Tammelasta tontteja eurolla
http://yle.fi/uutiset/omakotitontteja_eurolla_-_syrjaseutujen_ilmio_tulee_jo_etela-suomeen/7062540
Tammelasta tontteja eurolla
12
547
Vastaukset
- Tammikoski
Lisätietoa:
"Kahdeksan euron maksavaa tonttia Tammelan kunta aikoo laittaa myyntiin Forssassa maaliskuussa järjestettävien rakentamiseen liittyvien messujen yhteyteen."
http://www.talouselama.fi/uutiset/yle tontti eurolla paakaupunkiseudun liepeilla varmasti alueita joissa mietitaan samanlaisia toimia/a2229902 - peräkorven @kseli
Eipä pahemmin kiinnosta ihmisiä kunnallis "veroparatiisi" Tammela, kun kunnassa ei ole yhtään isompaa työllistäjää!!
Reilua tuo 1€ tontin myyminen täydellä hinnalla ostaneita kohtaan... - kriittinen näkökulma
Tammelan pitäisi palkata henkilö tekemään markkinointi/pr-tehtäviä ja muutenkin ruveta hyödyntämään sosiaalista mediaa (facebook/google /twitter jne) tonttien ym. markkinoinnissa ja muutenkin yleisessä kunnan mainostamisessa ja tiedottamisessa.
Nykyisellään tämä touhu on aivan lapsenkengisssä, tai tuntuu ettei kunnan johto ota näitä asioita tosissaan. Ihmetellään vaan kun tontit eivät mene kaupaksi. Taantuman piikkiinhän heikko tonttikauppa on helppo laittaa.- järkevä näkökulma
Ketä niitä tontteja ostaa ellei ole töitä? Vaikka mainostaisi kuinka, niin ei se tosi tilanne miksikään muutu!
Mitä kunta hyötyy, jos myy tontteja pilkkahintaan?
ja pitäisihän sen pr-henkilönkin palkka jollain maksaa.
- Halpaa
Ostakaa ulkomaalaiset, halpaa!
- henrikson
Taroitus on kai....niinkuin aina ennenkin on ollut....houkutella hyvätuloisia forssalaisia asumaan (ja maksamaan veronsa) Tammelan puolelle.Tosiahan on että ihmiset eivät muuta asunnon eikä kolun perässä vieraalle paikkakunnalle, vaan työpaikka on se joka asian ratkaisee!
- lempään ajattelija
Tammelan kannattais kaupata tonttinsa venäläisille!
sieltä tulis rahhaa ja vois liittyä äänestyksellä vaikka Venäjään,kun vorssa ei kelpaa!!- smetana€
Pissaputkia Moskovan suuntaan
- Tammikoski
smetana€ kirjoitti:
Pissaputkia Moskovan suuntaan
Nyt tontit löytyy myös Tammelan kunnan sivuilta:
http://www.tammela.fi/asuminen_rakentaminen_ja_ymparisto/tontit/omakotitontit/
"OMAKOTITONTTEJA MESSUTARJOUKSENA
1 € HINTAAN !" - emmää tiärä si?
Tammikoski kirjoitti:
Nyt tontit löytyy myös Tammelan kunnan sivuilta:
http://www.tammela.fi/asuminen_rakentaminen_ja_ymparisto/tontit/omakotitontit/
"OMAKOTITONTTEJA MESSUTARJOUKSENA
1 € HINTAAN !"Eipä taida kauppa käydä...Harva pikkukylä saa asukkaita houkuteltua tällä hetkellä! Ei se järvimaisemakaan oikein ketään työllistä!
muutenkin ihmettelen, että kenen mielestä on järkevää muuttaa Tammelaan pienemmän kunnallisveron perässä,kun suuremman summan menettää autoillessaan Forssaan ihmisten ilmoille päivittäin!!? - kkfkflfnfbkfkfflflfk
emmää tiärä si? kirjoitti:
Eipä taida kauppa käydä...Harva pikkukylä saa asukkaita houkuteltua tällä hetkellä! Ei se järvimaisemakaan oikein ketään työllistä!
muutenkin ihmettelen, että kenen mielestä on järkevää muuttaa Tammelaan pienemmän kunnallisveron perässä,kun suuremman summan menettää autoillessaan Forssaan ihmisten ilmoille päivittäin!!?No mitä sitä forssaan autoilemaan, kun ei siellä töitäkään ole. Hämeenlinnassa vielä on ja sinnehän on tammelasta lyhyempi matka.
Tosin verottaja korvaa vieläkin työmatkat niin hyvin, että sillä perusteella kannattaisi kyllä valita pidempi matka. - xxxxxxxyy
Senhän virheet monet kunnat ovat tehneet. Verotuloja ei tule juuri lainkaan koska kyseessä on matalan verotuksen OKT.
Palkka- ja pääomatuloista ei saa valtio eikä kunta veroja, koska niitä ei ole Suomessa venäjällä asuvalle.
Jäähän tänne kuntaan sentään rakentamiskulut vesi-, viemäri- ja teleliikenneverkoista näihin venäläisille myytävistä tonteista, kun niille rakennettavat talot ovat OKT-alueella ja lasketaan omakotitaloiksi, vaikka omistaja käyttäisi niitä pari kertaa vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672804
- 2012087
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501922- 711766
- 921658
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91531- 811234
- 811080
- 951039
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961020