RENAULT ja FANAATTISUUS

Elämäntapa tämäkin

Uskomatonta, mutta totta on Renaultin synnyttämä Fanaattisesti käyttäytyvä popula, saa jopa uskonnollisia piirteitä "oman" jumalan, tässä tapauksessa merkin puolustamisessa. Mielenkiintoinen tutkimuksen kohde olisi tämä ja se mistä kumpuaa valtaisa voima olla renun suosija, vaikka monet tosiasiat kertovat päinvastoin Renaultin olevan laadullisesti yksi huonoimpia automerkkejä. Monta kysymystä nousee pinnalle, tunne jostakin, Ranska, edustaako tämä yksilölle, yhteisölle, jotain suurenmoista, syvällistä elämää, tapaa olla ihminen, modernia eurooppaa, vanhaa, oikeata sivistystä, viiniä, ties mitä? En tiedä, sen tiedän, että hyvin erilaisia ollaan, käsitykset, arvot, tavat, harrastukset, fysiologia, psyyke, kulttuuri, tiede, taide, eli aika soppa, suomeksi keitto. Kuuluneeko tämäkin Renaultyhteisön koossa pitävä voima, puolella olo tähän ns. ylisen joukkokitsofrenian piiriin? on myös muita samankaltaisia ilmentymiä, joihin en tässä puutu eli kysymyksiä ja tutkittavaa, pohtimista riittää, mielenkiintoista. Vastauksia en odota heiltä itseltään, koska tiedän tämän olevan ymmärrys asia ja jos ei ymmärrä ei voi myöskään vastata, tässä tapauksessa kertoa mikä on syynä, että näin käyttäytyy eli fanaattisesti tekee vaikka mustasta valkeaa vastoin järkeä. Ollaanko jo omat aivot myyty työnantajalle, niin että ei itse osata ajatella mitä mikin on? Tässä ei asia ratkea, mutta tulipa syvällisemmin nyt otettua esille. Eikö ole esim. hankalaa se, että tarvitaan toisenlaisia työkaluja renua korjatessa kuin "tavallisissa" autoissa, vaatinee asennetta, uskoa ja vihkiytymistä alalle, jotta pärjää renun kanssa.

1

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DGC

      Yleisesti ottaen kirjoituksesta voisi sanoa että jos ei ole mitään sanottavaa, kannattaa olla hiljaa. Mutta tulihan se asiakin sieltä viimeissä lauseessa. Ja vastaus siihen: Tuo viimeinen kommentti pätee melkein mihin tahansa nykyautoon. Vielä tulee sekin päivä kun luotettava työjuhtasi on loppu ja tulet törmäämään tähän ongelmaan uuden autosi kanssa vaikka ostaisit saman merkkisen kuin mikä sinulla olikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      172
      2940
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2556
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2210
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1839
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1773
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1641
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      1442
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1151
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1069
    Aihe