Olemme syksyllä menossa Kroatiaan. Jostakin luin, että passi pitäisi olla voimassa vielä pari kuukautta matkan jälkeen. Minulla passi vanhenee reilun kuukauden kuluttua matkalta palattua. Toisaalta taas UM:n matkustustiedotteessa ei sitä mainita. Eli onko pakko hankkia uusi passi? Uskoisin kuitenkin jälkimmäiseen.
Samoin, toimiiko perusajokortti ilman eu tähtösiä? Olisiko ehdotuksia hyvästä autovuokrausfirmasta (Splitin kentällä). Tarpeellisilla kartoilla varustettu navigaattorikin tuli hankittua, kun ei aina luota googleenkaan.
Siitä sitten auton nokka kohden pohjoista :) Jos saisi vielä vinkkejä Plivicen parhaista reiteistä, niin matka olisi paketissa.
Samoin, toimiiko perusajokortti ilman eu tähtösiä? Olisiko ehdotuksia hyvästä autovuokrausfirmasta (Splitin kentällä). Tarpeellisilla kartoilla varustettu navigaattorikin tuli hankittua, kun ei aina luota googleenkaan.
Siitä sitten auton nokka kohden pohjoista :) Jos saisi vielä vinkkejä Plivicen parhaista reiteistä, niin matka olisi paketissa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Perusajokortti ei käy, mutta kuvallinen henkilökortti kelpaa mainiosti
Kuvallinen EU-henkilökortti käy eli et tarvitse passia.
Plitvice on hieno mesta, ehdottomasti käynnon arvoinen! Saavuimme etelästä (Zadar) päin ja jätimme auton parkkiin tien oikealla puolella olevalle pysäköintialueelle, josta ostimme myös pääsyliput. Varsinaiselle puistoalueelle johti polku ja ylikulkusilta P-alueelta, matkaa lähtöasemalle oli ehkä n. 1 km:n verran. En muista kirveelläkään kulkemamme reitin kirjaintunnusta, mutta se alkoi hotellin läheltä "juna"matkalla huipulle/yläjärville ja sieltä sitten jalan alamäkeen. Paikalla on ystävällisiä oppaita, jotka puhuvat hyvin englantia, eli kannattaa kysellä heiltä, jos tulee valinnan vaikeus. Lenkin kesto oli jotain 2-3 tunnin luokkaa reippaasti käveltynä. Kozjak-järven rannalla hyppäsimme vahingossa väärään laivaan ja lenkille tuli vähän lisäpituutta, mutta näkymät olivat sen arvoiset. Kannattaa mennä puistoon ajoissa, sillä puolen päivän jälkeen lenkiltä palatessamme alkoi jo olla aika ruuhkaisaa (olimme matkalla heinäkuussa). Matkaan kannattaa myös varata mukavat vaatteet ja jalkineet sekä reppuun evästä, sillä polun varrella ei juuri ole myyntiä tms. palveluja.
Puiston lähellä on muuten edullinen ja siisti hotelli http://www.restoran-sedra.hr/, jossa yövyimme ja jatkoimme sitten pohjoiseen kohti Zagrebia.
Autoilu Kroatiassa oli oikein myönteinen kokemus: liikenne on melko rauhallista ja tiet suurimmaksi osaksi hyväkuntoisia. Ja ne maisemat - mahtavia näkymiä!