Kaksikielisyydestä

Tämä on tarkoitettu eestiläis-suomalaisten perheiden lapsille ja heitä läheltä seuranneille.

Onko tavallista, että suomalaisen ja eestiläisen lapset puhuvat pienestä pitäen kumpaakin kieltä? Miten ympäristö suhtautui, jos kielet menivät teillä sekaisin? Kerroitteko koulussa ja kaveripiirissä, että olitte puolieestiläisiä, vai oliko parempi olla mainitsematta asiasta? Oletteko joskus huomanneet, että nimenomaan eestin ja suomen sekaisin tai vuorotellen puhumiseen suhtauduttaisiin eri tavalla kuin siihen, että toinen kieli on englanti, saksa tai ranska? Minun sukulaisistani muutama puhuu toisena kielenään ruotsia, mutta en ole juuri huomannut heillä kielten sekoittumista.

Kyselen, koska mieheni on eestiläinen ja haluamme keväällä syntyvän lapsemme oppivan myös hänen kielensä. Minua kuitenkin mietityttää se, onko monilla puoliksi eestiläisillä ikäviä kokemuksia viron puhumiseen puuttumisesta. Ääriesimerkkejä kaksikielisyyden suoranaisesta kieltämisestä on Sofi Oksasen romaanissa "Stalinin lehmät", joka ilmeisesti perustuu osittain kirjailijan omiin kokemuksiin.

Käytättekö aktiivisesti kumpaakin kieltä? Ovatko monet viettäneet osan lapsuudestaan Virossa tai lähteneet aikuisina sinne töihin? Onko kaksikielisyys vaikuttanut opintoihinne? Ovatko jotkut teistä toivoneet, että kahden kielen puhumistanne olisi rohkaistu enemmän?

0

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

        Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
        Maailman menoa
        59
        7482
      2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

        valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
        Maailman menoa
        123
        2906
      3. Minkälaisen viestin

        Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
        Ikävä
        142
        1756
      4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

        saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
        Maailman menoa
        65
        1639
      5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

        Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
        Maailman menoa
        115
        1448
      6. Miten voit olla niin tyhmä

        että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
        Tunteet
        167
        1394
      7. Missä vaiheessa

        Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
        Ikävä
        129
        1116
      8. Millaisena uskot

        Kaivattusi kokevan tunteensa?
        Ikävä
        73
        817
      9. Kyriake=Kirkko

        Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
        Kaste
        47
        802
      10. Mitä haluat eniten

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        51
        707
      Aihe