Kymmenen euroa kuukaudessa kotimaisen tuotteen ostamiseen tarkoittaa
kymmentä tuhatta työpaikkaa vuositasolla.
Paljonkohan kotimaisen keittiön hankkiminen mahtaa merkitä lisää työllisyyttä
Suomeen?
kymmenen euroa kuukaudessa
8
106
Vastaukset
- keittiömasentaja
Hyvin vähän on kotimaista keittiöissä, myyntityö ja asennus useimmiten. Työllistyyhän niissä tietysti maahantuoja ja tukkuporras ja jokunen varastohenkilö ja autokuski.
- ei masennuta
Onhan Suomessa sentään suomalaisiakin keittiömerkkejä.
Suomalaisissa on suomalaista kaikki heloja lukuunottamatta. - Merkitön
Suomalaiset keittiömerkit ovat vain suomalaisia keittiömerkkejä. Se, että jollakin keittiöllä on suomalainen brändi ei tarkoita sitä, että tuote olisi suomalainen. Avainlipun saa kun tuotteen arvosta muodostuu 50 % suomessa seuraavien sääntöjen mukaan;
4. TUOTE
Käyttöoikeus voidaan myöntää Suomessa valmistetuille tuotteille ja tuoteryhmille, joiden kotimaisuusaste on vähintään 50 prosenttia omakustannusarvosta.
Tuotteiden kotimaisuusaste määritellään niiden omakustannusarvon perusteella. Omakustannusarvossa otetaan huomioon seuraavat tuotteeseen kohdistetut kustannukset:
o raaka-aineet
o tarvikkeet
o osa- ja puolivalmisteet
o pakkausaineet ja -tarvikkeet
o muuttuvat ja kiinteät henkilöstökustannukset
o alihankinnat
o muut välittömät kustannukset
o markkinointikustannukset
o tuotekehityskustannukset
o poistot ja korot
o muut välilliset kustannukset
Härskeimmillään kokonaan baltiassa tehty keittiö voidaan hinnoittelemalla saada kotimaiseksi avainlipputuotteeksi.
Suurin kotimaisuusaste on niillä "merkittömillä" keittiöillä joita tilataan pieniltä puusepänverstailta. Niidenkin levymateriaalit ja ovet ovat useimmiten tuontitavaraa.- 100 000 työpaikkaa
Jos kaikki on suomalaista heloja lukuun ottamatta, on kyllä aika suomalainen keittiö.
Hyvin suuressa määrin suomalainen millä määrittelyllä tahansa.
Novart ja puustelli ovat asia erikseen, ovat enemmänkin kauppahuoneita, ja vain myyntikate on suomalaista. - Ymmärrys
100 000 työpaikkaa kirjoitti:
Jos kaikki on suomalaista heloja lukuun ottamatta, on kyllä aika suomalainen keittiö.
Hyvin suuressa määrin suomalainen millä määrittelyllä tahansa.
Novart ja puustelli ovat asia erikseen, ovat enemmänkin kauppahuoneita, ja vain myyntikate on suomalaista.Lueppa edellinen uudelleen. "suomalainen" ei tarkoita lähellekään suomessa valmistettua vaan suomessa kasattua. Jos edes sitä.
- 100 000 työpaikkaa
Niin, kyllä Suomessa valmistettu on Suomessa valmistettu.Sen lisäksi materiaalit tai vähintäänkin komponentit on suomessa valmistettu.
- A.gentuurimies
Esimerkkinä eräs kotimainen avainlipputuote, merkkikenkä pohjanmaalta, pohja tulee eteläamerikassta, nahkapäällinen ja vuori valmiiksi ommeltuna Portugalista, liima saksasta, pakkauslaatikko valmiiksi painettuna virosta. Pohja ja päällinen liimataan suomessa yhteen ja pakataan laatikkoon. Tässä vaiheessa kenkäpaketilla on hintaa 4,5 euroa liimaus ja pakkaustyö 5 euroa. Kotimaisen työn osuus on yli 50 % eli selvä kotimainen avainlipputuote joka myydään marketissa hintaan 89.90. Työllistänyt yhden liimaajan ja yhden pakkaajan muutamaksi minuutiksi.
Sama on keittiökalusteissa. - 100 000 työpaikkaa
Edellinen on hyvä esimerkki kenkäalalta ja pätee myös keittiökalustealaan.
Toisaalta on olemassa kuitenkin kotimaisiakin keittiöitä, joiden valmistuskin katteen lisäksi työllistää mukavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2172843
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1122037Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2171681Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141605Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2841448Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471227- 471176
- 1051014
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan56948- 85905