Koiranpennun ruokavalio?

Kipale

Minulla on saksanpaimenkoiran pentu joka on kohta 5kk. Koiran ruokavalioon kuuluu: raaka jauheliha muut lihat, raa'at naudan rustoluut, raaka kananmuna (välillä kuorineen), riisi, kasvikset ja juurekset keitettynä, AB piimä, lohiöljy, merileväjauhe ja Dentastix, herkkuina on saanut mm. koirankeksejä ja muita ruokakaupasta saatavia pikkuherkkuja. Välillä on saanut myös naudannahasta tehtyjä "luita". Nappuloita en aio enää antaa kun sai niistä aina mahan sekaisin, enkä myöskään purkkiruokaa. Nykyisellä ruokavaliolla on pysynyt maha kondiksessa. Eli saako koiranpentu tällaisella ruokavaliolla kaikki tarvitsemansa aineet, vai mitä pitäisi vielä lisätä? Voitte myös kertoa että mitä syötätte omalle pennulle/koiralle ja miksi. Kiitos etukäteen!

5

300

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Namskista on!
    • ruokaa

      Kalkki puuttuu kokonaan listalta, sitä saa joko luista(ei rustoista) tai sitten jauheena. D-vitamiinia tarvitaan myös, ihmisten valmisteet käy, kunhan ei ole maku- yms aineita. Kasvikset ja juurekset aika hyödyttömiä.

      • kipale

        On saanut nyt myös poron kylkiluita ja eikös tuossa kananmunan kuoressa kalkkia ole myös.


    • 449748445586

      Hyvä paketti. Lisäilisin mukaan vielä keitetyn kuivalihaisen kalan, jos sellaista vain on tarjolla.

      • kipale

        Olen ruvennut antamaan raakaa silakkaa silloin tällöin (kokonaisia) niissähän ei pitäisi lapamadon riskiä olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1325
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      34
      1029
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      845
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      153
      660
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      660
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      649
    7. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      627
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      183
      611
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      31
      542
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      528
    Aihe