Kun lääkäri aiko kirjoittaa b-todistuksen täydestä työkyvyttömyyseläkkeestä, lähettääkö hän sen Kelalle, kun ei tullut kysyttyä. Tai yleensä miten homma etenee.
B-todistus ja kela
13
557
Vastaukset
- näin mulla
Yleensä sinua hoitava taho lähettää lausunnon kelalle.Laskun saat b-lausunnosta kotiisi .
- hakemus itse
Minkä laskun? Ei minulla ole kertaakaan laskutettu b-lausunnoista,käyn terveyskeskuslääkärille.
B-lausunnot on menneet lääkäriltä Kelalle suoraan. - viis ja kymppiä
hakemus itse kirjoitti:
Minkä laskun? Ei minulla ole kertaakaan laskutettu b-lausunnoista,käyn terveyskeskuslääkärille.
B-lausunnot on menneet lääkäriltä Kelalle suoraan.Joo, itse toimitin b-todistuksen kelalle eikä siitä ole tarvinnut maksaa ja nyt ollaan eläkkeellä vähä yli viiskymppisenä.
- .23.
Jos haet jotain etua Kelalta niin luonnollisesti mukana pitää olla kopio B-todistuksesta.
Todistus lähetetään siis sinulle ja sinä lähetät sen Kelaan, yleensä.- näin minulla
Mulle on lääkäri kirjoittanut yhteensä seitsemän b-lausuntoa ja joka kerta on en suoraan Kelalle toimittanut. Eikä kyseessä sama lääkäri.
- käys lukee mitä kela
jep kyllä ne postittaa,käyppä katsomassa mitä kirjoitellaan kohdassa sairausvakuutus kelasta ja siitä kuinka siellä päätöksiä tehdään, voi jo nyt sanoa, että terve tuloa joukkoon, jossa et ole edes suomen lain mukaan eläin ja jokainen siellä kirjoitettu sana on totta.
- hrynrynyrnrytntryntn
täytyy kummiskin itse tehdä eläkehakemus ,sitä ei muuten saa eteenpäin.
- Tauno Voitto
Työterveys laskutti B-todistuksesta
- Eläkeläinen
Tauno Voitto kirjoitti:
Työterveys laskutti B-todistuksesta
Tk.laskutti B-todistuksesta,eläke myönnetty ja nyt ollaan eläkkeellä vähän yli viiskymppisenä.
- pärjäilee
Eläkeläinen kirjoitti:
Tk.laskutti B-todistuksesta,eläke myönnetty ja nyt ollaan eläkkeellä vähän yli viiskymppisenä.
Multa ei laskutettu B-todistuksesta mitään ja nyt ollaan eläkkeellä, myös reilut viiskymppisenä.
- gfrgeghe
On hyvä tiedostaa, että KELA voi lähettää Kieltävän päätöksen B-todistuksesta huolimatta.
- veromarkat 40v
Terveyskeskus laskutti minultakin todistuksesta ja nyt Kela vaatii jälleen uuden B-lausunnon. Samat pitkäaikaissairaudet kirjataan taas lausuntoon kuten aiemminkin, terveydellisistä syistä suositellaan työkyvyttömyyseläkettä. Ja hakemus lähtee uuteen käsittelyyn.
Ehkä eri käsittelijälle, ehkä ei, mutta suomeksi sanottuna: piiri pieni pyörii ja sairas maksaa. Kela antaa sairauspäivärahan, juu, ja sitten taas perii siitä osan pois.
Kallista sairaalle, kallista yhteiskunnalle pyörittää samaa asiaa aina vaan.- veromarkat 40v
Vielä edelliseen:
Ja tämä toiminta kuormittaa jo muutoinkin raskautettua sosiaali- ja terveyssektoria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1323549
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1282566- 242116
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.162004Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s241590Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291570Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää181561Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?301001- 87952
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai64916