Olen 14 - vuotias ja olen jo muutaman vuoden ajan huomannut satunnaisia kohtauksia, jolloin ikään kuin menen omiin maailmoihini, katse lasittuu yhteen kohtaan eikä minuun saa kontaktia muutamaan sekuntiin. Kuulen kyllä kaikki mitä puhutaan ja näen, mutta olen omissa maailmoissani enkä reagoi mitenkään. Minut saa kyllä havahtumaan kohtauksesta ravistamalla, ja kohtauksen jälkeen pystyn jatkamaan samoja hommia, en kuitenkaan kunnolla tiedä kuinka kauan kohtaus kestää, mutta arvioisin, että korkeintaan kymmenen - pari kymmentä sekuntia.
Kohtauksia sattuu usein vain koulussa, eivätkä ne ole kovin yleisiä, kerran - pari muutamassa kuukaudessa. Olen tyttö.
Onko sellaista "järjen seisomiskohtausta" vain, vai voiko liittyä epilepsiaan? kohtaus alkaa ihan yhtäkkiä ja loppuu melkein heti kun havahdun siitä, joskus myös jos tuijotan pitkään samaan paikkaan voi kohtaus alkaa. Suvussani ei tietääkseni ole epiä (?)
Voiko olla nuoruusiän poissaoloepilepsia?
3
244
Vastaukset
- 13v
Tuo kuulostaa oikeastaan aika normaalilta. Itsellänikin ollut tällaisia, jo ennekuin epilepsiaa ruvettiin epäilemään.
itse olen ajatellut, että jos tällainen tulee juuri esimerkiksi siitä, että tuijotan samaan kohtaan pitkään, johtuu se jotenkin siitä, että ensinnäkin rupeat kunnolla miettimään jotain asioita, ja aivosi keskittyvät vain siihen asiaan ja sulkevat kaikki muut asiat pois.
kaverini kanssa tästä yleensä keskustellaan... :)
Onko sulla myös joskus sellassia, että kohtauksen jälkeen kun tuijjotat jotain, niin tajuat että voisit vain nousta ylös ja jatkaa hommia, mutta et vain jaksa. Et jaksa liikuttaa silmiä pois tästä kohteesta. Tai sen jälkeen kun taas lähdet liikkeelle, tuntuvatko joskus lihaksesi jotenkin veltoilta ja väsyneiltä? - aloittaja14
En ole sen kummemmin kiinnittänyt huomiota lihasten velttouteen, mutta en ole ainakaan huomannut mitään poikkeavaa. Joskus en vaan jaksa kuunnella toisten puhetta ja en jaksa tehdä muuta kuin tuijottaa kohdetta.
- 20+1
Ihan normaalilta kuulostaa. Tiedän mitä tarkoitat tuolla "kohtauksella". Varmana jokainen kokee tuon "lasittuneen katseen", jolloin henkilö ei selväti ole täysin kartalla mutta kuitenkin kuulee ja ymmärtää kun hälle puhutaan. Poissaolokohtauksessa olet todella poissa, etkä tajua et nyt sulle joku puhuu tai muista jälkikäteen, täysin blackout.
Kaksi eri asiaa tää "tuijotus" ja poissaolokohtaus. Ole huoleti :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954