: lapsen vieraannuttamisella vakavia seurauksia lapsen ja vanhemman hyvinvoinnille
"Tutkittavista joka toinen raportoi lapsellaan vieraannuttajavanhemman käytöksen johdosta tutkittavaan kohdistuvia voimakkaita kielteisiä tunteita ja 78 % raportoi lapsen oirehtivan asian johdosta. Yleisimmin lapsella raportoidut oireet liittyivät kouluvaikeuksiin, tutkittavaan kohdistuviin vihan tunteisiin ja liiallisiin pelkotiloihin, sekä uni- tai nukahtamisvaikeuksiin. "
"Kokonaisuudessaan tutkimus osoitti lapsen vieraannuttamiseen käytettyjä toimintatapoja käytettävän häikäilemättömästi ja yleisesti, useimmiten liittyen vieraannuttajavanhemman tietoiseen haluun tuhota lapsen ja vanhemman suhde. Monissa tapauksissa tämä tavoite oli saavutettu ja lapsen ja vanhemman yhteydenpito oli lakannut tai ainakin merkitsevästi vaikeutunut. Vakavalle vieraannuttamiselle altistuneen lapsen ja erityisesti vanhemman näkökulmasta tilanne edustaa ns. kahtalaista menetystä eli läheisen menettämisen epävarmuutta seurauksena siitä, että henkilö on fyysisesti poissa, mutta emotionaalisesti läsnä. Vanhemman traumaattisena elämäntapahtumana lapsen vieraannuttaminen on rinnastettavissa lapsen kuolemaan. "
Tämänhän me vanhemmat, joista lapsi pyritään vieroittamaan, tiesimme ilman tutkimustakin...
Pakottaminen on VÄKIVALTAA. Julmimmasta päästä.- PsyJuridica
..."Tutkimuksen tulokset herättivät monia kysymyksiä yhteiskunnan sosiaalipalveluiden toimivuudesta sekä asian käsittelystä ja sen merkityksen huomioimisesta käsiteltäessä ja ratkaistaessa huoltoriitoja oikeudenhoidossa. "
https://www.sttinfo.fi/release?releaseId=9733838
20.11.2013 10:00
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167220- 1992607
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1102241En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761628Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911129- 441029
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va461009- 99961
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6763- 46763