Isotretinoin Actavia ja päänsärky

Hei!
Aloitin kyseisen kuurin maanantaina annostuksella 20mg joka toinen vrk melko lievään akneen.
Onko teillä tullut päänsärkyä kys. lääkkeestä. Minulla nimittäin aina pillerin jälkeen tulee paineen tunne ja vihlovaa päänsärkyä, burana auttaa jonkun verran mutta päässä sellainen "kumma" tunne koko ajan... Lisäksi näkö tuntuu sumealta tai lähinnä siltä että silmät olisivat väsyneet. Onko muilla samankaltaisia oireita? Luin pakkaus selosteesta, että lääkkeen käyttö tulisi lopettaa jos näköoireita/päänsärkyä esiintyy. Kiva juttu jos kuuri loppuu jo näin lyhyeen...
44574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

moi :)
Itsellä kans oli aluksi lievää päänsärkyä ja juuri semmoista jomotusta varmaan viikon verran, luulenpa että usealla sitä esiintyy kuurin alussa, ei vaarallista jos nyt ei ihan tajuttoman kipeäksi mene. Buranaa ja muitakaan särkylääkkeitä ei hirveästi "pienimpiin" kipuihin kannata syödä kuurin aikana, koska rasittaa jo valmiiksi maksaa kyseinen lääke, sulla tosin aika pieni annostus..
Jaksamisia! :)

Äänestä
  • Tuliko sulla mitään näköongelmia?

    Äänestä

Silloin alussa silmät hieman kuivuivat, ja sen takia oli vähän semmoinen väsy silmissä. Lääkehän voi myös aiheuttaa lisääntynyttä väsymystä. Huolehdi että nukut tarpeeksi. Ei nuo sinun oireet mitenkään "vakavilta" vaikuta :)
Alussa itsekkin olin paniikissa ja luulin että jokainen asia mikä tapahtuu johtuu lääkkeestä, mutta luulotauti on myös aika yleinen haittavaikutus :)
Jos oireet jatkuvat pidemmän aikaa tai pahenevat, niin ota lääkäriin yhteyttä.
Minä en ole lääkäri, joten nämä ovat sitten kokemuspohjalta. :)

Äänestä

Juu kysyinkin ihotautilääkäriltä asiasta ja käski kuulostelemaan omaa kroppaa, että jos oireet pahenee ja pitkittyy niin lopettaa käyttö. Seuraillaan tilanetta pelonsekaisin tuntein. :/ :) Ilmeisesti kuitenkin pääkipu aika yleinen oire kys. lääkkeessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pääkky kirjoitti:

Hei!
Aloitin kyseisen kuurin maanantaina annostuksella 20mg joka toinen vrk melko lievään akneen.
Onko teillä tullut päänsärkyä kys. lääkkeestä. Minulla nimittäin aina pillerin jälkeen tulee paineen tunne ja vihlovaa päänsärkyä, burana auttaa jonkun verran mutta päässä sellainen "kumma" tunne koko ajan... Lisäksi näkö tuntuu sumealta tai lähinnä siltä että silmät olisivat väsyneet. Onko muilla samankaltaisia oireita? Luin pakkaus selosteesta, että lääkkeen käyttö tulisi lopettaa jos näköoireita/päänsärkyä esiintyy. Kiva juttu jos kuuri loppuu jo näin lyhyeen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu