Olen 57-vuotias nainen.
Aloitin Ramipril Ratiopharm 5 millisen pillerin verenpainelääkkeeksi joulukuun puolivälissä. Se laski tehokkaasti paineet, vaikka aluksi sydän tykytti edelleen. Otin sitten Propralia eli beetasalpaajaa.
Lääkäri sanoi kirjoittaessaan Ramiprilin, että se voi aiheuttaa kuivaa yskää. En yskinyt yhtään kolmeen viikoon suunnilleen, mutta vuodenvaihteessa kun käväisin Tallinnassa sairastuin heti sen jälkeen aivan massiiviseen yskään ja flunssaan. Siihen sitten pari ab-kuuria ja muuta.
Olin sairastanut flunssaa kolmisen viikkoa - siis aloin tietysti yskiä myös - alkoi kiusaava, kova ja kuiva yskä, joka tulee kohtauksittain ehkä 4-5 kertaa päivässä nykyisin. Yskin aivan hirvittävästi, kurkku alkaa turvota ja lopuksi yökkään. Usein tulee edelleen pieni limaoksennus.
Sairastin hinkuyskän joskus kymmenisen vuotta sitten (verikokeella todennettu) ja nämä oireet tuntuvat samoilta kuin silloin. Menenkin lääkäriin ensi viikolla ja pyydän verikokeen. Sehän ei auta hinkuyskätapauksessa enää mitään, koska lääkitystä ei ole, mutta haluaisin tiedon.
Tarkoitan, että minkälainen yskä teille on kehittynyt verenpainelääkkeestä vai onko ollenkaan? Voiko tämä piinaava hinkuyskää muistuttava olla verenpainepainelääkkeen aiheuttama yskä vai onnistuinko taas saamaan hinkuyskän naapureilta. Silloin edellisellä kerralla yskä oli vielä hirvittävämpi ja pari kertaa esim jouduin limaoksentamaan sänkyyni, koska en pystynyt nousemaan ylös vessaan vaikka tiesin oksennuksen olevan tulossa. Poltin tupakkaa vielä tuolloin, nyt olen lopettanut 2,5 vuotta sitten. Tupakkayskää minulla ei koskaan ollut.
Hinkuyskän kertasairastaminen ei tee immuuniksi. Vai Ramipriliinkö tämä nyt liittyykin?
Verenpainelääkkeestä kova ja kuiva yskä?
10
5754
Vastaukset
- näin kävi
vaihda lääkettä
mutsi sai kamalaa yskää jostain lääketehtaan myrkystä
http://personal.inet.fi/koti/remeli/verenpaine.htm- Kääks???
Oliskohan mulla sitte toi sama homma? Ilmankos mun lääkäri varoitteli mahdollisesta yskästä. Oli kai kokemuksia jo takana. Kelailin vaan tota hinkuyskän mahkua taas.
Mä syön ja elän niin terveellisesti kuin se näissä oloissa on mahdollista.
Tattis! - näin kävi
Kääks??? kirjoitti:
Oliskohan mulla sitte toi sama homma? Ilmankos mun lääkäri varoitteli mahdollisesta yskästä. Oli kai kokemuksia jo takana. Kelailin vaan tota hinkuyskän mahkua taas.
Mä syön ja elän niin terveellisesti kuin se näissä oloissa on mahdollista.
Tattis!Kerro lääkärillesi välittömästi, jos sinulle tulee:
hengenahdistusta tai yskää. Nämä voivat olla merkkejä keuhko-ongelmista.
Muita haittavaikutuksia ovat:
kuiva ärsytysyskä, poskionteloiden tulehdus (sinuiitti) tai bronkiitti, hengenahdistus
http://spc.fimea.fi/indox/nam/html/nam/humpil/5/9196045.pdf
Et sitten lukenut pakkausselostetta, vaan tulit tänne pyytämään selosteen lukua sulle????
- Köh köh
Minullakin käytössä Linatil, 10Mg verenpainelääke ja yskä on kova. Kokeilumielessä olen lopettanut käytön kaksi kertaa ja aloittanut uudelleen, kuiva yskä kulkee käsikädessä lääkkeen kanssa. En tiedä kumpi pahempi, paine vai jatkuva rykiminen... Käytännössä en pysty puhumaan ollenkaan koska yskäkohtaukset ovat niin rajuja. Puhuminen ärsyttää kurkkua tai jotain... nyt tuppisuuna sitten nieleskelen tapletteja.
- parantui.
Mutsilla kanssa yskää.
Sai paineet ravinnolla ja D-vitamiinilla kohdalleen. - Sama kokemus
Minulla Cardace aiheutti inhottavaa kuivaa yskää. Vaihdettiin Losatrixiin, joka ei ole yskittänyt yhtään. Suosittelen vaihtoa.
- Hyviälääkkeitä
Jotkut lääkkeet aiheuttavat yskää eikä sovi kaikille. Minun tapauksessa konsultaatio sairaalan lääkäreille vasta antoi sopivat lääkkeet, kun olen allerginen niin monella aineelle.
Diovan ja Norvasc sopivat minulle. - LIISULAINEN
HEI! OLEN KOKENUT SAMAN AIVAN HIRVEETÄ TUNTUI ,ETTÄ SUOLETKIN TULEE ULOS 6-7 KERTAA TULI YSKÄN KOHTAUS .JOTEN SE LÄÄKE JÄI POIS.
- Epsukka
Niinpä.Sain myös puoli vuotta sitten Ramipril 10mg verenpaineen hoitoon.Muutaman viikon päästä kamala kuiva yskä,jolloin yskin yökkäämiseen saakka.Otin kaiken apteekin repertuaarin yskänlääkettä,kortisonikuuri myös.Tehtiin puhallustestit......ei havaittu astmaa.Kuukausi sitten vaihdoin lääkkeen ja yskä loppui muutaman päivän jälkeen,kuin seinään ja kaikki nyt ok.
- Anonyymi
Saitko kalliimpaa lääkettä tilalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"306105Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1414740Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset634419Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83522Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m773360Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta423157- 262794
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä312645Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html282506Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv872494