Amisten opinnäytetyöt

27amo

Hmm...saatoin laittaa tämän aiheen äsken väärälle puolelle, alueelle "Ammattioppilaitokset", ja siksi päätin laittaa sen nyt myös tänne, alueelle "Lopputyö ja gradu".

Mieleeni juolahti sellainen kysymys, että millaisia metodologisia valmiuksia ammattioppilaitoksesta valmistuvan henkilön odotetaan ilmentävän opinnäytetyössään.

Ymmärtääkseni ammatillisessa koulutuksessa ei opeteta laadullisen tutkimuksen saloja, eli minkäänlainen sosiaalipsykologinen tms. tutkimus ei ole mahdollista, tai miten rakentaa kompleksinen matemaattinen malli pulman x ratkaisemiseksi, ja siten kaikenlainen ekonometria, peliteoria ym. on pois luettu.

Joten...kysymys siis kuuluu: minkälaisia menetelmiä käytetään ammattioppilaitosten opinnäytetöissä?

1

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sähkis2

      Itse kävin sähköpuolen amiksessa. Lopputyönä tein asuinrakennuksen sähkökeskuksen asennukset, ja muistaakseni muutaman sivun raportti. Valmistuin 2009, joten systeemit voineet muuttua. Mutta tuolloin siis työ oli hieman näyttöä suurempi/vaativampi, mutta itse tekemiseen keskittyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      97
      2596
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1616
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      992
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      42
      889
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      117
      876
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      736
    Aihe