Onko kenelläkään tietoa latujen kunnosta Varkaudessa? Onko niitä ajettu tai edes jyrätty missään? Latuinfo näyttää pelkkää punaista.
Hiihtoladut
31
1676
Vastaukset
- Huruslahdella lienee
Huruslahden jäällä Viltinrannasta Huruslahden pohjukkaan oli ajettu viime viikolla latu. Oli jopa hyvässä kunnossa. Nyt tämän päivän tilaa en tiedä. Kannattaa käydä kattomassa. Muualla ei ole vielä lunta riittävästi. Kivet puskee läpi. Joroisissa on 3 km latu kuulema hiihtokunnossa
- Muttisen Aapeli
Huruslahden jää on paikallinen ampumahiihtokeskus. Tai ainakin joskus on ollut.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Huruslahden_arpajaiset
- Vilttiin
Viltinranta on kyllä Kommilan puolella.
- Niinpä olikin....
Piti sanomani Herturannan Riitakarin kohdalta Huruslahden pohjukkaan.
Lisäksi omatoimihiihtäjät ovat hiihtäneet ladun kommilan Viltinrannasta kankunharjuun ja takaisin. Muista olla menemättä väylän lähelle. Myös Kankunharjun kohdalla virta puskee nopeasti aivan rannan tuntumaan sulan. Mulan jäältä löytyy myös latuja. Sama pätee siellä virtapaikat ovat arvaamattomat. - sivakoimaan
Niinpä olikin.... kirjoitti:
Piti sanomani Herturannan Riitakarin kohdalta Huruslahden pohjukkaan.
Lisäksi omatoimihiihtäjät ovat hiihtäneet ladun kommilan Viltinrannasta kankunharjuun ja takaisin. Muista olla menemättä väylän lähelle. Myös Kankunharjun kohdalla virta puskee nopeasti aivan rannan tuntumaan sulan. Mulan jäältä löytyy myös latuja. Sama pätee siellä virtapaikat ovat arvaamattomat.Kiitos tiedosta! Sitä vielä varmistaisin, että oliko vain hiihtoura vai voiko hiihtää myös vapaalla? Pitääpä mennä kokeilemaan valoisan aikaan, viimeistään viikonloppuna.
- hiihtelijä
No eihän nyt näillä lumilla saa vielä aikaan kunnollista latupohjaa. Vaatii vielä reilusti lisää. Malttia.
- Royal with Cheese
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/varkaus
Kunhan tästä leudosta helmikuusta päästään, niin jospa ne pakkaset ja lumet saapuvat luoksemme maaliskuun puolella - tai sitten ei. Poikkeuksellisen leuto talvi, vaikka kolmisen viikkoa pakkasia pitelikin. - työtön paperimies
Pääsis jo hiihtämään, ku ei oo muuhunkaan varaa. Ei jaksais enää kotona löhöillä.
- Työn orjat nouskaa!
Kovinpa näyttää punaista, näillä lumilla ei juhlita :-(
http://www30.fastroi.fi/LATUVARKAUS/latu_01.html;jsessionid=448B9706C1B91CE49BA6CB5FF1CC21A7
http://www.varkaus.fi/palvelut/liikunta_ja_ulkoilu/liikuntapaikat/ladut/ - Latujaapujalatuja
Työn orjat nouskaa! kirjoitti:
Kovinpa näyttää punaista, näillä lumilla ei juhlita :-(
http://www30.fastroi.fi/LATUVARKAUS/latu_01.html;jsessionid=448B9706C1B91CE49BA6CB5FF1CC21A7
http://www.varkaus.fi/palvelut/liikunta_ja_ulkoilu/liikuntapaikat/ladut/Työtön paperimies ja muut hiihtoa haaveilevat. Lähes kaikilla Varkauden järvillä on tehty omatoimisesti latuja. Mitä enemmän hiihtäjiä ni ladut van paranee.
Kun vaan nuo koirien ulkoiluttajat oppis hiihtoladun tunnistamaan, eivätkä viittis siinä ladulla kävellä. Ja jos ei latua ole, ni mikäs sen parempaa kuntoilua kun hiihtää tuohon nilkkalumeen latu. Jokapäivä kun käyt lenkin pyöräyttämässä,pysyy latukin kunnossa. - Havujaerkele..
Latujaapujalatuja kirjoitti:
Työtön paperimies ja muut hiihtoa haaveilevat. Lähes kaikilla Varkauden järvillä on tehty omatoimisesti latuja. Mitä enemmän hiihtäjiä ni ladut van paranee.
Kun vaan nuo koirien ulkoiluttajat oppis hiihtoladun tunnistamaan, eivätkä viittis siinä ladulla kävellä. Ja jos ei latua ole, ni mikäs sen parempaa kuntoilua kun hiihtää tuohon nilkkalumeen latu. Jokapäivä kun käyt lenkin pyöräyttämässä,pysyy latukin kunnossa.Varkaudessa on nyt todella hyvin latuja. Ei muuta kuin jäälle vaan. Eikä sinne virtaan pakko ole kenenkään hiihtää.
- lumia odotellaan
eikö kangaslammilla vai harjurannalla ole myös hiihtolatu. joku oli käynyt katsomassa että voi hiihtää. voihan talvi jatkua toisesta päästä ja huhtikuussa hiihdetään kunnon lumilla!
- Anonyymi
saunasoulmu
- Anonyymi
b57575
- Anonyymi
btnyuj56756
- Anonyymi
höyrypilli
- Anonyymi
kärpäslätkä
- Anonyymi
sukset
- Anonyymi
saaristolaisperunaa
- Anonyymi
perunoita
- Anonyymi
sampi
- Anonyymi
juures
- Anonyymi
lohisoppa
- Anonyymi
näkkileipä
- Anonyymi
aura
- Anonyymi
pertti
- Anonyymi
lälli
- Anonyymi
tulus tulus tulukset
- Anonyymi
talpot horus´z´´
- Anonyymi
pekka thiil ajoi talbo horisoonilla
lyseossa päälle - Anonyymi
tulus tulus tulukset
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k542409Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖281759Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt701434Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2381320- 1191154
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13990Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11963vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23948- 68933
- 59856