Uuden ostanut!
hondan laatu oli ja meni
valitettavasti..
483746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Jep. Esimerkiksi Accordia ei saa yli 25 asteen pakkasessa käyntiin vaikka moottoria lämmittää. Lisäksi pitää ladata sitä 45 ampeeritunnin akkua muutama tunti. Aika ikävää jos kiire lähteä.
Keksi parempi provo, yritä edes paremmin siten ettet vastaa itsellesi 3 minuutin välein.hyvin pyörittää 25 asteen pakkasella 45 amppeerin akku, virta lukemat sen verran kovat.klonks wageni pitää peitellä -2 asteessa kokonaan ja startatessa menee 2 litraa öljyä.
Kyllä mulla vaan useamman kerran jäi Accord käynnistymättä kun pakkanen laski alle 20 asteen. Ei mikään provo vaan ihan täyttä totta. Maskin peittäminen ei auta mitään tohon jos akku ei jaksa pyörittää.
Sinulla ei lähtenyt, älä yleistä.
Osta Phlymounth!
Tuon kokoista akkua ei ole tarkoitettu Suomen oloihin. Eihän tuollaisella rimpulalla käynnistä kuin mopon.
Säteilylämmitin ja pieni akku! Itellä Honda 2.4 2007, seisoo kuukauden ja pitäis ajaakin. Laitan lämmittimen 4 tunniksi päälle ja akku 60 Ah, aina lähtenyt heti käyntiin ja on todella lämmin auto! Niin nykyisistä Hondista en tiedä!
Onko 2,4:ssa säteilylämmitin? 2,0:aan saa lphkolämppärinkin.
Pitipäs sattua, että mainitsit juuri "klonks wagenin" (oletettavasti tarkoitit Volkswagenia) vievän öljyä! Tekniikan Maailman 60000km:n käyttötesteissä yksikään tämän vuosituhannen puolella VW-konsernin valmistama bensa-auto ei ole kuluttanut öljyä(siis ei ole tarvinnut lisätä öljyä huoltojen välillä), vaikka niiden huoltovälit ovat 50% pidemmät kuin Hondan. Sen sijaan alkaneen vuosituhannen suurin öljynkulutus mitattiin juuri Hondasta, tarkemmin Honda Civic 1,8i 5d Sportista. Autosta ei löytynyt lopputarkastuksessa kuitenkaan syytä järkyttävään öljyn kulutukseen. Öljyä jouduttiin lisäämään 4,7 litraa huoltojen välillä. Käyttötesti oli numerossa TM14/2007.
Pitipä sattua että sulla on klonks wagen ja se pelaa hienosti!ei kuluta öljyä, vaihteisto pelaa kuin unelma.mene sinne klonks wagen palstallesi kehumaan jääkaappiasi, tämä on väärä palsta.
Minulla ainakin venyi ketju tsi koneessa 48tkm kohdalla vaihtoon ja dsg laatikko leipoi 65tkm.Öljyä meni n.1l/1000km.
Uudessa Hondassa sähköviat, ei kestäkkään pakkasta!
Silloinhan asia on laajemmin otettava esille. Valmistaja kyllä vaihtaa osat jotka ei kestä pakkasta.
Epäilen juttusi olevan keksitty, koska pakkasessa liikkuu tuhansia uudehkoja Hondia.
Todettu Vehollakin ja uudet osat tulossa kesällä???
Ajanut vuosia Hondalla ja ei vian vikaa. Sitten aivan uudessa sähkövikoja, ,kuin olisi rellun ostanut!
Olisit ostanut dacian.
Silloin en sähkövikoja ihmettelisikään!
Minulla nyt vm. 2013 Accord alla ja hyvin on lähtenyt käytiin tämän talven pakkasilla, aivan kuten edellinen vm. 2006 Accordi.
Hondan akut on ihan paskoja, mutta se ei tee koko autosta kuitenkaan huonoa. Ostetaan se Defan laturi ja vaihdetaan se akku parempaan, niin loppuu ropleemat.
Itse ostin CR-Veehen motonetistä 55amppeerin akun, ulkomitoiltaan sama kun alkuperäinen, saa nähdä miten starttaa yli -20 pakkasilla, jos ei ole piuhan päässä.
Onko Accordissakin vakiona 45amppeerin akku?
Hyvin riittää pienempikin akku. Kaikki ne melkein saman verran startatessa tehoa antaa akun koosta riippumatta. Tuo akun kapasiteetti on hyvä olla pieni jos ei maantieajoa aja. Pysyypähän akku "täynnä" eikä aina puolillaan.
Vakio akku 45Ah/400A, ostamani 55Ah/460A
Itsellä oli vanhassa mersussa kauhean kokoinen akku. Ja joku talviaamu ei enää jaksanut vääntää käyntiin niin otin citroen saxosta 35Ah akun. Yllätyin kun olemattoman pieni akku, kesti hienosti 5 vuotta mesessä ja silloinkin vielä starttasi kuin uutena. Kun myin mesen niin ostaja päätään pudistellen ihmetteli akkua. :)
Ainakin vm-2013 Civicissä 60Ah akku.Hyvin pyörittää...
