Pian olisi tulossa norwegianin lento ulkomaille 1-vuotiaan kanssa. Koneeseen saa ottaa lapselle eväät, mutta onko kellään tietoa saako ottaa 2 dl pillimaitoa? Ja miten ootte pakannut lapsen eväät, omiin käsimatkatavaroihin vai erikseen johonkin pussiin tai laukkuun?
Vastaukset 2
- sillointällöin
Kun on kyse pienen lapsen juomasta, niin käsittääkseni tuollainen 2dl on sallittu (norm. nestepakkaus, joka sallittu koneeseen on 1dl), kunhan on avaamaton. Pakkaa omiin käsimatkatavaroihin, läpinäkyvään pussiin, jonka sitten otat erikseen esille siellä turvatarkastuksessa.
- lapsenruoat
Avaamattomat lastenruoat kuten nestetetrat ja ruokapurkit hedelmät yms. saa ottaa koneeseen. Ne kannattaa pakata yhteen pussiin niin, että ne on helppo ottaa esiin turvatarkastuksessa. Tämän kuukauden alusta on tullut uusi systeemi jossa lastenruoat täytyy näyttää tarkastajille. Meillä on ollut sylilapselle kolmekin pillimehua, puuroa tetrassa, ruokaa purkissa yms. ja aina kaikki on saanut ottaa koneeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401872Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101270- 991011
- 102888
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88884- 62716
- 32612
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68508Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku12495- 78491