Miten paljon maksaa yleensä saksanpaimenkoiranpentu, joka on rekisteröity?
Ja miten halvalla voi saada, jos on tuuria?
Ja miten halvalla voi saada, jos on tuuria?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yleensä hinta on noin 800-850 euroa.
Jos virheellinen pentu kelpaa, rekisteröity niin saattaa saada jopa alle 500 euroa. Tuurilla virheettömän pennun saattaa saada 700 eurolla.
Nämä esimerkit rekisteröidyistä pennuista joiden vanhemmilla on käyttö- ja näyttötuloksia.
Täytyy rehellisyyden nimissä sanoa että puistatti hieman kun luin sanat "jos on tuuria"... Tiedän vanha aihe, mutta kun tuo koiran hinta on vain jokunen hassu prosentti sen koko eliniän kustannuksista.
Mielestäni kannattaa valita kunnollinen kasvattaja ja varautua n.750-900 euron hintaan.
ja tämän päälle kannattaa miettiä ell. kustannukset, ruuat, tarvikkeet, koulutus maksut, rokotukset...yms.
Näitten kanssa kun aina sattuu ja tapahtuu...ell:ssä kun 100€ on pikkuraha.
Ruokiin menee se n.80€/kk(ainakin), Kaulapantoja, valjaita ja hihnojakin kun on pakko hankkia(koulutuspanta, nahkapanta, heijastinvaljaat, vetovaljaat,koulutus hihna, normi talutin...yms.)sitten lelut ja luut.
koulutuksissa tarvittavat vehkeet, että sitä kannattaa miettiä...
eli se osto hinta on todellakin se kaikkein halvin juttu koiran elämän aikana.
...tassuja joutuu tikkailemaan, suoliston tähystämään(syöny pihalta jotakin moskaa), korva,poski,mikätahansa revenny tappelussa, jalka nyrjähtäny/murtunu harjotuksissa,pentuna saattaa asunto kaivata vähän remonttia ja vaatekaappikin uudistusta, vanhemmiten tulee sairauksia ja tämä kaikki syö aivan törkeesti rahaa! Ja vaikka kuinka varovainen olisi niin aina saattaa sattua ja siihen pitää varautua.
Mutta menipä rahaa miten paljon tahansaniin kyllä nämä kaksi nappisilmää antaa paljon enemmän takaisin.
"maksaa".
Pääset kaikessa vähemmällä ja paremmin mukaan "kuvioihin" pentueistaan aidosti kiinnostuneen asiantuntevan ja mielellään itsekin harrastavan kasvattajan "siivellä",
esim. tottelevaisuuskoulutukset, metsä ja peltojäljet haku, suojelu ja näyttelyttäminen, sakuahan ei (yleensä)itse esitetä kehässä, joten sinun tulisi omata kontakteja niitä esittäviin henkilöihin.
Parasta "palvelua" saat myös silloin kun koiralla on jotain pikkuvaivaa tai vaikkapa isompaakin josta ei kyllä kukaan muu ole sinun lisäksesi niin kiinnostunut kuin juuri kasvattaja.
Kuka muu jaksaisi olla sinun lisäksesi superhyperiloinen koirasi edesottamuksista tai vaikkapa saaduista käyttö ja näyttötuloksista.
Heippa.
Ei se hinta ole välttämättä mitään tuuria!
Monikin kasvattaja myy halvemmalla eikä koirissa ole mitään virheitä tai muuta.
Meijän nappisilmä on rekisteröity, se on kasvattajalta ja näyttölinjainen kuten vanhemmat ja maksoi 500 euroa.
Ei aina tarvitse olla jotain vikaa että on vähän halvempi.
Juu kyllä koiraan rahaa menee niin onhan se kiva kun jos vaikka joku asia on hieman vähemmän niin voi vaikka sitten panostaa johonkin muuhun :)
Juu kyllä tollanen nappisilmä kannattaa.