Toimiiko sähköt, mittarit?
Kylmä käynnistys arvot tärkeimmät kriteerit akulle.
13 tuhatta ajettu,ei mitään vikoja.Viides uutena ostettu Honda,koskaan ei ole takuuseen tarvinnut korjailla...
Ja sähköt ei pelaa, takuuta norkoillaan, saakohan kuntoon!
Mullakin on honda ja ei lähtenyt käyntiin, ei jaksanut pyörittää...!
Otin taskulampusta patterin, laitoin patterin akun rinnalle liuskoistaan kiinni ja akka starttas, lähti kuin "palmun alta"...!
On vaan noi Vartan lampunpatterit hyviä, kokeilin vielä erikseen fikkariakin kun olin laittanut patterin takas, sekin toimi vielä ja minusta senkin valo oli kirkastunut, oisko se vanha sähkö ollu siinä tukkimassa...?
Itsellä ostin syyskuussa 2012 1.8 Civicin, ei mitään vikoja, pakkasellakaan.
2013, ei piru kestä pakkasta. Mittarit. Laadusta maksoin, mitä ei enää olekkaan. Kootaan komponenteista, joita ei testattu pakkasessa.
Mittari vaihdettiin takuuna, taas pelittää..
Tehnyt "mersut", katteen laadusta? Siihen sortu aikoinaan mesukin!
Honda Civikin vm 1992 oli älykäs erillinen välitys startissa .Aina lähti kuin palmun
alta keli kun keli.
Nämä uudetkin käyntiin,muita sähkövikoja..
Katsastustilastoissa Hondaa vaivaa jarruviat. Mitä kokemuksia teillä on? Omassa Civicissä vm 2013 on jo takararru jumissa. Huoltokorjaamo diagnisoi jarrupoljinanturivian ja uusi osa on nyt tilauksessa. Vika? iski moottoritiellä ja sytytti suuren osan varotusvaloista, mm renaspaineet, luistonesto ja ohjaustehostin. Onpa mystinen vika.
Ja onko hyviä kikkoja, miten vapautan ajon aikana jumiin jäävän takajarrun?
Jarruvikoja ollut. Mullakin nyt uusi ja herkkä, kuin piru!
Mitä ihmeen VAG-fanipoikia täällä käy lässyttämässä :) Pahat on vitutukset TSI-herkkuihin kun pitää tänne tulla laatua haukkumaan.
Autosessani on Optima redtop akku on 50Ah ja aina riittänyt käynnistykseen teho
no joo , samaa mieltä osittain . alla ollut 2 civiciä , ja 4 accoo . jokaisessa ollut kohtuullisen paljon vikoja,isoja ja pieniä . takuuseen ovatten menneet , tosin jotkut kovan tappelun jälkeen VEHON kanssa . no , liike on matkalla vaihtunut toiseen honda myyjään ja homma pelittää eri malliin . nyt erittelemättä niitä on ollut mielestäni aika paljon , siihen verrattuna mitä honda laatua pidetään . silti seuraavakin on honda , koska uskon kaikkien olevan samanlaisia vikapesiä nykypäivänä .
Itellä hondassa kaks akkua.kone tilassa on 65Ah akku ja peräkontissa 70Ah akku.Tämä tietysti poppien takia;)....mut ei ainakaa tarvi miettiä aamusin töihin lähtiessä ettei autossa olis virtaa ku kuitenki pari akkua jotka latautuu täyteen autoa ajon jälkee käynnissä pitäessä:)
että uudet romuthan ne menee sekasi joka järjestelmä jos lyö toisenki akun...hupsistakeikkaa ku olin pösilö:)
"uudet romuthan"... myönnä suoraan ettei ole varaa hankkia uutta autoa.
Varaa on hankkia uusi auto mutta en itse vain niitä tautipesiä halua.
Hyvä molopää, tarkoitatko että auton viat / taudit häviävät kilometrien ja iän myötä?
7 vuotta nykyinen diesel-acco ja olkuperäinen akku paikallaan. Autossa ei ole ollut muutenkaan koko aikana mitään muuta vikaa, kuin virtalukon hajoaminen n. 200tkm kohalla ja sekin omaa hölmöyttä. Nyt menee kuskinpuolen koiranluu vaihtoon mutta on se helvetin halpa auto ollut, ku 2007 sen ostin, eikä ole vaihdettu nesteitä, suodattimia ja polttimoita ja tuota virtalukkoa lukuunottamatta mitään koko aikana ja mittarissa vajaa 370tkm. Ei edes laturin remmiä. Alusta kaikkine nivelineen vielä alkuperäisiä.
Ja joku epäilee laatua... Ei ole eurooppalaisilla asiaa tähän kerhoon ja tiedän sen varmasti ku sattuu olemaan talossa olleen sellanenkin samanaikaisesti.
Että uuden Hondan nopeusmittari ei kestänyt pakkasta. Nyt jo vaihdettu.. Miten sellainen pääsee laatutarkailusta läpi.
Accordiin kyll mahtuu isompi, akku pienin sovituksin