Eräs palstan Tabu aiheista on Radon alueelle rakennetut talot. Onko syöpää aiheuttavalla radonilla vaikutusta esim. OK-Talon hintaan?
Radonin vaikutus asuntojen hintoihin
vaiettutotuus...
16236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kyllä on.
Samoin esim. Kantakaupungin saasteet tappavat ihmisiä ja tämä tulee näkymään hinnassa. Ei haluta maksaa siitä, että pääsee mullan alle..
Saasteet ovat vielä pientä verrattuna puulämmitykseen ja puukiukaaseen. Sitten on se homeongelma.
Idän jengilähiössä voi saada puukosta.
Mitähän höyryjä vanhakaatopaikka aiheuttaa asuinympäristöön?
Aivan pikkuhuopalahdessa on rakennettu kaatopaikan päälle ja kalliossa huumejengit ja mamut puukottavat ja ryöstävät vanhuksia ja nuoria, että vaarallista on asua hesassa.
Turha kiistää tosiasioita.
http://www.stuk.fi/sateily-ymparistossa/radon/fi_FI/pitoisuudet/
Paikkakunnilla on eroja.
http://www.stuk.fi/sateily-ymparistossa/radon/fi_FI/pientaloasuntojen_radonmittaukset/
Eli omakoti ja pientaloissa kärsitään radonista, no asun itse sen verran uudessa rivarissa, että siinä on radonsuojaukset tehty, kun ne pitää nykyään olla ja perustus on osin kalliota ja rakenuslupaan kuului, tarkat radonmittaukset ja suojauksen ja tuuletuksen järjestäminen.
Radoniahan on vain aina juuri asuintalojen alla, ei muualla, eihän?
Parempi vaieta aiheesta kokonaan ainakin myynti hetkellä.
Tunteeko joku jonkun joka olisi saanut keuhkosyövän, ilman että olis tupakoinut tai ollut töissä asbestityömaalla?
En minäkään.
Työ- ja elinympäristössä on useita keuhkosyöpävaaraa suurentavia tekijöitä, kuten arseeni-, nikkeli- ja kromiyhdisteet, radon sekä asbesti. Esimerkiksi radon on tupakoitsijalle vaarallisempaa kuin tupakoimattomalle. Ok-taloissahan asuu vain tupakoimattomia, joten ei ongelmaa
Tiiviillä maaperällä radonongelmaa ei ole, joten savipellolla sijaitsevan ok-talon hintaa tämä voi vaikkapa nostaa.
Ei koske keskustassa asujia, jossa Radonia ei esiinny. Radon tappaa lähinnä lähiöissä jotka on rakennettu radonin ja jätteiden päälle. Asuntokohtaisten mittausten julkaiseminen on laitonta mutta mm. Vuosaari on pahimpia alueita.
Mittausten julkistaminen laitonta, mutta Kallion laitakaupunkialue pahin, kun se rakennettu jätteiden ja radonin päälle, ilmankos kallioon on sijoitettukin, asuntolat ja nistit ja mamukeskus, on ajateltu, että heitä ei jätteet ja radonit haittaa, tosin ok-loordin eli kallion hilda-ranen kirjoituksista havaitsee kallion jätteiden ja radonin oireet, kun tämän homppelin kirjoitukset muuttuvat vain sekopäisemmiksi.
Kellokosken ok-loordi eli hilda-ranehan tämänkin ketjun avannut, kyselee palstalla, aina näitä, vastailee itselleen ja puhuu homofantasioitaan, tämä kallion pikku mies on henkisesti ja fyysisesti sairas "ihminen". palstan kirjoituksista 90% taitaa olla ok-loordin , porhon, herttuan, ym hilda-ranen kirjoituksia.