Kampaajalle psorin kanssa

tuulitukka1

Minulla on todella paha päänahan psoriaris. Ongelmani on se, että en kehtaa käydä kampaajalla, koska häpeän psoriarista... Pitkään olen itse leikellyt ja värjännyt tukkaani odottaen, että psori paranisi edes hieman.

Onko teillä kokemuksia ja onko esim. kampaajia, ketkä olisivat "erikoistuneita"? Aina vain mietin, kuinka heitä varmasti iljettää...
Kuullostaa ehkä todella tyhmältä, mutta minua asia vaivaa erittäin paljon, koska haluaisin päästä kampaajalle ja saada upean näköisen tukan!

6

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Systeemix

      Oletko käyttänyt mitään päänahan hoitoon tarkoitettuja aineita?
      Niitä on paljon ja lääkäriltäkin saisi Daivobet-geeliä.

      Tässä on kampaamoliikkeissä ja apteekissa myytävää system4 öljyä.

      http://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/SYSTEM-4-CLIMBAZOLE-OIL-CURE-215-M

      Kampaajat ovat nähneet niin kaikenlaisia päänahkoja, ja mitä inhottamista psoriasiksessa on kun se ei ole edes tarttuvaa?

      • Systeemix

        P.S.
        Olen joskus käyttänyt sitä psori-iholleni vartalolla. Pitääpä taas käydä ostamassa. Olin jo unohtanut koko aineen.


    • parannusta..
    • Psori-vaan

      Pois häpeän tunteet ja mars kampaajalle ! Itse sanon aina aikaa varatessani, että olen psoriaatikko, niin kampaaja tietää jo etukäteen mitä tuleman pitää :) Kukaan ei ole vielä tähän menessä kauhistellut, vaikka päänahka onkin välillä aivan kamalassa kunnossa kampaajalle mentäessä !

    • tuulitukka1

      Kiitos paljon vinkeistä! Varasin ajan kampaajalle (viime kerrasta melkein 2 vuotta...) ja päätin mennä rohkeasti vaikka hävettääkin. Hain myös rasvoja apteekista, jotka hieman ovat hillinneet psoria.

      • Nuuskis1

        Mulla samanlaista ongelmaa. Löysin tämmöisen josta on ollut mulle apu.

        http://www.clipstore.fi/tuote/bio-systems-shampoo-2-kuiville-ja-käsitelylle-hiuksille-ja-hiuspohjalle-ph-4-7-200/1057/

        Kannattaa kysyä kampaajalta mitä hän suosittelee, varmaan muillakin firmoilla vastaavia tuotteita. Apteekki harvoin on edes se edullisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      198
      1519
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      931
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      720
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      719
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      646
    Aihe