Olen juuri täyttämässä 11. Olen siis tyttö. Olen juuri aloittanut taekwondon (= Itsepuolustuslaji, yt:stä löytyy videoi siitä mut se ei ole aloittelijoil tietestään ihan tollasta) ja on nyt parit harkat takana. Voin sanoa että RANKKA laji, meinaan jo 20 punnerrusta, 4 0syväkyykky-ylöshyppyä, selkälihasliikkeet vatsalihasliikkeet ja juoksu alkuverryttelynä muidenkin verryttelytapojen lisäksi on jo rankkaa. Itse laji ei ole alussa rankkaa. Ongelma on se, että olen melkein myöhästynyg koulusta sattumalta harkkojen jälkeisinä päivinä(Harkkojen pituus Ti: 1 1/2h To: 1 h) ja iskä väittää lajin olevan liian rankka. Ärsyttää,kun tämä olisi just sitä minua.
Lisäksi isä ei aio hankkia minulle teokwondoasua, sillä ennen harrastin pesäpalloa ja lopetin sen kuulemma heti ja varusteet hankittiin liian aikaisin (Harrastin 1 vuoden, joka oli liikaa kun muut kiusasi joukkueessa jatkjvasti) ja isä epäilee et lopetan taekwondonnheti. B0hävettää olla ainut jolla ei oo sitä asua :c Voisin omilla rahoilla ostaa, niitä kuknon sen verran, että voisin asun- ja tämän kaud3n maksun maksaa, mutteivat ne anna.
Ei suatanha, kun tabletil tulee kirjoitjsvirheit mut kestäkää :c
Taekwondo-harrastukseni
5
186
Vastaukset
- harrastaja1
sinuna hommaisin asun aika ripeesti koska jos meinaat siinä edetä mihinkään ni kyllä se asu kanttii hankkia ennen vyö kokeita
- 16wee poika
Meillä on asu pakko alkeis kurssin jälkeen jos haluaa jatkaa. Sanot sitten niille vanhemmilles että jos et kerta saa harrastaa lajia mistä tykkäät niin oisko se parempi et notkuisit tualla ostarilla juomas energia juomaa ja polttamas tupakkaa ja sitten myöhemmäs vaihees siirryttäis alkoholiin ja huumeisiin. Varmasti sen jälkeen vanhemmat rupee miettimään sitä seuramaksun maksua. Ite oon harrastanu Taekwondoa, Karatea nyt harrastan Hokutoryu jujutsua ja vapaa ottelua. Yleensä taistelulajeja harrastavista lapsista kasvaa kunnon kansalaisia.
- jumppe
on kyll jännii vanhempii.... mun vanhemmat kannustaa mua harrastuksissa ja näi..
no jos tosi paljo haluut harrastaa sitä nii osta asu ilman vanhempien lupaa...
on se asu parempi ku koko rahal karkkii.... - HyväääLiikuntaaa
Jos tykkäät kovasta urheilusta niin sinne vaan. :)
Vanhemmille kannattaa kuvailla se tunne mikä tekemisestä tulee ja se mikä on lajin henki. Ite tykkäsin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja10314187Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va255876Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545571SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1525408Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2035133Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2894280HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.233957"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873611Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant13527Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan193489