Kelan kiusaamis-koneisto...

Kiusaamiskoneistot..

Ongelma on tiedossa. Kiusaamisen uhreja liian monta.
Mutta - kun asiat kumuloituvat, kasvava, ne lopuksi nousevat katseluun.
Kärsivällisyyttä kysytään!!

Kelan kiusaamis-koneiston koekaniinina, viisi vuotta. 2009 alkaen?

Eikä vain sitä? Vaan samassa sarjassa, samaan aikaan mukana kolme kovaa keppiä: Työnantaja, Kela, käräjäoikeus!

Vaan profaanisti lausuen: KolmiKeppiKiusaamisen kohteena?
Mitä se sisältää?

Kun röstelijät eivät siedä, että että edes täälläkään mitään saisi sanoa, sensuuri-kytät siivoavat tekstejä, niin nyt VAPAASTI!

Kovia kokeneen kansalaisen ja muidenkin kokemuksia
KATTAVASTA kiusaamisasiasta, yhteiskunnassa!

Lue, jos kestät?

http://kiusaamiskoneisto.vuodatus.net/lue/2014/02/kiusaamiskoneisto

http://kiusaamiskoneisto.vuodatus.net/lue/2014/02/kiusaamiskoneisto

3

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+20

      Sytytin kynttilän,
      ilta hämärtyy,
      me kaikki tarvitsemme voimaa
      ja elämää.

      1
      Meitä on vielä, mutta ympärille tarvitaan yhteishenkeä susilauman suitsemiseen.
      Sait viisaita sanoja, kuuntele rukouksessa sydäntäsi.

      • Se "maksaa" ...

        Joo... Muistaakseni eräs maamme vaikuttaja sanoi taannoin:

        Pahuuden ongelma jatkuu
        koska liian monet hyvä ihmiset ovat HILJAA!

        Oletko itse ollut? Oletko säästänyt nahkaasi? Vaikeneminen on hyväksymistä.

        Vain eriävävä mielipide - ääneen - on rehellistä.

        Miten kävi vammaisen Pipsan? Miten rääkätyn naisvanhuksen?
        Miten kävi hoitajan, joka noihin puuttui? 1991, 2008

        http://kiusaamiskoneisto.vuodatus.net/

        Sivulla: laitoskiusaaminen löytyy Pipsa ja retuutettu naisvanhus


    • Ei uutta kiusaaminen

      Kela tuomittu jo vuonna 2009


      Ihmisoikeustuomioistuin antoi Kelalle tuomion oikeusturvan loukkauksesta
      22.4.2009 3:50

      A A


      Riitta Vainio
      Helsingin Sanomat
      Kelan saama kova kritiikki sairauslomia ja muita sosiaalivakuutuksen maksuja koskevista päätöksistä on oikeutettu, Kelan ylilääkäri Jorma Järvisalo myöntää.
      Kela on tuhansissa tapauksissa päättänyt vastoin hoitavan lääkärin näkemystä, että potilas on työkykyinen vaikka potilaan oma lääkäri on toista mieltä. Päätökset perustuvat Kelan asiantuntijalääkäreiden lausuntoihin. Asiantuntijalääkärit eivät tapaa potilasta ennen lausunnon antamista.
      Eläkkeitä, sairauslomia ja leikkauksia koskevia päätöksiä tehdään Kelassa vuosittain kaikkiaan noin 700 000.
      Helsingin Sanomat kertoi 10. huhtikuuta, että Kela hylkää jo tuhansia sairauspäivärahoja vuosittain.
      Kela ei myöskään perustele päätöksiä.
      Yksi tyytymättömistä asiakkaista on helsinkiläinen Aimo Poikonen, jonka asiassa myös Euroopan ihmisoikeustuomioistuin EIT katsoi Kelan toimineen virheellisesti.
      Poikoselle ei myönnetty hänen lääkärinsä kirjoittamasta sairauslomasta korvausta, ja Kela kieltäytyi antamasta päätökseen liittyviä asiakirjoja Poikoselle. EIT katsoi Kelan loukanneen asiakkaan oikeusturvaa. Poikonen myös pyysi Kelaa perustelemaan päätöksen.
      Tyly vastaus tuli Kelan lakimieheltä. "Koska asiantuntijalääkäri ei perustele päätöksiä, pyyntöönne ei voida suostua."
      Myös potilasjärjestöt Invalidiliitto, Kynnys ry ja Suomen Reumaliitto ry ovat puuttuneet siihen, että Kela ei perustele päätöksiään.
      Hallintolaki velvoittaa viranomaiset perustelemaan päätöksensä ja kertomaan, kuka ratkaisun on tehnyt. Kela ei noudata hallintolain määräyksiä.
      Kelan ylilääkäri Järvisalo hyväksyy kritiikin. Nykyinen toimintamalli ei ole riittävän avoin ja selkeä, hän myöntää.
      Järvisalon mielestä järjestelmän tulisi olla avoimempi. Kun toiminta jossain vaiheessa siirtyy kokonaan verkkoon, sekä päätösprosessi että kriteerit tulevat selvemmin päivänvaloon.
      Rahan säästäminen ei ainakaan Kelan sairausvakuutuspäätöksiä tehtäessä ole esillä, Järvisalo vakuuttaa.
      Hänen mukaansa laissa jää jonkin verran harkintavaltaa päätöksentekijälle. Hän kuitenkin kiistää, että päätöksenteko olisi jotenkin mielivaltaista.
      Ongelmia tuo se, että valituskoneisto on hidas. Käsittelyn aikana asiakas voi pudota "monisiiloisen sosiaalijärjestelmän" väliin, Järvisalo arvioi.
      Lisää aiheesta:
      http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ihmisoikeustuomioistuin antoi Kelalle tuomion oikeusturvan loukkauksesta/11352453542

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/7105278

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      205
      3833
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      62
      2426
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2296
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2213
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1521
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1247
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      70
      1157
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1126
    Aihe