kestääkö halpasarjat aymahat rxvt kuin noita 4 ohimin kajareita, vaatiiko tehoa tuplasti miten noi menee?
onko parempi 8oohmin jalustakajarit subi tommosille jammuille vai lattiakajarit 4ohmin? perustelut? en halua särkeä laitteita.
minkä ohmin vehje on audio pro 1.40
4 vs 8 ohmin kaiiuttimet pienille vahvistimille
10
216
Vastaukset
- info pläjäys!
Joillakin on ollu ongelmia 4ohmin skobejen kanssa, piiri sulkee vahvarin jos luukuttaa liikaa noilla. Tosin valitsimen saa laitettua vaffarista 6 tai 8ohmiin. Pienempi auttaa.
Mutta 6-8 ohmin jalustakajarit on parempi vaihtoehto tosiaan. Nämä uudet digitaalivaffarit monet aika susia, varsinkin halvemmat. Yksi sivusto noita testaa ja haastattelee suunnittelijoita mitä uudessa mallissa on parempaa kuin edellisessä. Paljastui, että monet lisää ominaisuuksia mutta laittaa heikompaa virtalähdettä jne. Uusi Sony sai ainakin kehuja, paras hintaluokassaan about jokaisessa sivustossa mitä lueskellu. Malli STR-DN1040, mutta liekö liian kallis sulle. Tässä on viiden tähden vaffarit parhaat jokasesta hintaluokasta:
http://www.whathifi.com/search/apachesolr_search/?filters=tid:379 type:hcmproduct is_field_star_rating:5&solrsort=created desc&retain-filters=1
Audio Pro on subbari ja siinä on oma vahvistin, ei tarvitse miettiä ohmeja kun oma vaffari ajaa, siitä menee vaan kotiteatterivaffariin signaali piuha.
Tuossa hyvä paketti: http://www.mareks.fi/denon-avr-x2000-7-1-kotiteatterivahvistin-tannoy.html
Kaiuttimet hintaluokkansa parhaimmistoa helpot ajaa. Noita saa kappaleittain 100€. Tai parina. Tossa Denonin kanssa vaan special hinta. Linkeissä on tuon x2000 testi, sai 5tähteä huippu vehje. Osta kerralla hyvä paketti, 5 samanlaista kaiutinta ja subi. Älä osta sitä halvinta vaffaria. 5-600€ vaffarit jo huippulaatuisia ja ajaa isoa kotiteatteria kevyesti. Mareksilta saat myös osarilla jos laitat parempaa settiä tilaukseen, maksat ku jakselet.- stereoissa ei hdmi
no kun en luukuta vaan kuuntelisin iisi piisiä. ja tietokoneelta /netistä tulevaa musaa. toi jammu 200e vahvareista on kirkasäänisin jaliitännöiltään (jos tarvii) paras, kaikissa paijoneeiressa ja sonyissä on varmaan suojapiiriongelmia kun tehot alle 100w.
- Pennulle namua
Vaffari? Aargh! Kas kun ei Suffeli.
- nyrkistä_saat!
Onko sulla päässä vikaa? Pitääkö tulla lyömään pientä kynäniskaa? Revinkö sun pään irti? V*tun pässi! Saat namua mustalta mieheltä kun köytetään sut kiinni ja tuikataan tuleen lopuksi.
osta se yammu sit mitä täällä kyselet juntti!- Pennulle namua
Sopii yrittää, tyhmä. Olet todennäköisesti meistä kahdesta se pienempi, joten lyöminen ja repiminen näyttäisi taholtasi lähinnä säälittävältä räpistelyltä. Tarkistahan lääkityksesi ja mene vihanhallintakurssille. Äitisi taluttaa, jos et itse sinne löydä.
- Pennulle namua
Enkä ole edes kysynyt mitään. Mistä ihmeestä siis tuo uho ja ahdistus?
- osatjammujoo
hei heinähattu älä hikoo kohta tulee kesä.
(hemmetin isänlyömä luopio taitaa olla) - tuttu potilas
Pennulle namua kirjoitti:
Enkä ole edes kysynyt mitään. Mistä ihmeestä siis tuo uho ja ahdistus?
Vertaistukea on kunnissa pienennetty , poikaystävä jätti tai akne on taas pahana, siinähän noita syitä jo tulikin.
Kaveria harmittaa kun ei voi päteä täällä, vaan pitää urputtaa tuolla autopalstoilla, tunnen tyypin mieleltään lapsen tasolla ,ehkä jopa osin jälkeenjäänyt.
- kasva aikuiseksi
Et mitään tiedä, et mitään osaa, surkea luuseri jonka jo tiedätkin, mene tuonne nuoret palstalle avautumaan, siellä on kaltaisiasi epäonnistujia piljin pimein.
Jätä suosiolla ammattiasiat ammattilaisille, jotka ihan oikeasti tietävät asioista ja haluavat auttaa ei romuttaa ja rikkoa tai v?ttuilla turhasta kuten sinä poisuseni.- ziisus.
ziisus!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380