Miten stressiä voi hallita?

22weenaikkonen

Voiko stressiä hallita jollain muullakin tavalla kuin liikunnalla ja ravinnolla?
Mulla lähti nyt kolmannen kerran tukka pois päästä ja kainalot auki kylkiin asti ihottumasta joka tulee myös stressistä..
Mun elämä on yhtä helvettiä, esim. jos aloitan vaikka uudessa työpaikassa niin olen ensimmäiset kaksi viikkoa hirveessä ihottumassa ja vatsavaivat ovat niin kamalat että joudun syömään buranaa siihen..

5

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+20

      Paleo-ruokavalio on paras. Viljat aiheuttaa mm. ihottumaa ja vatsavaivoja, muillekin kuin keliaakikoille. Viljat geneettinen alttius stressi= ongelma.
      Kylmät suihkut/avantouinti kuluttaa stressihormonit verestä pois, mutta jättää jälkeensä mielihyvähormonien ryöpyn. Hivenaineiden kontrolli, kilpirauhaset, rauhoittavat yrtit, parasympaattista hermostoa aktivoiva hieronta, rauhallisen sykkeen liikunta joka jättää elimistön enempi parasympaattiseen tilaan, rentoutuminen ja meditointi. Perfektionismista luopuminen, keskinkertainen tulos riittää; yli-tunnolliset ja kiltit palavat nopeammin loppuun.

    • 7700

      Jos stressi tulee vaativasta työstä niin silloin suosittelisen työpaikan vaihtoa, mutta sinun ongelmasi kuulostaa ahdistukselta. Lue netistä lisää, kannattaisi mennä ehkä lääkärille. Itselläni masennus ahdistus. Mulla kans iho-oireita stressiahdistuksesta ja pahoissa jännitystilanteissa menee vatsa kuralle. Jännitysvatsa on eri asia kuin viljaongelma.

      Tukkani on paksu, syön kasvisruokaa ja täysjyväviljaa

    • Lykkyä tykö

      Mee juttelemaan ongelmista. Sillä tuollaiset ongelmat selviää!

      Voi olla että sinuun on kohdistettu liikaa vaatimuksia tai jotain muuta.

      Kyllä sinä pääset tämän asian yli. Jos on liian vaikeaa joku homma, niin valitse helpompi juttu!

      Ei sun tartte olla täydellinen, teet vain parhaasi ja otat rennosti!

    • 18+3

      Luulisin, että stressin kasaantumisella on syynä se, että olet (ja olen) jotenkin pois päältä suurimman osan aikaa, kun kyse on tunteista ja ahdistuksesta.

      Itse istuin koneella juuri nyt ja yhtäkkiä tajusin kuinka stressaantuneen ahdistunut oikein olen. En itse jotenkin osaa tunnistaa tunteitani, enkä edes tunne niitä, mutta käytöksestäni huomaan että jokin on vikana.

      Yleensä stressiin helpottaa se, että sen korjaa sen aiheuttajan. En tarkoita sitä, että et mene töihin tai sellaista, vaikka joskus sekin voi olla pakko. Tarkoitan enemmän sitä, että selvittäisit mistä tämä sinun stressaamisesi johtuu? Mikä sinusta tuntuu pahalta kun menet uuteen paikkaan? Kaikkia jännittää ja stressaa uudet kuviot yleisesti ottaen, ja jos niitä tunteita yrittää tukahduttaa koko ajan, niin tunteista voi tulla niin vahvat, että ne pakottavat sinut ahdistumaan.

      Puhutko esimerkiksi jännittävistä asioista jonkun kanssa joskus?

    • herenow

      Opettele tietoisuustaitoja eli tietoisen läsnäolon taitoa, mindfulnessia. Stressaan herkästi ja mulla auttoi kun opin olemaan enemmän läsnä. Se auttaa muihinkin ongelmiin. Aiheesta löytyy kirjallisuutta, jos kiinnostaa tutustua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3105
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      65
      2653
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2240
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1691
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1519
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1130
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe