Metropoli uutisoi 7.1. järkyttävästä huostaanottovideosta, joka oli alkanut levitä viraalisti YouTubessa. Video sai aikaan kiihtynyttä keskustelua huostaanottotilanteista ja syistä, miksi niihin päädytään, sekä toimivatko sosiaaliviranomaiset tilanteissa oikein.
Toissapäivänä YouTubessa julkaistiin uusi video samassa perheessä 16.9.2013 tapahtuneesta tilanteesta, jossa sosiaaliviranomaiset hakivat toisen kaksospojista takaisin sijaishuoltoon sen jälkeen kun hän oli karannut sieltä vanhempiensa luo. Kuten videosta näkyy, huostaanotto ja sijaishuolto ovat erittäin hankalia tilanteita kaikille osapuolille. Videon kommenteissa ollaan tuohtuneita tavasta, jolla sosiaaliviranomaiset vievät pojan autoon.
Alla sanatarkka lainaus videon tekstistä, jossa sanotaan että mukana ollut sosiaaliviranomainen olisi tehnyt videon julkaisemisesta tutkintapyynnön perheen isää vastaan:
Tämän saman perheen tilanteesta julkaisimme yllä olevan linkin takaa löytyvän videon jokin aika sitten.
Tämä nyt julkaistu video sisältää todellista faktaa siitä, miten lastensuojeluviranomaiset toimivat rikkoen valtuuksiaan. He myös käyttävät otteita, jotka eivät todella ole lapsen edun mukaisia.
Yle uutisoi, että sosiaaliviranomaisella ei ole kiinnipito-oikeutta lapseen.
On myös erittäin ikävää, että lapsia uhataan poliisilla ja toiselle lapsista huudetaan, kun heitä suorastaan raahataan ja kiskotaan autoon käyttämällä liiallisesti voimaa.
Sosiaalityöntekijä kertoo taluttaneensa lasta, mutta kaikki voivat omin silmin nähdä, miten lapsen käsistä revitään ja lapsi viedään väkivaltaisen näköisesti kohti autoa.
Tämän videon kuvaamisen jälkeen sosiaalityöntekijä soitti perheen isälle ja kertoi, että jos video julkaistaan, niin hän pitää huolen, että Isä saa syytteen. Niinhän hän nyt on toiminut. Yritettiinkö siis perhe hiljentää uhkailemalla, koska sosiaalityöntekijät tiesivät satuttaneensa lasta ja rikkoneensa valtuuksiaan?
Sanooko joku vielä, että lastensuojelu tässä maassa toimii ja että kaikki noudattavat lakia?
Toteutuuko tässä videossa nyt se lapsen etu ja oikeudenmukainen kohtelu miten iso osa luulee lastensuojelussa tapahtuvan?
http://www.metropoli.net/videot/hurja-maailma/uusi-huostaanottovideo-kuohuttaa-netissa/?fb_action_ids=801653519849092&fb_action_types=og.likes&fb_ref=below-post
Uusi huostaanottovideo kuohuttaa netissä
2
267
Vastaukset
- voi voi taas
Ei noissa videoissa mitään lasta revitä, ei mitenkään. Sossu vaan tarttuu ranteesta kiinni. Onhan se ilkeetä, mut tää ois voitu välttää. Oískohan tän perheen pitänyt itse viedä ne lapsensa sinne takaisin, mistä olivat karanneet, niin tältä ois vältytty.
Tästähän nyt haluttiin saada välitettyä kuva, et muka lapset ois noin vaan yhtäkkiä, ilman syytä ja ennakkovaroitusta haettu.
Suomessa on aukkoja lastensuojelussa, mutta myös paljon hyvää. Ei tästä videosta tai noista nettijutuista voi tehdä päätelmää, että koko lastensuojelu ois mätä.
Jos lapsensa haluaa takaisin, pitäis varmaan mennä itseensä ja tehdä vähän töitä sen eteen, eikä käyttää aikaansa netissä poraamiseen.
Jos huosta on aiheeton, niin sitä suuremmalla syyllä. Pyörät pyöriin ja kunnon lakimies. Jos taas ei ole aiheeton, niin sitten vaan elämäntapa muutos. Tulipa tuosta mieleeni oman poikani huostaanotto. Sillä erotuksella vaan, etten ollut itse paikalla kun huostaanotto tehtiin vaan sosiaalitoimen ja pojan äidin juonimana poissa paikalta. Äiti siis toimitti pojan väkivalloin Köyliön sosiaalitoimistoon, piti poikaa kädestä kiinni ettei karkaisi ja kun poika pyysi päästä vessaan, karatakseen sitten sieltä, olivat ovella vahdissa sosiaalijohtaja Ritva Vainio ja pojan äiti. Sydäntä särkevää oli kuulla pitkät ajat pojan itkua kun ei pois päässyt, useita kertoja karkasi takaisin luokseni kunnes hänet saatiin nujerrettua. Yhdellä takaisin hakureissulla jopa poliisikin itki ja sanoi että pakko hänen on poika hakea kun on määrätty. Ei se sosiaaliväki ajattele lapsen parasta vaan tuottavat suunnatonta tuskaa lapsille ja vanhemmille. No äiti on saanut nyt omaa lääkettään kun häneltä vietiin kaksi lasta. Mitähän nykyisin miettinee, tuleeko vanhat syntinsä mieleen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest144751Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul854231Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden2453521Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1053045Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma352599- 241941
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri61769Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed901658- 2251645
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell701578