Mulla olis 2 platy naarasta ja 1 uros. Miten mahtais saada ne poikimaan?? Kun näyttää siltä et niitä ei edes kiinnosta toisensa..Niin ja olen ymmärtänyt, että ne lisääntyy helposti.. Millini kyllä lisääntyvät.. :\
Platyt
Suski
4325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
löytyy googlettamalla:
http://www.faunatar.fi/fin/index.php?cmd=202
Aika hassua...minun platyni alkoivat työntämään poikasia kahden päivän kuluttua ostamisesta. Osta pari naarasplatya lisää, jos ne olisivat halukaampia aloittamaan perheenlisäystä =)
Joo mulla oli joskus sama ongelma! Johtuu esim siitä, että niitäkin jalostettu niin pitkälle, että eivät toimi enää luonnollisesti! Ostin yksityisiltä platyn poikasia ja nyt poikasia tulee säännöllisesti! Niitäkään ei kannata suku siittää! Kannattaa siis ostaa lisää naaraita ja ehkä uroskin joka "ymmärtää toimia"!
"Kannattaa siis ostaa lisää naaraita ja ehkä uroskin joka "ymmärtää toimia"! "
Mielenkiintoinen näkökulma, pakko tässä on miehiä puollustaa, eihän se vika välttämättä siinä uroksessa ole ;)
Nojoo leikki leikkinä, onko vetesi kaloille sopivaa? ja monilla kaloilla voi mennä montakin kuukautta ennen kuin "uskaltavat" synnyttää joten kärsivällisyyttä ja oikeat olosuhteet niin eiköhän ne siitä ;)