MIhin asentoon Focuksen (2008) valokatkaisin pitäisi laittaa, että kaikki valot sammuu automaattisesti, kun auton sammuttaa virta-avaimesta ja lukitsee? Kun katkaisin on ajovaloasennossa, jotta saisin pitkät päälle ajon aikana, valot jää päälle, kun sammutan auton.
Miten Focuksen valot sammuu automaattisesti?
11
3537
Vastaukset
- f222228
No mitäs, jos kääntäisit sen katkaisimen nolla-asentoon. Sitten vedät pitkät päälle niin ei tarvitse pimeässä kulkea.
Laitat ovet lukkoon niin muutamien sekunttien päästä valot sammuu kokonaan ja voit mennä hyvillä mielin nukkumaan. - ---
Nolla-asentoon. Ja tuo autohan hälyttää, jos valot jää päälle ja avaa ulko-oven (ei tietenkään käynnissä)
- valopääkö?
Mutta kun pitkät ei mene päälle jos katkaisija on nolla-asennossa. Ne vain räpsähtää, vaikka vedän valovivusta aivan eteen. Pakko kääntää ajovaloasentoon.
- mek32
valopääkö? kirjoitti:
Mutta kun pitkät ei mene päälle jos katkaisija on nolla-asennossa. Ne vain räpsähtää, vaikka vedän valovivusta aivan eteen. Pakko kääntää ajovaloasentoon.
No siis kun katkaisin on 0 - asenossa on päiväajovaloautomatiikka päällä, silloinhan ei pitkiä tarvita ja valotehokin on pinempi koska siellä on sellainen jännitteenalennin välissä.
Kun tulee hämärää ja tarvitset pitkiä valoja laitat ajovalot päälle ja tällöin valoteho on parempi ja pitkätkin saa jäämään päälle.
Sumuvalo(t) saa toimintaan vetämällä valovalinta kytkintä.
Kun/jos joudut jättämään auton huonoon paikkaan pysähdyksiin niin laita valot ensin 0 - asentoon ja sitten työnnät katkaisinta ja käännät vastapäivään tällöin pelaa parkkivalot ilman rekisterikilvenvaloja.
Lue käyttöohjekirja. - Valopää no kyllä!
valopääkö? kirjoitti:
Mutta kun pitkät ei mene päälle jos katkaisija on nolla-asennossa. Ne vain räpsähtää, vaikka vedän valovivusta aivan eteen. Pakko kääntää ajovaloasentoon.
Pitääkö ajaa v*ttu pitkät päällä valosallakin? Pitääkö?
- valottaja
Valopää no kyllä! kirjoitti:
Pitääkö ajaa v*ttu pitkät päällä valosallakin? Pitääkö?
Pitää.
- Terkuin varakas
valottaja kirjoitti:
Pitää.
Kyllä sulla sit voi olla köyhä elämä
- normaalitoimintaa
Onko iso vaiva vääntää valokytkin nollaan kun nousee autosta? Ehkä juuri tästä syystä valokataisia on ratin vasemalla puolella, josta sitä on helppoa kääntää pois noustessa, kun autokin muistuttaa että sinulla jäänyt valot päälle.
Joskus voi olla sellainenkin tilanne että haluat autoon valot päälle kun nouset itse pois autosta ja lukitset ovet.- ei enää valopää
Selvitin valoprobleeman. On todellakin niin, että jos haluan pitkät päälle, käännän katkaisijan ajovaloasentoon. Kun sammutan auton valot ajovaloasennossa, parkit jää päälle eikä autosta todellakaan kuulu piippausta muistutuksesksi, että valot on päällä. Tätä ihmettelen, sillä edellinen auto piippasi, jos valot jäi päälle. Pitää vain muistaa kääntää katkaisijasta.
- mikä, mikä??????
josko kannattaisi tutusta siihen mystiseen teokseen kuin käyttöohjekirja. usein se löytyy hansikaslokerosta.
- jojkihhudfdzdsghhylu
mulla tojotan valot palaa koko ajan. miten ne sammuuu kertokaa. pliiis. mul aurinkolasit koko ajan. järkytävää. tojota paska auto...en saa nukuttua. pliis kiala ja köfff. tojota pliis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2394409- 174169
Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi394011Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️343925Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.1653848Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k263822Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1243572Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.202974Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!192915Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2622640