Sattuipa käteen vanhahko, vuonna 2001 painettu julkaisu"Retkelle uusmaalaiseen luontoon". Julkaissut Uudenmaan virkistysalueyhdistys.
Kuntien verorahoilla on perustettu vapaa-ajan kohteita ja paljon. Melkein poikkeuksetta saariin, joihin ei rahvaalla ole pääsyä. Vain eliitillä on varaa pitää venettä, ei työmiehellä. Passaa sitä sitten veneillä "luontoon" missä kaikki on valmista. Verorahoilla tehtyä. Polut, uimapaikat, nuotio- ja oleskelutilat. Varmaan nuotioiten puutkin verorahoista kustannetaan. Ei ole ihme, ettei vanhusten ja lasten hoitoon rahaa riitä. Lastensairaalakin pitää kerjäysrahoilla maksaa, ei valtio eikä kunnat sinne rahoja pane. Oma tasku on lähinnä.
Niin, eikä näistä alueista rahvaalle edes kerrota! Kai ne tällaiset esitteetkin on jaettu eliitille. En muista enää, mistä tämän käsiini sain.
Kyllä eliitti AINA puolensa pitää!
Eliitin juhlaa rahvaan rahoilla
Lasarus
2
247
Vastaukset
- pöydän alta
Kuka tietää tämän virkistysalueyhdistyksen johtohenkilöistä? Ketä ovat ja ovatko kaikki vapaamuurareita? Toki itsekin selville saisin, mutta jos jollakulla on tiedot jo olemassa, niin miksi tehdä kaikki vaikeimman mukaan?
- Lasarus
Täältähän http://www.uudenmaanvirkistysalueyhdistys.fi/index.php?k=13377 tuo eliittijoukko löytyi. Samoin jotakin sen kähminnästä kunnallispoliitikkojen kanssa. Ei riitä eliitille mikään, aina pitää olla ottamassa mitä vain mieleen juolahtaa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233111Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122239Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.712113Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051909Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761613Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥411411Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta151329Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1111115
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151086