Mitä tehdä pissijälle?

Hei vaan, eli ongelmana on pissiminen sisälle. Jokapäiväinen, jatkunut yli kuukauden. Koira (narttu) ei ole pentu- tai murkkuiässä enää ja on normaalisti sisäsiisti. Kyseessä ei ole virtsatietulehdus. Ei tee kaikkia tarpeitaan sisälle, vaan pyytää normaalisti ulos. Pääsee pihalle muutaman tunnin välein min. 10min/kerta, mutta silti lätäkköjä löytyy. Ollaan arveltu koiran protestoivan jollekin, mutta mille? Elämäntilanne ei ole muuttunut lähiaikoina, eikä mitään stressitekijöitä pitäisi olla.
Onko kokemusta asiasta? Mikä oli syy? Entä ratkaisu?
660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mistä tiedät ettei ole virtsatietulehdus? Onko tutkittu jo? En tiedä käsitinkö nyt oikein, mutta jos perustelusi asialle oli seuraava lause ettei tee kaikkia tarpeita sisälle, niin siinä tapauksessa tiedoksi, että vaikka olisi tulehdus niin koira saattaa silti hyvin pyytää ulos ja välillä tehdä sisälle. Ja jos on tulehdus, niin on jatkunut jo jonkin aikaa, eli vaatisi varmasti pidemmän lääkekuurin (tämä tieto siltä varalta, että kannattaa noudattaa ehdottomasti ohjeita joita sitten lääkäriltä saa jos todetaankin tulehdus).
Voisiko olla jotain muuta ongelmaa, esim. munuaisissa? Nämä tutkitaan verinäytteellä eläinlääkärillä.
Sitten on tietysti olemassa virtsankarkailu. Se on tyypillistä varsinkin hieman iäkkäämmille ja eritoten leikatuille nartuille. Siihenkin löytyy lääkkeet lääkäriltä.

Eli ensimmäinen askel on mennä eläinlääkärille ja varmistaa, että ei ole mitään fyysistä vikaa tai aiheuttajaa.

Sitten, jos ei ole mitään tällaista vaivaa voidaan miettiä käytösongelmaa, mutta vielä et ainakaan tiennyt mikä voisi aiheuttaa. Voit kokeilla lemmikkikaupasta tai apteekista saatavaa adaptilia (mieltä tyynnyttämään), joillakin koirilla se auttaa joillakin ei, haittaa siitä ei ainakaan ole. Ehdotuksia mahdollisen ongelman aiheuttajista: joutuuko koira olemaan paljon yksin, onko naapuriin tullut uusi asukas tai eläin, tai vaikka huonekalujen järjestystä muutettu tai jotain (joillekin riittää tämäkin). Näistäkin voi jutella sitten eläinlääkärin kanssa, hän ei välttämättä tiedä kaikkea käytösongelmista, mutta voi tietääkin ja voi tietää ainakin henkilön joka osaa auttaa.

Niin että soitapa heti huomenna lääkäriin...

Äänestä

Otata koirasta verikoe ja tutkituta sokeriarvo. Sokeritaudin yksi oire on runsaampi juominen ja reipas virtsaaminen

Äänestä

Kyllä on tutkittu tulehduksen ja kivien varalta. Diagnoosina juuri jotain psyykkistä, kun ei pissi mihin sattuu vaan aina samoihin paikkoihin. Välillä 10-12h pidättely ei tuota ongelmaa, välillä kusee heti lenkin jälkeen.
Yksin tarvitsee olla n 10-20h viikossa, ei ole mitään muutoksia naapureissa tm, muutoinkin hyvin sopeutuva koira kyseessä. Ei juo normaalia enempää, eikä muutakaan diabetekseen viittaavaa ole. Täytyy varmaan kokeilla rauhoittavaa ruokaa tai suihketta, mutta toisaalta se on hassua, kun koira kuitenkin on rauhallinen. Ehkä ainut oire on sitten tuo pissailu.

Äänestä

Myös narttukoirat merkkaavat, erityisesti juoksujen aikaan. Koiran protestointi/merkkaaminen on lähinnä johtajuusongelman oire.
Vain laumanjohtaja saa merkata "pesän", eli kodin.
Vanhalla koiralla epäilisin terveydellistä ongelmaa, nuoremmalla tuota merkkailua.

Äänestä
  • No, osaatko sanoa, miten tuosta syystä johtuvasta pissaamisesta pääsee eroon? Koira on kiltti ja tottelevainen, mutta tosiaan yrittää muita koiria pomottaa, jolloin kiellän sitä.

    Äänestä

Googletappa "laumanjohtajuus" esim. Johtajuuteen liittyy monenlaista, ja mielipide-eroja on. Lähinnä omistajan pitää ottaa se johtajanpaikka koiralta pois. Vaatii asennetta ja sitoutumista.
En itse rupea neuvomaan, kun ei ole tarvinnut sellaista tehdä. Ihmisen johtajuuteen alusta asti kasvatettu koira on ongelmaton.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kusessa kirjoitti:

Hei vaan, eli ongelmana on pissiminen sisälle. Jokapäiväinen, jatkunut yli kuukauden. Koira (narttu) ei ole pentu- tai murkkuiässä enää ja on normaalisti sisäsiisti. Kyseessä ei ole virtsatietulehdus. Ei tee kaikkia tarpeitaan sisälle, vaan pyytää normaalisti ulos. Pääsee pihalle muutaman tunnin välein min. 10min/kerta, mutta silti lätäkköjä löytyy. Ollaan arveltu koiran protestoivan jollekin, mutta mille? Elämäntilanne ei ole muuttunut lähiaikoina, eikä mitään stressitekijöitä pitäisi olla.
Onko kokemusta asiasta? Mikä oli syy? Entä ratkaisu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu