Koiranpennun ruokavalio?

Kipale

Minulla on saksanpaimenkoiran pentu joka on kohta 5kk. Koiran ruokavalioon kuuluu: raaka jauheliha muut lihat, raa'at naudan rustoluut, raaka kananmuna (välillä kuorineen), riisi, kasvikset ja juurekset keitettynä, AB piimä, lohiöljy, merileväjauhe ja Dentastix, herkkuina on saanut mm. koirankeksejä ja muita ruokakaupasta saatavia pikkuherkkuja. Välillä on saanut myös naudannahasta tehtyjä "luita". Nappuloita en aio enää antaa kun sai niistä aina mahan sekaisin, enkä myöskään purkkiruokaa. Nykyisellä ruokavaliolla on pysynyt maha kondiksessa. Eli saako koiranpentu tällaisella ruokavaliolla kaikki tarvitsemansa aineet, vai mitä pitäisi vielä lisätä? Voitte myös kertoa että mitä syötätte omalle pennulle/koiralle ja miksi. Kiitos etukäteen!

5

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Namskista on!
    • ruokaa

      Kalkki puuttuu kokonaan listalta, sitä saa joko luista(ei rustoista) tai sitten jauheena. D-vitamiinia tarvitaan myös, ihmisten valmisteet käy, kunhan ei ole maku- yms aineita. Kasvikset ja juurekset aika hyödyttömiä.

      • kipale

        On saanut nyt myös poron kylkiluita ja eikös tuossa kananmunan kuoressa kalkkia ole myös.


    • 449748445586

      Hyvä paketti. Lisäilisin mukaan vielä keitetyn kuivalihaisen kalan, jos sellaista vain on tarjolla.

      • kipale

        Olen ruvennut antamaan raakaa silakkaa silloin tällöin (kokonaisia) niissähän ei pitäisi lapamadon riskiä olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      1999
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      308
      1191
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      999
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      809
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. Mitä tekisit jos näkisit täällä viestin joka on varmasti sulle

      Olisit siitä 100% varma.
      Ikävä
      71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe