osaatteko kertoa miten opettaa Beaglea metsästyskoiraksi?
Beagle metsässä
2
244
Vastaukset
- fssgWEEGGGG
Varmasti löytyy aikaisempia keskusteluita aiheesta. viet koiran metsään, mieluiten alueella, jossa mahdollisesti jäniksiä. Kävelet hitaasti ja aina kun koira lähtee kauemmas sinusta niin odotat paikallasi kunnes se tulee luoksesi takaisin ja voit jatkaa taas kävelyä hiljoskellen. Jos liikut liikaa koiran kanssa niin siittä ei tule itsenäistä hakiaa eli koiran mennessä kauemmas sen on luotettava ettet katoa mihinkään siittä mihin jäit viimeksi nähdessäsi sen. lähihakuisen koiran saa liikkumalla liikaa.
Kun ensinmäiset ajot tulevat ja koira hukkaa jäniksen/tai sillä tulee sinua ikävä niin vie koira takaisin hukka paikkalle.
Koiran opetuksen avainsana taitaa olla kärsivällisyys. - 100 päivää
Oikea suku, hyvä hoita ja paljon metsässäoloa riittävällä palautusjaksolla. Koiralle pitää antaa aikaa kehittyä kelpo ajajaksi. Kun on noin 100 päivää takana voi katsoa sitä, onko koira kehittynyt ajuriksi. Jos kaksi kertaa viikossa koiraa käyttää metsässä, niin sata päivää tulee yleensä kolmantena syksynä täyteen. Ei kannata nuorena polttaa loppuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4095989- 815333
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484364- 523931
- 523729
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1653429Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1083199Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky533173- 432279
- 492205