Tippietikettiin kuuluu jättää vähintään 10% tippi laskun loppusummasta (koskee lähinnä ruokaravintoloita ja palveluita esim. kampaaja, taksi, hieroja...
Noudatatteko tippietikettiä matkoilla?
Itse jätin aina vähintään 10% ja todella usein jopa enemmän.
Noudatatteko tippietikettiä matkoilla?
Itse jätin aina vähintään 10% ja todella usein jopa enemmän.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jos palvelu on sujavaa ja mukavaa,jätän 5-10% tippiä.Jos esim ravintolassa on hyvä ruoka ei se niinkään vaikuta tippiin,mutta saatan käydä toisenkin kerran.Taksisa yleensä pyöristän vähän summaa ylöspäin.
Jätän noin 10 prosenttia tippiä, jos palvelu on ollut ystävällistä. Kaiken ei tarvitse mennä nappiin. Ystävällisyys on tärkeintä.
Annan myös siivoojalle tippiä 5-10 euroa per viikko. Respallekin annan tippiä, jos olen saanut sellaisen huoneen kuin olen etukäteen pyytänyt.
Tipin jättäminen ei ole pakollista eikä edes etiketin mukaista jos paikallisia on uskominen. Hyvä tapa kuitenkin on jättää noin 5% laskun loppusummasta ja korkeintaan 10% jos olet ollut palveluun tyytyväinen. Ellet ole niin ei tipin tippiä. Tippi ei kuitenkaan tarkoita taskun pohjalle jääneitä yhden - kymmenen euron senttejä joiden jättäminen lähinnä huvittaa ja pahimmillaan jopa loukkaa. Eli tippaa jos siltä tuntuu mutta se todellakaan ei ole pakollista eikä tosiaan paikallisten keskuudessa edes yleinen tapa. Itse kuitenkin jätän tippiä jonkun pikkusumman prosentteja laskematta ja jos todellakin olen ollut palveluun tyytyväinen.
Tähän asti olen jättänyt tippiä hotellin siivoojalle mutta viime matkalla ei siivooja pessyt lattioita kertaakaan kahden viikon aikana mutta ei saanut tippiäkään vaan pölyt ja lian sisätossujen pohjista
Siivotonta
No kai reklamoit siivottomuudesta paikan päällä, toivottavasti.
On reklamoitu
Työskentelen matkailualalla suomessa. Palvelen matkailijoita monista maista. Parhaiten antaa tippiä kaukoidästä tulevat. Myös monista keskieuroopan maista tulevat tuntee tippikulttuurin. Espanjalaisilta en ole saanut suomessa koskaan tippiä. Miksiköhän? Miksi me sitten antaisimme tippiä heille espanjassa?
No jospa se ettei Espanjalainen anna Suomessa tippiä, johtuu siitä että heidän matkaoppaansa (kirjat/henkilöt) opastaa heille niin, ettei Suomessa kuulu antaa tippiä!??
itse jätän yleensä aina tippiä myös kotimaassa, ellei palvelu ole ollut aivan surkeaa ja ruoka alaarvoista, mistähän johtuu että harvoin suomalaiset jättävät tippiä kotimaassaan mutta ulkomailla kyllä? Työskentelen ravintola-alalla 33v , parhaita tipinantajia nykyisin ovat itäisen naapurin asiakkaat! Olen lähdössä Kuubaan 19.02 minkähänlaista yöelämää löytyy Havannasta!
Taksikuskille jätän muutaman euron kyydistä koko vitosen (eli en ota niitä 1,25 takaisin, niiden palkat on surkeat) siivoojalle 10 e suoraan, laukun huoneeseen kantaneelle Joselle 2 e, ravintolassa 10 %. Törkeän huonoa palvelua en ole saanut joten ei ole tarvinnut olla jättämättä.
Laskun loppusumman pyöristäminen ylöspäin on hyvä tapa tipata.
20 egee per viikko siivoojalle, ravintolassa se 10% vähintään jos palvelu toiminut, taxikuskille sen n.5-10%, hotellin rantabussin kuljettajalle taskussa olevat kolikot eli muutma euro suuntaan ja aina on hommat toimineet :)
Hyvä kun "2Mitä jäbä duunaa jätät miunkin puolesta. Mie en jätä mitään.
Jos haluat vaikuttaa idiootolta niin mielestäni onnistuit hyvin.