Mahikset lääkikseen??

stressinalla

Lukion matikka on menny 9 paikkeilla, kemiaki vasta 1 kurssi käyty ja sain 9, bilsa eka kurssi 9 eli toka kurssi vasta ens vuonna, fysiikka 1 kurssi 8 ja nyt meneillään fy2 mutta en kyllä tajua siitä mitään!! Näitten kaikkien keskiarvo noin 8,75 :( oisko parantamisen varaa ja kuinka todennäköistä päästä ekalla kerralla?

4

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Spondylosis

      Jokainen haluaa päästä ensimmäisellä yrityksellä, mutta sitten kun sinne pääsykokeeseen menee niin harvapa saa sen paksukuorisen kirjeen kotiin. Esim. meidän vuosikurssin paras pääsykokeessa ei päässyt ensimmäisellä yrityksellä.

      Jos haluat lisätä mahdollisuuksiasi, tähtää L-riviin kirjoituksissa, koska se auttaa yhteispistekiintiöön pääsyyn ja laskee tarvittavaa pistesaldoa. E-rivi on sitten jo pitkälti hyödytön ja joudut pyrkimään koepistekiintiössä. Monilla kosahtaa muuten hyvät paperit äidinkielen C:hen tai M:ään, joten ei kannatta äikkää unohtaa.

      • Spondylolisteesi

        Itse taas en juuri nähnyt järkeä ylioppilaskirjoituksiin panostuksessa. Papereilla kun ei ole mitään merkitystä, jos pääsykokeesta saa parhaat pisteet. Aikani käytinkin ruotsin, englannin, äidinkielen ja matematiikan ylioppilaskirjoituksiin opiskelun sijaan olennaiseen: valintakokeeseen valmistautumiseen.


    • Sori

      Ap en usko, että tulet ikinä pääsemään lääkkikseen. Matkikan ekoista kursseista pitäisi saada helposti kympit eikä ekasta fyssasta pitäisi 9 huonompaa saada.

    • Itseopiskelija

      Eiköhän se oo silleen, että kuka tahansa voi päästä sisään, kunhan on valmis tekemään työtä sen eteen ja oikeasti oppii ne asiat ja osaa ne siellä pääsykokeissa. Ei sillä ole väliä minkä sieltä kurssilta saat, kunhan osaat siellä pääsykokeissa ne asiat. :)

      Toki hyvästä yo-todistuksesta voi mahdollisesti olla hyötyä, mutta itse kurssiarvosanoilla ei ole mitään merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3364
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3073
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1913
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1896
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1847
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1731
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1429
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1339
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe