ihmiset toisistaan.
Jos on ensin erottanut itsensä muista
Jos on ensin erottanut itsensä muista
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sivistystä on monenlaista. Voi se erottaa, riippuu mistä roikkuu.
Lilli kolli kissa käveli tilapulaa tikapuita pitkin taivaaseen kurkistaa takareikää rapsuttaa
Toi on ihan totta! Jotkut pitää poikkeavuutta kouluhistoriassa tai koulutus-asteessa esteenä jopa ystävyyssuhteen muodostumiselle. Tämä pätee muuten molempiin suuntiin yhtä lailla... Mutta kuten yllä sanottiin, sivistystä on monenlaista. Sitten on niitäkin, joiden itsetunto ei kestä sitä, jos puoliso on paremmin koulutettu. Eräänlaista sivistystä on myöskin se, että ymmärtää kuinka typerää tällainen ajattelu on.
hmmm...sydämen sivistysta
Mun sydän on tyhmä moukka. Ihan lääpällään vain yhteen, vaikka aivot (ei kehumista niissäkään) yrittävät jatkuvasti toitottaa sille järkeä :)
ohjaa ihmisten katseet eri suuntiin elämässä
http://i3.kym-cdn.com/photos/images/original/000/101/637/ARE-YOU-A-WIZARD10.jpg
erottaa ihmisten katseet eri suuntiin elämässä
http://gifsforum.com/images/image/are you a wizard/grand/wizrd-are-you-a-wizard-eccbc87e4b5ce2fe28308fd9f2a7baf3-1493.jpg
:DD
kierosilmä. ;))))
Siis sitä vaan, että hauskasti oivallettu :))
ne jotka ei osaa itse ajatella tai eivät uskalla olla erilaisia.
No itse olen akateeminen ja monet kaverini ovat amis-ihmisiä mutta se johtuu siitä mitä harrastuksia minulla on koulun ulkopuolella. Mutta ymmärrän jos joku on todella älyllisesti suuntautunut ja kunnianhimoinen, että kaveripiiri on sitten sen mukainen. Kyllä koulutus kertoo ihmisestä ja muokkaa ihmistä ei siitä pääse mihinkään.
Tottakai koulutus muokkaa ihmistä, mutta niin muokkaa ne kaveritkin (ehkä jopa enemmän kuin joku professiri-setä). Edullista olisi kai jos omaisi kavereita ihan laidasta laitaan erilaisista taustoista. Silloin kasvaa pakollakin avarakatseisemmaksi ja näin myös fiksummaksi. Harvalla kuitenkaan on työnkään puolesta mahdollisuutta olla tekemisissä vain oman "tason" ihmisten kanssa. Tää on taas tätä mustavalkoistamista, mistä mulla nousee karvat pystyyn. Jo pelkästään se, että sinun täytyy todistella akateemisuuttasi ja amis-kavereita tässä meille, on vähän häilyvää...
No nainen otapa sie jompi kumpi noista korkeasti koulutetuista kun kuvissakin näkkyy. Niin mie annan sulle kypän.
Ei pidä pelotella ihmisiä! Se on itse valittava periaatteella vakka kantensa valitsee.
Tuleekohan lapsista yhtä akateemisia jos tuo on periytyvää niin kyllä lapset kun kasvaa isoiksi ihmettelevät mitä mutsi duunaa.
Mitä korkeempi koulutus sitä suurempi harotus. Helppo havaita ongelmat jo etäältä ettei vahingossa törmää ainakaan toistaVirtsa väärään kertaa kuin säkki pimeässä.