turbo?

Onkohan jollain kokemusta opel 1.9l cih tekniikan turbottamisesta? Olen kuullut et kyseinen teknikka olis hyvä lähtökohta ahtamiselle puristuspaineiden osalta ja vakio männätkin kuulemma kestää suht hyvin 0.8-1.0bar:in paineita? onkohan noissa jotain perää vai onko täyttä puppua??
4895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Matalapuristeinen 1.9 N kone paras "vakio aihio",mutta en kehottelis nostelee paineita ihan kiloon asti!männät ei ole tarkoitettu ihan moiseen käyttöön,eläkä mene laskemaan lohkoa muuten notkahtaa!

Äänestä

Kokeile numerosta 0505405532 vastaa, Ismo jos vastaa, ko kaverilla on tietoa kysymästäsi tekniikasta ja osaa kertoa miten opeliin saa 2.7 litran nelosen ahdettuna tai ilman.
Tiedätkö miltä tuntuu persusten alla Ford Falcon 4.0 l suoralla 24 venaisella kutosella, potkua 250 vapaasti hengittävää konia, 380 Nm.n väännöllä Mondeon kokoisessa kopassa(uusin korimalli) ja tietenkin takavetiosena. Niin tää Foordi oli vm 2004! Jos et arvaa maata niin siellä tapahtuu kengurukolareita. PS. Siellä on myytävänä Opel Omegan näköisiä vakioita 380 kW.n tehoisia henkilöautoja Holden merkkisenä!

Äänestä

ehkä ei kuitenkaan mulla tollasiin varaa ole.Oishan tollanen varmaan ihan kiva "leikikalu".mut tohon asconaan takas. ajattelin nyt kuitenkin hommata vähän järeemmät männät..mahlet ois varmaan jees...wisecot kun tuntuu olevan jonkin verran kalliimmat.

Äänestä
  • Hommaa asconaan chevroletin 305cid (5ltr:sen) koneen takomännät, ovat huomattavasti halvemmat ja käytetään us-partsin mukaan paljon opeleissa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ascona b kirjoitti:

Onkohan jollain kokemusta opel 1.9l cih tekniikan turbottamisesta? Olen kuullut et kyseinen teknikka olis hyvä lähtökohta ahtamiselle puristuspaineiden osalta ja vakio männätkin kuulemma kestää suht hyvin 0.8-1.0bar:in paineita? onkohan noissa jotain perää vai onko täyttä puppua??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu