olen kiinnostunut lähtemään opiskelemaan sosiaali - ja terveysalaa, joko suuntautuen sairaanhoitopuolelle tai vanhustyön puolelle.
Mielenkiinnolla kyselisin palkkauksesta? Kunnan ja ei kunnan puolella.
Sekä millaisia lisiä työssä on mahdollista saada?
Vaikuttaako se palkkaan jos viihdyn enempi ilta - ja yövuoroissa tai viikonloppu ja pyhäpäivä vuoroissa. Onko työssä kuinka suuri mahdollisuus tehdä ylitöitä?
Onko sairaanhoitopuolella ja/tai vanhustyön puolella mahdollista työn ohessa jatkokouluttaa itseään ns. pidemmälle?
Kiitos asiallisista vastauksistanne!
Mielenkiinnolla kyselisin palkkauksesta? Kunnan ja ei kunnan puolella.
Sekä millaisia lisiä työssä on mahdollista saada?
Vaikuttaako se palkkaan jos viihdyn enempi ilta - ja yövuoroissa tai viikonloppu ja pyhäpäivä vuoroissa. Onko työssä kuinka suuri mahdollisuus tehdä ylitöitä?
Onko sairaanhoitopuolella ja/tai vanhustyön puolella mahdollista työn ohessa jatkokouluttaa itseään ns. pidemmälle?
Kiitos asiallisista vastauksistanne!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hae suoraan AMK--opistoon ei koulupuolella.
SH/Th palkkaus vielä hyvä.Koulupuolen kuten lähihoitajan palkat huonoja työ perustyötä.
Myös heidän tilalleen tulossa ns. halpaatyötä aasiasta, joten työmahdollisuudet heikot.
Myös sosiaaliohjaajilla, sosionomeilla palkatsamaa tasoa kuin lähihoitajan.
Yksityinen puoli maksaa aika paljon heikommin ja työnmäärä kohtuuton.
Sosionomin palkka parempi kuin lh:n. Lh palkka parempi kuntapuolella kuin yksityisellä, kuntapuolella reippa kaks tonnia lisät.
Lh:n tilalle ei ole tulossa sen enempää halpatyötä kuin sh:n. Halpatyövoima koskee yleensä hoitoapulaisia.
Lh:n työnäkymät erittäin hyvät ja myöskin isommat sairaalat palkkaavat.
Tämä nimim. Sh/Th kirjoittaja parjaa jokapuolella lähäreitä ja siitä ei niin kannata välittää..
sihäl
Mistä sinä sen tiedät? Oletko ennustaja - eukko?
Katselkaapa palkka- ja työehtosopimuksia. niissä näkyy selkeät palkat, tehtäväkuvat jaa vaativuusalueet.
Palkat maksetaan näiden perusteella. Koulutus, kokemus, osaaminen.
Sosinomin, sos.ohjaajan ja lähihoitajan peruspalkka on aivan samaa tasoa.
Lisät muodostuvat peruspalkan mukaan. ne määräytyvät ansion mukaan.
Keskimäärin n. 2000€/kk peruspalkka.
Työnkuvakin on heillä vanhuspuolella on perushoitoa.
Kun taas Sh/Th palkkaus on noin 500€/kk parempi. Lisät tietysti päälle.
Palkka ja sen taso vaikutta myös tuleviin eläkertymiinne, joten katselkaapa eri vaihtoehtoja.
"Tämä nimim. Sh/Th kirjoittaja parjaa jokapuolella lähäreitä ja siitä ei niin kannata välittää.. "
Mitkähän harhat on sinulla "sihäl" . Emme ymmärrä asennettasi. Asennevammako?
Tämä on julkinen kirjoituspalsta. Kaikesta ei pidä ottaa herneitä nenäänsä, jos keskustellaan asiasta rakentavasti. Mutta sinähän et sitä oivalla?
Työnkuva lh:lla sairaalapuolella paljon muutakin kuin perushoitoa.
Peruspalkka on KVTES:n mukainen ja vuorolisät päälle ihan kuten kenellä tahansa joka vuorotyötä tekee.
Ja toi eläke on varmaan kaikille selvä juttu.
"Myös heidän tilalleen tulossa ns. halpaatyötä aasiasta, joten työmahdollisuudet heikot."
