Mikä on "normaali" kohtausmäärä, missä menee raja uuteen lääkärivisiittiin? Mitä lääkäri voi tehdä, jos migreeni on jo todettu?
Mulla on ollut kohtauksia viime aikoina n. 10 kuukaudessa. Ennen oli puolet vähemmän. Triptaani auttaa yleensä, 7/10 kohtauksessa. Lisäksi on estolääkitys Triptyl.
Kohtausten määrä kuukaudessa
4
412
Vastaukset
- koooooj
Hei,
Mulla kovia kohtauksia ollut nyt 5x/vko (koskee niin kovaa että oksennan, eikä lääkkeet auta, joskus menen tiputukseen)
Joka päivä koskee päähän ja elämästä ei tule mitään.
Huomenna aika yksityiselle migreenilääkärille.
Kannattaa käydä ajoissa, ettei ärry näin pahaksi kuin minulla.
Itselläni myös estolääkkeenä triptyl, tosin lisätään nyt topiramaatti ensi viikolla kunhan saadaan ensin tämä kierre vihdoin loppumaan!- edellinen
Unohin sanoa, että minulla ollut tällaisten kohtausjaksojen lopettamiseksi kortisonikuuri. Myös estolääkettä voidaan vaihtaa.
- Diipa
Mulla aiemmin 10-15 migreenipäivää kuukaudessa ja aina napsein Sumatriptaania kohtaukseen. Vuosien varrella kokeiltu kaikki mahdolliset estolääkitykset....tuloksetta. Myös triptaaniriippuvuuden olen kokenut, tällöin runsaan kuukauden ajan otin sumatriptaanin joka päivä, parhaimmillaan kaksi tablettia vuorokauden aikana. Tästä vieroitus neurologian osastolla ja vointi joksikin aikaa parani ja helpotti. Tällöin neurologi sanoi "nyrkkisäännöksi", että korkeintaan 1 sumatriptaani per viikko suositeltavaa. Tuon enempi triptaanien käyttö kuulemma vaarantaa terveyden, lähinnä aivoja kuormittaa.
Rajuista ja usein toistuvista kohtauksista kärsineenä tiedän, ettei ole helppo päästä noihin lukemiin eli 1tabl/viikko. Vieroitusjakson jälkeenkin tilanteeni muuttui noin puolen vuoden päästä siihen, että kohtauksia tuli n.10 kuukaudessa.
Haluan kuitenkin antaa toivoa tästä kamaluudesta kärsiville ja kertoa, että omalla kohdalla apu löytyi vuosien kärsimyksen jälkeen akupunktiosta. Taivaallinen olotila, kun huomaa migreenin tulevan vain kerran tai pari kuukaudessa. Eli akupunktiota kannattaa todellakin kokeilla...ja mielummin HETI !
Kaikille ei varmaankaan apua tästä ole, mutta on pieni hinta kokeilla akupunktion mahdollista apua ammattitaitoisen fysioterapeutin välityksellä. Palkintona saattaa olla pilleritön tai melkein pilleritön elämä!- migreenikko
Juu eipä auta akupunktio hormonaaliseen migreeniin ja tuo triptaanienkin käyttö tai kuinka usein niitä saa ottaa niin tuntuu riippuvan neurologista , minulle sanottiin poliklinikalla että kuukaudessa n. 15 kpl on turvallinen raja .
Itse kärsin usein migreenistä n. 15 - 20 kertaa /kuukausi joka alkoi pahentua vaihdevuosien aikaan , ennen kohtauksia tuli n. 5 /kk .
Neurologit ovat luovuttaneet . On kokeiltu estolääkkeet ja akupunktio ja hierontaa , kiropraktikkoa ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2131742Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411465- 761303
- 541183
- 741075
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla81012- 1091009
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55980Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53880- 82850