siis mikä ihmeen psoriasis muhun on iskenyt?? Häpykummulla on semmone hilseilevä läikkä, en oo edes huomannu milloin semmonen on tullu. Hyi iljettävää :( täytyykö varata aika gynelle vai jollekin ihotautilääkärille? Muutenkin iho ollut tosi kuivaa, mut ei oo kyl muualla vastaavaa läikkää. Voiko se tarttua?
hilseilevä ihottuma häpykummulla!
hyi mikä psori?
121403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Oletko poistanut häpykarvasi? Jos, niin miten? Jospa siinä on tarttunut ihoon joku bakteeri ja tullut tulehdus. Miksi muuten etenkin nuoret naiset poistavat taikka poistattavat karvansa? Ne suojaavat ihoa ja intimiteettiä. Mene ihotautilääkärille.
varaanko ajan gynelle vai ihotautilääkärille. Onko toi joku tulehdus, mitään muita oireita ei ole. Lähteeköhän se pois..
Kuten kirjoitin; ihotautilääkärille, saat hoidon ja lähtee pois. Et vastannut,miksi ajoit karvat pois? Sillä on vaikutuksensa ehkä.
on noita karvoja tullut ajeltua jo aika kauan, mut ei ole kyl mitään tommosta tullut. Onko tuo joku vakava juttu, ihotautilääkärille saa ajan vasta kk lopussa... Tarttuuko se. Mitä kun pyyhkii niin siirtyykö bakteereja yms tonne alapäähän?
Sivele siihen läikkään Locobase repair hoitorasvaa, saa apteekista, niin suojaa ja parantaa. Nyt älä aja karvoja. Ei tartu. Älä pyyhi alaspäin kohti vulvaasi. Älä hermostu vaan odota lääkärintarkastusta rauhassa.
multa löytyy jotain acon intim care rasvaa, voiko sitä pistää?
oon huomannut, että kätenikin ovat erittäin kuivat ja varsinkin sormien välit on oikein karheat, onkohan näillä mitään yhteyttä?
Voi käyttää. Sinulla on kuiva iho. Locobase repair on hoitava voide, mutta Sinun kannattaa käyttää ihollasi yleensä aivan tavallisia voiteita kuten puhdistettu rasva ja vaseliini. Yksi hyvä vanhan ajan voide on Tummeli, jota saa vielä esim. Lauran kaupasta Vääksystä. Se on tehty lehmän nisiä varten, mutta sopii ihmisten käsiin ja ihoon. Kysy apteekista lisää. Älä raavi ihoasi etenkään sitä häpykummun läikkää. Se ärtyy vai siitä ja vältä vähän aikaa nussimistakin.
Edelliseen liittyen vältä myös cunnilingusta, eli hävynnuolentaa, missä miehen parransänki saattaa kahnuttaa venuskukkulaa ja aiheuttaa hankausjälkiä.
JA ETENKIN JOS miehellä(si) on viikset, vältä suuseksiä, elikkä älä anna nuolla toosaasi, sillä miehellä voi olla satiaisia viiksissään tai muita syöpäläisiä kuten täitä, taikka bakteereja ja viruksia, ja ainakin ne hankaavat hilseläikkääsi, ei suinkaan ihanasti, vaan kutkuttavasti, ja voihan miehen partasienikin tarttua.
Ettei vaan ole kyse melanoomasta taikka jostain herpeksen muodosta taikka vaikka jostain muusta sukupuolitautista?
Tuskin on sp-tauti. Onko läikkä levinnyt? PÅidä paikat siistinä ja suojaa ja rasvaa.
Kortisoni salva auttaa, mieluimmin 2,5%. Sitä kun sivelet, parin päivän åääst' hävinnyt!