Onko havaintoja, että Saunalahti olisi laajemminkin säätänyt signaali-kohinasuhdetta, johon heidän DSLAM pyrkii kun synkronoi ADSL-modeemin kanssa?
Korkeampi tavoite-SNR johtaa hitaampaan nopeuteen. Meillä on pitkään ollut SNR noin 9dB ja nopeus 10M. Nyt huomasin että modeemi kättelee nopeudeksi 8M ja SNR 12 dB.
TIlattu linja on 10M ja vaimennukset edelleen noin 21dB. Nuo em. arvot on samaa suuruusluokkaa vaikka kokeilisi toisella modeemilla.
Tuo 12 dB ihan turhan kova tavoitearvo kun 9dB riittää. Käsittääkseni 6 dB on vielä ihan ok, eikä linja tipu alas.
Saunalahdelta en ole suoraan kysynyt vielä asiaa. Epäilisin, että vikanumerossa ei asia ole hanskassa, eikä asiakas saa vastausta tällaisiin teknisiin kysymyksiin. Aspa ohjeet on enempi tyyliin onko virta päällä ja johto seinässä...
Saunalahti muuttanut tavoiteltavaa SNR-arvoa?
3
392
Vastaukset
Hei Mika22,
Voit kysyä asiaa myös Palstalla, palsta.saunalahti.fi . Jos laitat siellä profiilitietoihisi asiakasnumeron, voidaan liittymäsi tilannetta katsoa tarkemmin.
Seppo / Saunalahden Palstatiimi
http://palsta.saunalahti.fi- Mika22
Kiitos viestistä, Seppo.
Eilen päivällä sain "virka-aikaan" vikailmoitusnumerosta lopulta henkilön joka tiesi asioista. Kuten vähän epäilinkin, meidän linja oli mennyt automaattisesti vikasietotilaan kun valvonta-ohjelma näki linjan tippuneen päältä toistakymmentä kertaa yhdessä päivässä.
Tuo parikymmentä katkosta johtui siitä, kun yksi ilta kokeilin useammalla ADSL-modeemilla talon kaikista puhelinrasioista ja myös sähkökaapista taloon tulevan puhelinkaapelin päästä. josko olisi pienempi vaimennus ja parempi SNR arvo...
Ongelmat poistui kun linjalta poistettiin vikasietotila ja status normaaliksi.
Pari aika olennaista kysymystä vielä jäi, eikä asiakaspalvelu osannut vastata:
1) Miten monta "katkosta" laukaisee automaattisen vikasietotilan? Nyt en ihan heti halua siirtää tai vaihtaa ADSL-modeemia, ettei mene "jarru" päälle.
2) Ja tärkein kysymys: poistuuko vikasietotila -status (ja siihen liittyvä hitaampi nopeus ja hitaan nopeuden vuoksi hyvä SNR arvo) _automaattisesti_ esim. muutaman päivän kuluttua? Vikasieto tulee toki varmaan takaisin, jos ongelmat toistuu?
Jos tuo vikasieto resetoi itsensä esim. 1 tai 2 päivän kuluttua, siitä tietoa nettiin! Jos näin fiksusti olisi, ei tarvi soittaa tai meilata asiakaspalveluun, vaan yksinkertaisesti odottaa päivän pari tilanteen palautumista ennalleen.
Tiedustelin hieman noita kysymyksiäsi ja tuohon ei ole täysin suoraa vastausta.
1) "jarrujen" meneminen päälle riippuu pätkimisen ja linjan luonteesta, joten tämä on täysin tapauskohtaista. Idea on kuitenkin se, että kun automaatti huomaa linjan toimivan epävakaasti, tällöin sitä hidastetaan, jotta nettiyhteys pysyisi päällä.
2) Vikasietotila poistuu automaattisesti, tietyn ajan kuluttua, kun automaatti toteaa, että linja pysyy tapeeksi hyvin päällä ja kokeilee sopimuksen mukaista nopeutta linjalle. Tämä myöskin on tapauskohtaista linjan toimntaan nähden, joten siihenkään ei ole suoraa vastausta.
Tomi / Saunalahden Palstatiimi
http://palsta.saunalahti.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390