maajussien pelko on kuntaliitoksissa se

kun oma muija on kunnalla töissä tai maajussien pöljät kakarat , siksi maajussien on saatava pitää nykynen malli onhan maajussi keput jo ajanut todella sairaan lain jossa pidetään 5 vuoden irtisanomis aikaa terveenä, tässä näemme hullujen kepujen touhun joka on täyttä sontaa hallelujaa,,,
1499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

PASKAANJAUHAJA olet

Äänestä

Viljelijöillä on niin pahannäköiset akat, että kun ne menee liiteriin, niin sahapukki kävelee ulos.

Äänestä
  • Sitä se teettää kun on kaikki kunnat alle kymmenentuhannen asukkaan kokoisia ilman minkäänlaisia yhteyksiä ulkomaailmaan. Ainut yhteys ulkomaailmaan ovat Arkadianmäellä ja MTK:ssa töissä olevat lahopäät.

    Äänestä

em kertookin kaiken palstan maatalousvastustajien tasosta heh heh

Äänestä
  • on samaa tasoa... he heh.

    Äänestä

"...oma muija on kunnalla töissä tai maajussien pöljät kakarat.
onhan maajussi keput jo ajanut todella sairaan lain jossa pidetään 5 vuoden irtisanomis aikaa terveenä..." Arska

"SDP:n kannatus maan suurimmassa ammattiliitossa edelleen melkein 70 prosenttia.
Lähivuodet maan suurimman ammattiliiton komento on kahden kauppa ja muiden korvapuusti. JHL:n edustajistossa on vain demareita ja vasemmistoliittolaisia

JHL:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta (sd.) kertoi keskiviikkona Demokraatille olevansa tyytyväinen vaalin lopputulokseen."

http://www.demari.fi/politiikka/uutiset/5878-sdp-n-kannatus-maan-suurimmassa-ammattiliitossa-edelleen-melkein-70-prosenttia

"Kuntaliitosten yhteydessä työntekijät säilyttävät työpaikkansa viisi vuotta irtisanomissuojan myötä.

Ammattiliitto JHL:n puheenjohtaja Jarkko Elorannan mukaan irtisanomissuojan päätyttyä työntekijöiden irtisanominen ei ole kestävä ratkaisu kuntien ongelmiin.

”Viiden vuoden työsuhdeturva ei tarkoita sitä, että sen päätyttyä avataan pellit ja ruvetaan ratkomaan ongelmia irtisanomisilla. Tarkoitushan on, että tuona viitenä vuotena työnantaja laittaa organisaation sellaiseen kuntoon, ettei irtisanomisia tarvita”, Eloranta sanoo".
http://www.talouselama.fi/uutiset/aypomo vaatii vaikka 5 vuoden potkusuoja paattyy senkaan jalkeen ei saisi avata pelteja/a2206643

Äänestä

kun saadaan kuntaliitokset mallilleen ja kepun sanelu tyrehtyy niin kiinteistö veron pitää ottaa käsittelyyn, sieltä tulevaisuudessa euroja tulee, miinuksena jokamiehenoikeuden poistaminen eli perustuslakiin tulee muutos.

Äänestä
  • maajussiko tekee uuren perustuslain, anna mun nauraa, semmonen muutos tulee perustuslakiin jotta tukieuroilla ostetut maajussien koneet siirtyy valtion omistukseen sillä valtio ne on ostanna,,,,,,pruuuuu.

    Äänestä

Ei armoa tukipummeille.

Äänestä

kuka hullu maksaa viisvuotta palkkoja mitään tekemättömästä työstä eikä rahaa ole taitaa liirata pahemmin kun kukaan uskoskaan ,,, monoo vaan ja tuet pois,,,

Äänestä

Emmekö enää käsittelekään aloittajan mainitsemaa viiden vuoden irtisanomissuojaa julkisten ja hyvinvointialojen, eli myös kuntatyöntekijöiden työehtosopimuksessa jonka aloittaja väitti olleen keskustapuolueen aikaansaannosta.

No keskustellaan sitten metsäpohjan kiinteistöverosta. Kiinteistöveron kun siirtää puiden hintoihin niin ei se ainakaan hyvää tee metsäteollisuutemme kilpailukyvylle eikä metsäteollisuuden työllisyydelle.

Sitä paitsi suomen metsistä maanviljelijät omistavat metsää 16% palkansaajat 30%.
www.smy.fi/smy/Materiaalitdeve.nsf/allbyid.../PMA25-PauliRintala

Äänestä
  • "kuka hullu maksaa viisvuotta palkkoja mitään tekemättömästä työstä eikä rahaa ole taitaa liirata pahemmin kun kukaan uskoskaan ,,, monoo vaan ja tuet pois,,,".

    Etkö enää olekaan työläisten asialla arska kun arvostelet vasemmistojohtoisen
    JHL;n toimintaa irtisanomissuoja asiassa.

    Äänestä

  • jahas, kirjoitti:

    "kuka hullu maksaa viisvuotta palkkoja mitään tekemättömästä työstä eikä rahaa ole taitaa liirata pahemmin kun kukaan uskoskaan ,,, monoo vaan ja tuet pois,,,".

    Etkö enää olekaan työläisten asialla arska kun arvostelet vasemmistojohtoisen
    JHL;n toimintaa irtisanomissuoja asiassa.

    Ei mitään väliä ketä koneet omistaa kunhan ne on tuottavassa työssä.

    Vai kuvitteletko että valtio ottaa vaikkapa 150000 traktoria ja 40000 puimuria sekä työkoneet, ja tuotantorakennukset ja makuuttaisi niitä tyhjänpanttina niin kauan kun ne ruostuisivat puhki. Kuvittelitko myös että ulkomaille myytäessä niistä saisi saman mitä ne ovat uutena maksaneet. Kun suomessa on pienet tilat ja siten myös pienet koneet keskieurooppaan verrattuna niin ketä suomen vahoista pienistä koneista mitään maksaisi.

    No jos taas valtio alkaisi itse viljelemään niin silloinhan valtion tuki olisi 100%.
    Olisi se sitten parempi. Eihän se neuvostoliitossakaan onnistunut niin miten nyt meillä. Kun valtion tuki on vaikkapa 50% on sen toisen puolikkaan tultava tuotannosta ja se on kannustin tuottaa enemmän.

    Äänestä

  • jaja omistaa, tulon siirrosta, varain keruusta, pudjettieurojen riistämisestä tässä on kymysys, ja mihkä ne käytetään no maajussien hoivaamiseen! Metsäteollisuuden maksamaan puun hintaan vaikuttaa, ja vitut 15 vuotta samoissa ollu, tapanipäivä, kaisat ja katrit huolehtii mehtäteollisuuden kannattavuudesta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


,.................. kirjoitti:

kun oma muija on kunnalla töissä tai maajussien pöljät kakarat , siksi maajussien on saatava pitää nykynen malli onhan maajussi keput jo ajanut todella sairaan lain jossa pidetään 5 vuoden irtisanomis aikaa terveenä, tässä näemme hullujen kepujen touhun joka on täyttä sontaa hallelujaa,,,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu