ompiko turvallisen kannootilla melomisen perus kursseja iin seuvulla löötyneepikö tietova
kanoottikursseja iin puolesa?
6
202
Vastaukset
- Liesojan varrella
Eipä taija heti löytyä ihan Iin läheltä, mutta oisko Oulusa. Iisä on muutama kanoottihemmo, jotka laskee tulvien aikaan ja muutenkin yläveden ollessa virtaamassa. No nämä hemmot ei ihan turvallisen kanoottimelonnan ehtoja täytä. Yksi kaveri aikoinaan 1999 tai sinne päin ( oli kotoisin Oulusta) meloi kanootillansa Helsingistä Kemiin ja pistäytyi Iissä Liesojaa pitkin tuossa naapurissa veli-pojan luona. TIukka hemmo.Oli ottanut kuukauden kesäloman kanoottihommien nimissä. Paakkunaiselle Terveisiä!!
- hoolestunneet tötöt
hei Hurja Hemppa,
turvallisen kanootilla kulkemisen ABC ompi ihan täsä,
1. Pelastusliivit AINA päälle
2. EI viinaa vesille
3. ei ylimääräisiä prumeluureja veneillessä (pyydysten kokemista tms)
4. hyvä uimataito suotava ellei välttämätön.
noilla ohjeilla pärjää jo aika hyvin.- Pikku-Hiawatha
Tötöt!
Tarviiko kannootisa äyskäriä?
Entä onko kannootisa tappi ( niinku venneentappi) ja pittääkö se olla paikoillaan eli reijäsä?
Voiko prumeluureja käyttää kannootilla ajellesa( puhuitte venneilystä??)?
Onko kalija viinaa??
Voiko vetten päällä kävellä? Siis muutkin ku pyhät miehet, esim. kannoottiukot?
Tiijättäkö mittään vai otanko yhteyttä Hiawathaan ( tämä Hiawatha on melonut kannootilla enempi taaksepäin ku me etteen). - ällä ja ee
Pikku-Hiawatha kirjoitti:
Tötöt!
Tarviiko kannootisa äyskäriä?
Entä onko kannootisa tappi ( niinku venneentappi) ja pittääkö se olla paikoillaan eli reijäsä?
Voiko prumeluureja käyttää kannootilla ajellesa( puhuitte venneilystä??)?
Onko kalija viinaa??
Voiko vetten päällä kävellä? Siis muutkin ku pyhät miehet, esim. kannoottiukot?
Tiijättäkö mittään vai otanko yhteyttä Hiawathaan ( tämä Hiawatha on melonut kannootilla enempi taaksepäin ku me etteen).ei me tiietä!!
eikä kerrota!!!!
..ja jos vähä liia huolettomasti aikoopi vesille nii eikö lie parempi asustella vaikka kaupunnisa, palavelukeskuksen lähellä. ?? !!
- Neuvoja--
Ompiko? - kyllä: kaljat pois ja liivit päälle.
Mela käteen ja menoksi.
Älä kallistele kanoottia, äläkä kurkota kustessasi.
Jos nestettä kaipaa niin sitten silkkaa vettä.
Varo koskia ja kovia virtauksia.
Älä melo karille.
Älä katsele vähäpukeisia naisia koska silloin huomiokyky herpaantuu ja kanootti saattaa kaatua. Kanootin kaaduttua tulee ongelma- pääset kanottiin takaisin.
Myrskyllä jää rannalle ruikuttamaan. - Meik
En ossaa iistä sanua mutta entisen haukiputtaan alueella (asemakylällä) Pohjolan kanootti on järjestänyt niitä. Jos saat muutaman muun kiinnostunneen mukkaan niin saattaapa löytyä sen kautta pitäjä iihinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510