Oon kokenu traumaattisen tapahtuman noin vuosi sitten. Käyn psykologilla. Ja välillä psykiatrilla. Mua risoo tää psykiatri ihan hitosti... Joka käynnillä se tuputtaa mulle aina sitä yhtä ja samaa p..aska lääkettä, joka ei auta mitään! Olen monta kertaa asiasta maininnut että se ei tehoa se lääke.. Siltikin.. Joka hiton käyntikerralla se kirjottaa uuden reseptin sitä samaa lääkettä.. En ole enään edes hakenut sitä kun en halua sitä syödä, koska se ei auta!!
Miksi se ääliö ei tajua?? Sitten se aina kysyy että no oletko syönyt sitä ja oletko huomannut vaikutuksia.. Oon nykyään sanonu että joo oon syöny (vaikka en enään ole) ja että eipä tuo mitään auta.. Sitten se alkaa paasaamaan että joo vois nostaa annostusta.. JA SE PERKELEEN ANNOSTUS ON NOSTETTU JO MAXIMIIN EIKÄ SILTIKÄÄN TEHOA !!!
Eikä se ala kirjottaa mitään muuta lääkettä!!
Ja sitten kun löysin hyvän unilääkkeen, jonka avulla saan nukuttua hyvin, niin se ei ala enään kirjottaan sitä reseptiä uudelleen, koska siihen lääkkeeseen jää kuulemma koukkuun !!
No perkele, mihimpä täsä elämäsä ei vois jäädä koukkuun?? Huumeisiin voi jäädä koukkuun, tupakkaan voi jäädä koukkuun, alkoholiin voi jäädä koukkuun, sokeriin voi jäädä koukkuun jne.. !! Mitä hittoa siitä, kerta se unilääke tehoaa?? Mä oon puolikkaan iltaisin ottanu ja saan hyvät yöunet niin voi V......TTTU!!!
Miksi se ääliö ei tajua?? Sitten se aina kysyy että no oletko syönyt sitä ja oletko huomannut vaikutuksia.. Oon nykyään sanonu että joo oon syöny (vaikka en enään ole) ja että eipä tuo mitään auta.. Sitten se alkaa paasaamaan että joo vois nostaa annostusta.. JA SE PERKELEEN ANNOSTUS ON NOSTETTU JO MAXIMIIN EIKÄ SILTIKÄÄN TEHOA !!!
Eikä se ala kirjottaa mitään muuta lääkettä!!
Ja sitten kun löysin hyvän unilääkkeen, jonka avulla saan nukuttua hyvin, niin se ei ala enään kirjottaan sitä reseptiä uudelleen, koska siihen lääkkeeseen jää kuulemma koukkuun !!
No perkele, mihimpä täsä elämäsä ei vois jäädä koukkuun?? Huumeisiin voi jäädä koukkuun, tupakkaan voi jäädä koukkuun, alkoholiin voi jäädä koukkuun, sokeriin voi jäädä koukkuun jne.. !! Mitä hittoa siitä, kerta se unilääke tehoaa?? Mä oon puolikkaan iltaisin ottanu ja saan hyvät yöunet niin voi V......TTTU!!!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Psykiatrit eivät osaa muuta kuin kirjoittaa reseptejä. Jos he eivät saa kirjoitettua ja myytyä lääkkeitä, he muuttuvat turhiksi. Sanontakin menee suurin piirtein niin, että; jos käytössäsi on vain vasara, kaikki ongelmat alkavat näyttämään nauloilta. Psykiatrit voisi korvata apinoilla, jolloin yhteiskunta säästäisi verorahoissa runsaasti. Banaanit ovat kilohinnaltaankin melko edullisia hedelmiä.
Itse asiassa psykiatrit ei eroa tässä juurikaan muista lääkäreistä, sen reseptinhän sinä mukaasi saat yleensä menet mille lääkärille tahansa. Psykoterapeutit eli psykologit ovat sitten niitä ketkä antavat terapiaa.
Minä olin 8 vuotta psykiatrisen hoidon piirissä.Ei muuta kuin mömmöjä mömmöjen perään.Yhden ainoan kerran puhuin psykologin kanssa,muistan vieläkin sen raivon ja inhon mikä hänestä välittyi minua kohtaan.En tiedä vielä tänä päivänäkään mitä sontaa minua pakkohoitanut psykiatri oli psykologille minusta kertonut,että ansaitsin moisen kohtelun.
semmosta se on...tervetuloa psykiatrien mielivaltaiseen maailmaan. kukaan ei kuuntele. sama mitä sanoo.
Oletko kokeillut terveyskeskuslääkäriltä tai esim. työ-/opiskeluterveydenhuollosta samaa reseptiä? Todennnäköisimmin olet todellisuudessa terve, koska psykiatrian "unilääkkeet" (veikkaanpa neuroleptit) eivät auta uniongelmaasi.
Vaihda lekuria tarvittaessa.
En ole kokeillut mutta mielessä on kokeilla. En näe enään mitään järkeä ravata tuon pässinpää psykiatrin luona kun se on vaan sitä samaa paskanjauhantaa joka käyntikerta. Vaikka kuinka olen painottanut sitä samaa asiaa, eli että SE LÄÄKE EI AUTA.
HUOH........................!!!!!!
Ja toinen asia on se, että en koe että tarvitsisin yhtikäs mitään lääkettä enään (paitsi sitä unilääkettä) ja olen tästäkin psykiatrilleni sanonut. Mutta mitäpäs se tollo siihen... Jauhaa vaan niistä lääkkeistä, kuinka tosi moni niitä käyttää ilman sivuvaikutuksia ja kuinka hirveen hyviä ne lääkkeet on ja ehdottomasti kannattaa käyttää.. Kauhee saarnaus lääkkeiden puolesta.. Jessus soikoon...
Kyllä noita psykiatreja kantsii vaan välttää.
Aloittajalle:Kokeile auttaako melatoniini unettomuuteen.Sitä saa nykyisin ilman reseptiä,ei tarvitse lanttumaakaria.Jos toimii,niin haistata pitkät koko alalle.
Olen kokeillut melatoniinia aikaisemmin, ei minkäänlaista apua ollut siitä. Nyt siis mulla tenox unilääkkeenä ja aivan huippu.
Oletko luontaistuotekauppojen univalmisteita kokeillut, esim. Tryptomax ym. tryptofaanijohdannaiset? Jos ne eivät ole auttaneet, kokeile tosiaan eri lääkäriä. Asiakas äänestää jaloillaan.
Toisaalta tilannehan olisi voinut korjaantua jo aikaa sitten, jos olisit suoraan sanonut lääkärille ettet enää aio syödä sitä huonoa lääkettä. Joka kerta kun sanot syöväsi lääkettä ja otat reseptin vastaan, lääkäri olettaa että suostut hoidon jatkamiseen - eikä siis edes ala miettiä toisia vaihtoehtoja.
Ja mitä Tenoxiin tulee, niin bentsoihin tosiaan jää koukkuun.
Luuletko oikeasti, että psykiatri irrottaa otteensa lääkkestä joka todennäköisemmin on neurolepti ja vaihtaisi sen hyvin toimivaan Tenox valmisteeseen?
Jos näin jossain tapahtuisi se olisi Ihme.
Mitä järkeä on määrätä lääkettä jota ei käytetä?
Joo, ja se Tenox varmaan toimii ihan hyvin nyt. Bentsoissa on vaan se ikävä puoli että niihin tottuu nopeasti, joten annostusta pitää koko ajan nostaa.
Ainakaan minun mielestä ei kannata määrätä lääkkeitä, joita ei käytetä. Psykiatreilla ahneuden vietti on tärkeämpi kuin tyytyväinen asiakas, joten laitetaan myös turhia lääkkeitä mukaan.
http://www.youtube.com/watch?v=ffZUHWG66EA
http://www.youtube.com/watch?v=iyTVyQuioDA
Liikunta auttaa myös unettomuuteen ei mömmöt. Luoja mitä tyhmää vetää lääkkeitä ihan joka vaivaan. Ensin kannattaa lisätä esim. Päivällä kävelyä luonnossa. Liikuntaa on tutkittu auttaa myös keskivaikeaan masennukseen. Joten jos on unettomuuden taustalla vielä masennusta liikunta voisi olla ainakin hyvä kokeilla.Esim. Personal trainerit ja kuntien fysioterapeutit ja liikunnanohjaajat ja jopa terveyskeskuksesta saat liikunta vinkkejä.Onneksi nyt terveydenhuoltopuolella on herätty että ajetaan alas turhia bentsoja yms. Mömmöjä.
Mulle ainaki lääkkeet on sopineet ja auttaneet mua =)