Hei! Olin n. vuosi sitten lähdössä Miamiin ja lensin täältä suomesta ensin Lontooseen ja sieltä olisi ollut sitten toinen lento Miamiin. No lento Lontooseen ja Heathrowlle meni hyvin kunnes meille ilmoitettiin että lentokoneemme oli rikki ja lähtö tänään Miamiin kotia, ei onnistu. Odotettiin siin 3 ½ tuntia lentokentällä ja pinna oli aika kireällä. Kunnes alkoi nälkä iskeä ja ei vielä tiedetty mihin mennä yöksi niin päätimme käydä syömässä ruokaa. Ostimme 2pasta annosta, jotka maksoivat yhteensä 35€. se oli elämäni kallein pasta annos. No kun tapasimme ystävämme jotka olivat puolestaan käyneet Hampurilaisella niin nekin olivat maksaneet 22€ yhteensä. Kun vihdoin ja viimein saimme tiedon että meidän lento lähtee seuraava aamupäivänä klo 12,00, olimme onnellisia. Tosin yöpyminen ja hotellin löytäminen ei ollut kovinkaan helppoa sillä halusimme siihen lähelle ja hinnatkin olivat joissain hotelleissa kovat. Mutta muuten matka oli kiva ja ihana ja yksi päivä lontoossa oli ihan mukava vaikka ensiksi siltäei tuntunutkaan. Nyt olen asunut vuoden verrat Miamissa ja silloin tällöin vierailut tänne koti suomeen tuntuvat mukavilta. Jopa Lontooseen muutto olisi edessä. Mutta silloin toivottavasti ei tarvitse odotella täällä päässä.
Matkastani Miamiin,
Matkustaja
2664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Miksi lähdit etsimään syötävää ja yöpymispaikan? Lentoyhtiö tarjoaa jo muutaman tunnin myöhästymistilanteessa aterian. Käytännössä matkustajille jaetaan voucherit (arvo riippuu matkustusluokasta), joilla voi maksaa ostoksensa lentoaseman kuppiloissa.
Jos lähtö siirtyy seuraavaan päivään, lentoyhtiö huolehtii majoituksen järjestämisestä ja kustannuksista, sekä kuljetuksista majapaikkaan ja takaisin lentoasemalle.
Joskus kymmenen vuotta sitten lensin New Yorkista Gatwickiin, ja siitä oli sitten transit Heathrown kentälle, josta puolestaan olisi ollut jatkoyhteys Suomeen. Noiden kahden lentokentän välillä oli tietyöt meneillään, ja meillä aika tiukka aikataulu, minkä takia sitten myöhästyin ystävieni kanssa Suomen-lennolta. Ei tullut mieleenkään kustantaa mitään itse. Lentoyhtiö antoi voucherit,joilla pääsimme syömään (fish&chips;). Meille myös kerrottiin, että lentoyhtiö maksaisi hotelliyömme, jos emme enää mahtuisi seuraavalle, ja päivän viimeiselle lennolle Helsinkiin. Missään vaiheessa ei tullut mitään paniikkia, vaan kaikki sujui moitteettomasti. Pääsimme kuin pääsimmekin lopulta lähtemään vielä samana iltana Helsingin-lennolle.