Onko Vikinglinen terminaalissa SL:n myyntipistettä tai -automaattia, josta saa päivälippuja? Hra Viking kertoo vain busseista keskustaan, mutta olisi tarve mennä ihan muualle, jonne bussi kulkee terminaalin vierestä.
SL puolestaan ei kerro asiasta mitään – tai siis, että lippuja saa metroasemilta ja vastaavista paikoista.
(Kuulovammaisena en voi soittaa mihinkään ja kysyä.)
SL-päiväliput Vikingin terminaalista?
10
2097
Vastaukset
- Onko automaattia
http://sl.se/en/Visitor/Tickets/Buying-tickets/
Terminaalin viereisellä pysäkillä, joka on hieman vasemmalle ylämäkeen terminaalista ja keskustaan menevän ajokaistan puolella on ollut ainakin aiemmin lippuautomaatti, mutta onko vielä voisi joku kertoa?
Nythän niistä ei saane lippuja kuin luottokortilla tai ehkä depit Visakin pelaa, kuten se pelaa kaupoissakin hyvin siellä.
Kuvassa vanha automaatti:
http://goo.gl/maps/s4sxx- On the buses
Kiitos, toivotaan parasta.
- SL lipunmyynti
On the buses kirjoitti:
Kiitos, toivotaan parasta.
Lähin SL oma myyntipiste on Slussenilla "sillan alla", 1,3 km ja n. 15 min kävelymatkan päässä terminaalista.
http://goo.gl/maps/MpP05
- sdffkkl
Kävelimme viime viikolla Slussenille metroasemalle, josta ostimme "metrovahdilta" siis siitä kopista käteisellä (vain käteinen käy) Access-kortit ja latasimme niille 72 h matkakortit vieressä olevasta automaatista. Maksuvälineenä toimi visa-kortti. Homma taisi mennä niin, että automaatille näytetään korttia, valitaan mitä sille halutaan ladata ja maksetaan ja vielä viimeksi näytetään automaatille korttia ja hyväksytään ostos ladattavaksi kortille.
- 20 kr ylimääräistä
24 ja 72 h kortit pitäisi saada myös kertakäyttömallina, jottei tarvitse maksaa Access-kortistakin, ellei halua.
http://sl.se/en/fares--tickets/ - skfdjklsaj
20 kr ylimääräistä kirjoitti:
24 ja 72 h kortit pitäisi saada myös kertakäyttömallina, jottei tarvitse maksaa Access-kortistakin, ellei halua.
http://sl.se/en/fares--tickets/24 ja 72 h kortit saa kertakäyttöisinä nykyään, mutta halusimme ostaa Access-kortit, koska emme joka reissulla välttämättä osta juuri näitä kahta "matkustajakorttia", vaan lataamme jonkin summan yksittäisiä reissuja varten. Nyt ne kortit on valmiina tulevia reissuja varten. Yksi kortti meillä olikin jo ennestään.
- sklfdjksj
Lähetin kyselyn Vikingille ja vastaus kuului, että lippuja myydään terminaalin matkatoimistossa kello 9.30–11.00, mikä ei auta Turusta tulevia matkustajia.
"Matkailutoimisto Viking Linen Tukholman-terminaalissa
Saat turistineuvojilta tietoa mm. eri nähtävyyksistä, ja he jakavat myös esitteitä ja karttoja. Lisäksi voit ostaa heiltä paikallisliikenteen lippuja ja Tukholma-kortteja, joilla julkinen liikenne ja useat nähtävyydet ovat maksuttomia.
Toimisto sijaitsee terminaalin pääsisäänkäynnin yhteydessä 1. kerroksessa ja on avoinna klo 9.30–11.00. Paikalla on myös suomenkielentaitoinen turistineuvoja. Toimistossa voi maksaa käteisellä (Ruotsin kruunuilla ja euroilla) sekä useimmilla maksukorteilla (ei kuitenkaan American Expressillä tai Diners Clubilla)."
http://www.vikingline.fi/fi/suomi/varaa-maksa-muuta/hyva-tietaa/satamat/tukholma/ - Onko vai ei
Onko lippuautomaatti vielä Viikkarin viereisellä eli Londonviadukten pysäkillä?
Toimiiko se millä maksuvälineillä? - bussilippu
Lippuautomaatit bussipysäkeltä ovat postettu uuden lippusysteemin
tultua voimaan noin 2-3 vuotta sitten. - Anonyymi
Kännykällähän ne saa netistä suoraan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2366507Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r474565Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi944396Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli64196Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393692Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173608Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683596Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233501SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713263Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532415