Päivämies huolissaan maallistumisesta

Eilisessä Päivämiehen pääkirjoituksessa kannettiin huolta maallistumisesta yhteiskunnassamme. Tulee kuitenkin muistaa, mikä maallistumista aiheuttaa. Uskonyhteisöissä ilmenneet seksuaalisväritteiset skandaalit ja niiden peittely-yritykset ovat merkittävällä tavalla edesauttaneet maallistumiskehitystä.
5175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei lasten raiskaaminen sairaine oheisoppeineen ainakaan taivaaseen päin ketään ole viemässä.

Äänestä

Ajat muuttuu, ja yhteisöjen tavat sen mukana. Jeesus, Luther ja Laestadius päivittivät uskoa sopimaan oman aikansa maailmantilanteeseen. Eivät he käskeneet kaivautua edellisten vuosikymmenten tapoihin, vaan elää uskovaisina siinä ajassa.
Mutta ei kai nykymeno rauhanyhdistyksillä tähän kuulukaan, vaan kyse on omasta maallisesta järjestelmästä. Seuroissa pitäisi lukea ääneen sanoma- ja aikakauslehtiä 1930-luvulta ja kehottaa elämään kuten silloin. Se mikä oli maallista silloin, on oikeaa isänmaallista uskovaisen elämää nyt.

Äänestä

Maallistumisen päivittely on Päikkärin vakio-pääkirjoitus. Otetaan sopivin välein aina hyllyltä ja lämmitetään uudestaan.

Äänestä
  • Onkos maallistumisen päivittelyssä jotain pahaa?
    Vaivaako tuo jotenkin? Jos vaivaa, miksi luet?

    Äänestä

Maallistuminen on yhteiskunnassa pitkällä menossa. Se pyrkii melkein kuitenkin jokaisen ihmisen elämään. Mitä piirteitä sitten helpoimmin tarttuu? Luulenpa, että itsensä korostaminen, elämän koreus. Pitäisi olla seksikkäät vaatteet. Sitten luulotellaan, ettei nää mitään. Nää on ihan ok, vaikkeivat ole. Milloin mistäkin kohtaa pitäisi paljastaa. Maailman ilmiö on se, että paljastaa pitäis.

Toinen ilmiö on se, että elämässä pitäisi olla asunnon ja auton suhteen kaikki mahdollinen ylellisyys päällä. Ei se ole hyväksi ihmisille. Tarpeellista on kohtuus. Ja liika on aina liikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jesus Lover kirjoitti:

Eilisessä Päivämiehen pääkirjoituksessa kannettiin huolta maallistumisesta yhteiskunnassamme. Tulee kuitenkin muistaa, mikä maallistumista aiheuttaa. Uskonyhteisöissä ilmenneet seksuaalisväritteiset skandaalit ja niiden peittely-yritykset ovat merkittävällä tavalla edesauttaneet maallistumiskehitystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu