Hmm...saatoin laittaa tämän aiheen äsken väärälle puolelle, alueelle "Ammattioppilaitokset", ja siksi päätin laittaa sen nyt myös tänne, alueelle "Lopputyö ja gradu".
Mieleeni juolahti sellainen kysymys, että millaisia metodologisia valmiuksia ammattioppilaitoksesta valmistuvan henkilön odotetaan ilmentävän opinnäytetyössään.
Ymmärtääkseni ammatillisessa koulutuksessa ei opeteta laadullisen tutkimuksen saloja, eli minkäänlainen sosiaalipsykologinen tms. tutkimus ei ole mahdollista, tai miten rakentaa kompleksinen matemaattinen malli pulman x ratkaisemiseksi, ja siten kaikenlainen ekonometria, peliteoria ym. on pois luettu.
Joten...kysymys siis kuuluu: minkälaisia menetelmiä käytetään ammattioppilaitosten opinnäytetöissä?
Amisten opinnäytetyöt
27amo
1
255
Vastaukset 1
- sähkis2
Itse kävin sähköpuolen amiksessa. Lopputyönä tein asuinrakennuksen sähkökeskuksen asennukset, ja muistaakseni muutaman sivun raportti. Valmistuin 2009, joten systeemit voineet muuttua. Mutta tuolloin siis työ oli hieman näyttöä suurempi/vaativampi, mutta itse tekemiseen keskittyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411897Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101280- 991031
- 102908
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88894- 66741
- 33632
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13508- 78501