En suinkaan sen enempää omaa ennustaja-eukon lahjoja kuin sinäkään "tehtäkuvat ratkaisee"
Jollakin muulla on asennevamma ja harhoja kuin minulla :D En tarvitse toisen ammattinimikkeen lyttäämistä omaani pönkittämään.
Lässyn lää. Lopeta jo!
Lässyn lää tarkoitti nimim. "Tehtäkuvat ratkaisee"- nimimerkkiä, ei sinua nimim. "sihäl".
Tuo lähihoitajien kestoparjaaja näillä palstoilla ottaa itseäkin kupoliin, vaan huvinsa kullakin. Kaikkea muuta, kuin rakentavaa palautetta. :/
sihäl
Kuvittelet, luulet, oletat, että joku lyttää sinun lh-titteliäsi. Siitähän nyt ei laisinkaan ole kysymys vaan iahan asiaa. Heikko itsetunti sinulla vai perinteinen ns. luulotautiko sinua vaivaa. Jotnekin tuntuu, että olet jokin epävakaa yksilö, persoonako?
Lue uudelleen, uudelleen nuo kirjoitukset, että ymmärrät asian ja et oleta asioita.
Se on myös vaarallista työssä, sillä sillä ei pitkälle pärjää jos ei osaa ja koulutus on liian suppea, osaamisen ja ymmärtämisen asioiden suhteen.
sihäl
dspdoif
Sitä samaa lässytystä teillekkin. Pentujako ootte vai mitä keskenkasvuisia pentuja?
Vai koulutason peruskoululaisia?
Tässä näkee eron jo heti opisto/koulutason henkilöissä tai jos ovat ammatissa.
Helpottaako, nimim: sitä samaa?
Kyllä lähihoitajan perustyöstä maksettavalla perusliksalla toimeen tulee, kun nuukasti elää!
En tiedä noiden muiden kuin sairaanhoitajien palkoista koska en noita lh:n tai sosionomin töitä ole tehnyt. Sairaanhoitaja kuntapuolella pääkaupunkiseudulla saa peruspalkkaa 2400 - 2500 € kuukaudessa. Palkka on kohtuullinen jos ei leveä.
Löytäessäsi työpaikan jossa yötyö, pyhät ja viikonloput mahdollisia nousevat tulosi noin 15 -20%:lla kuukaudessa. Ylimääräisestä päivävuorostakin kostuu ~125€:n verran. Alalla on sellainen jännittävä juttu kuin lisätyö eli käytännössä saa tahkota aika pirusti ylimääräistä ennekuin siitä tulee oikeasti paremmin korvattua ylityötä. Sitten kun on jaksanut painaa työtään pitkään saa ikälisiä 5 ja 10 työvuoden jälkeen . Kymmennen työvuoden jälkeen ikälisä on 8%. Lasketaan näistä ennen ikälisiä:
Perusliksa: 2450€/kk
Lisät: 0.15 * 2450€/kk =367,50€/kk
Ylimääräiset vuorot: 2 * 125€ = 250€/kk
Yhteensä: 2450€/kk + 367,50€/kk + 250€/kk = 3067,50€/kk ~ 3100€/kk
Vuodessa brutto: 12.5kk * 3100€/kk = 38750€
Palkan suuruus on aikalailla näkökulmakysymys. Palkanmaksajasta liksa on liian suuri ja palkannauttijasta ehdottomasti liian pieni. Nykyään on kunnillakin yt sikailuja myös ja lomautuksia ym, mutta pääasiallisesti vielä kohtuuullisen varmaa palkkaa.
Vanha Muija, Sh/Th ja tehtäväkuvanne ratkaisee. Kirjoituksenne molemmat on asiaa ja kiitos niistä.
Kirjoituksienne asiasisältö on rakentavaa ja niistä saa tietoa hyvin ja osuvasti. Toisin kuin nämä muutamat "kateellisetko" nirppanokatko lähihoitajat?
Kun seuraa näitä tekstejä niin paljon on esimerkiksi lähihoitajien? kirjoituksissa asiavirheitä, epätietoisuutta ja jonkinasteista katkeruutta.
Miksi?
Missä on kollegiaalisuus vai eikö sitä opeteta kotona, koulussa ja se on yksi sivistyneen ihmisen peruselementti.