Hei!
Aloitin kyseisen kuurin maanantaina annostuksella 20mg joka toinen vrk melko lievään akneen.
Onko teillä tullut päänsärkyä kys. lääkkeestä. Minulla nimittäin aina pillerin jälkeen tulee paineen tunne ja vihlovaa päänsärkyä, burana auttaa jonkun verran mutta päässä sellainen "kumma" tunne koko ajan... Lisäksi näkö tuntuu sumealta tai lähinnä siltä että silmät olisivat väsyneet. Onko muilla samankaltaisia oireita? Luin pakkaus selosteesta, että lääkkeen käyttö tulisi lopettaa jos näköoireita/päänsärkyä esiintyy. Kiva juttu jos kuuri loppuu jo näin lyhyeen...
Isotretinoin Actavia ja päänsärky
4
3970
Vastaukset
- roaroa
moi :)
Itsellä kans oli aluksi lievää päänsärkyä ja juuri semmoista jomotusta varmaan viikon verran, luulenpa että usealla sitä esiintyy kuurin alussa, ei vaarallista jos nyt ei ihan tajuttoman kipeäksi mene. Buranaa ja muitakaan särkylääkkeitä ei hirveästi "pienimpiin" kipuihin kannata syödä kuurin aikana, koska rasittaa jo valmiiksi maksaa kyseinen lääke, sulla tosin aika pieni annostus..
Jaksamisia! :)- Pääkky
Tuliko sulla mitään näköongelmia?
- roaroa
Silloin alussa silmät hieman kuivuivat, ja sen takia oli vähän semmoinen väsy silmissä. Lääkehän voi myös aiheuttaa lisääntynyttä väsymystä. Huolehdi että nukut tarpeeksi. Ei nuo sinun oireet mitenkään "vakavilta" vaikuta :)
Alussa itsekkin olin paniikissa ja luulin että jokainen asia mikä tapahtuu johtuu lääkkeestä, mutta luulotauti on myös aika yleinen haittavaikutus :)
Jos oireet jatkuvat pidemmän aikaa tai pahenevat, niin ota lääkäriin yhteyttä.
Minä en ole lääkäri, joten nämä ovat sitten kokemuspohjalta. :) - Pääkky
Juu kysyinkin ihotautilääkäriltä asiasta ja käski kuulostelemaan omaa kroppaa, että jos oireet pahenee ja pitkittyy niin lopettaa käyttö. Seuraillaan tilanetta pelonsekaisin tuntein. :/ :) Ilmeisesti kuitenkin pääkipu aika yleinen oire kys. lääkkeessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663422Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463242Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423068- 502663
- 311983
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271880- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871555Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401445- 391350