Juuri tv:ssä uutisoitiin Usa:ssa olevasta pikkukaupungista, jonne muutti paljon somaleja. Kotiutuminen on onnistunut ja heikolla kielitaidolla varustetut somalit työllistyivät pikimmin lihatehtaaseen. No meillähän on leipomoalan yrityksiä, jonne ei tahdo löytyä tekijöitä. On myös muuta elintarviketeollisuutta ym. Nyt yrittäjät työllistämään pikaisesti. Lieksa voi kohta olla kuin Forth Morgan. Hienoa!. Lieksalla on hienot mahdollisuudet nousta eurooppalaiseksi mallikaupungiksi somalien kotiuttamisessa. Usan esimerkki antoi paljon ajateltavaa Lieksalle.
Forth Morgan ja Lieksa
jippii mahollisuuksi
883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lieksa uusi Forth Morgan! ET SINÄ USKO tuota itsekää, provota täytyy. Antaa ajan kulua sitten minä kysyn sinulta yhden kysymyksen. Sen saat arvata itse.
Miksi Hki, tai Turku tai muut ei halua olla mallikaupunki somalien kotouttamisessa?
Siellä on lihanjalostustehtaita ym, miksi ei sinne missä on TYÖTÄ?
JOS TÄMÄ JIPPII MAHDOLLISUUKSII aloitus on lieksalaisen aivon synnyttämä?
Kiitos tämä riitti, muutan Nurmekseen!
Jospa aloittaja ymmärsi väärin. Hän luulee koko Lieksaa lihan jalostustehtaaksi.
Lieksa on kaupunki, ei tehdas jossa jalostetaan lihaa.
Jos se olisi lihatehdas nimi voisi hyvin olla black humor industry.
tässä http://ra.fi/KAn2
http://ra.fi/WLO9
Eikös ne rikastuttajat ole jo paenneet Tukholmaan ja elättirahan mättäminen Lieksan kaupungille päättynyt?
Yksi erittäin tärkeä juttu unohtuu.
Somalit eivät ole niin tyhmiä jotta menisivät töihin alle sosiaaliturvan tason.
Asuntojen hinnat vuokrineen ovat niin korkealla ettei 1200 eurolla kuukaudessa enää elä. Helsingissä tuo ongelma konkretisoituu eivätkä ulkomaalaiset edes sylje päin tonni kuussa työpaikkoihin.
Alempaa koulutustasoa vaativien työpaikkojen määrä vähenee. Myös korkeakoulutettujen työttömyys nousee 23% vuosivauhtia.
Yritys tuskin menestyisi jos ensin rekrytoisi osaamattomia työntekijöitä ja vasta sen jälkeen miettisi mitä niillä voisi teettää.
Sinne Ameriikkaan meni sekatyöläis somaleja. Sen takia ne työllisty tavallisiin töihin.
Me onneksi saatiin korkeasti koulutettuja insinöörejä ja muita joita ei kyllä mielestäni saa laittaa hanttihommiin.
Kysyn huomenna mitä mieltä Kamuttajat ovat, he kun eivät ole ottaneet kertaakaan kantaa mamu asiohin.