Hei-hei, Heinolan vuokra-asunnot!

Aina väärässä

Sain kauan etsimäni mahdollisuuden lähteä Kreikkaan. Koirat tulevat mukaan. Yritimme saada edullisempaa vuokra-asuntoa tämän takia, mutta yhtään "ei ollut vapaana".

Silti tuttavamme sai yhdellä puhelinsoitolla (Helsingistä) kaksion mutta hänen isänsä onkin jkl pamppu Heinolassa. Tämä tapahtui 2 päivää sen jälkeen kun asuntotoimistosta meille oli sanottu että ei ole kolmioita pienempiä vapaana.

Mieheni saa onneksi vapailta markkinoilta asunnon.

11

1111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei haukku pahaa tee

      Hyvää matkaa!

      Onneksi saitte Kreikasta huoneiston ja pitkän sopimuksen?

      Heinolan vuokra-asunto tilanne on erittäin vaikea.

    • aina väärässä

      Kiitti! Tilapäismajoitus se on, mutta siellähän on aikaa etsiä vuokra-asuntoa. Jos sinne haluaa jäädä. Pitkäaikainen haave se on ja laskin että en tästä enää nuorene.

    • Ei haukku pahaa tee

      Ai,jai jos minulla olisi vara matkustaa Kreikkaan, sinne jäisin.
      En paluu lipusta haaveilisi.

    • aina väärässä

      Ei mullakaan varaa ollut kuin menolippuun :)

      Jollakin taitaa olla pitkä aika viime deitistä kun tuollaisia ajattelee kuin yllä olevan kirjoittaja. Ei tosiaan ole mun kirjoitus.

      • aina oikeassa

        Saattaa olla kalman kalpeeta t.s blondia


    • ...

      Kyllä maailmaan tarinoita mahtuu...

    • Ei haukku pahaa tee

      Tarinat on kivoja.
      Koska lento lähtee Kreikkaan.

    • Jarmo Laitinen

      Heinolassa on tälläkin hetkellä vapaana yksiöitä kasioita kolmioita niin kers kuin rivareissa vaikka muuttaisi heti.

      Juurikin viimeviikolla niihin oltiin sijoittamassa Syyrialaisia ym. Kyllä asuntoja on reilusti, jos joku muuta väittää puhuu kyllä p...kaa

      Se millä kriteereillä sinne sitten valkataan sopivimmiat nuoret korkeakoulutetut terveimmät(ei ainakaan tubia sairastavat) kauneimmat rohkeimmat niin,,,,, tässäkin olisi minusta tutkittavaa perusteellisesti.

      Olen kuullut ennekin jotta asuntoja ei ole olevinaan mutta samaan aikaain vastaava asunto löytyy heti ilmeisesti juurikin pärstän je noiden kriteerien mukaan.

      Myös hyväveli järjestelmä ja suhteilla pelaaminen kukoistaa viimosenpäälle, tämän jokainen huomaa jos asian kanssa tekemisiin on joutunut.

      Tälläisellä toiminnalla ja tavallako tätä kaupungin väkilukua sitten nostetaan?, joka olisi erittäin tärkeä saada yli 20000 asukkaan 2015 mennessä !.

      Ei minusta ainakaan, ollaan ihan hakoteillä tämänkin asian suhteen.

      Hyvää matkaa teille.

    • Saamatonta touhua

      Vuokra-asuntovälitys on toisinaan kummallista. Itse hain parikymmentä vuotta sitten asuntoa Nastolasta. Tyhjiä ikkunoita oli pilvin pimein, mutta asuntoa ei voinut niin vaan saada. Ihan sama vaikka oli työpaikka, puhtaat luotot jne. Vuokrasin asunnon sitten yksityisiltä markkinoilta ja puolentoista kuukauden päästä tarjottiin vasta asuntoa tästä tyhjästä talosta. Ikävää jos touhu on nykyisinkin vastaavaa vuokra-asuntojen välityksessä.

      • Hurtta

        Muuttaminen on hieno asia.
        Koirat pääsevät lähelle omaa kulttuuriaan. Voivat paremmin kuin täällä saastaisessa Heinolassa.
        Kusarin piipusta taitaa tulla vielä savua. Edullisista vuokraasunnoista on pula. Kyllä kalliita löytyy.
        Mutta kyllähän kela tukee!
        Hyvää työpäivää kaikille heränneille.


    • aina väärässä

      Kiitos hyvän matkan toivotuksista. En kerro tarkkaa ajankohtaa enkä määränpäätä mutta varmaan blogissani tulen myöhemmin kertomaan enemmän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6798
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      1209
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      1011
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      881
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      814
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      59
      794
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      774
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      761
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      716
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      713
    Aihe