http://www.iltalehti.fi/uutiset/200904229454347_uu.shtml Kelalle tuomio oikeusturvan loukkaamisesta Keskiviikko 22.4.2009 klo 07.43 Kela on useasti päättänyt vastoin hoitavan lääkärin lausuntoa, että potilas on työkykyinen. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat. Kelasta myönnetään, ettei toiminta ole riittävän avointa. (JARNO JUUTI) Onko Kelan toiminta tarpeeksi avointa? 2% 98% Ääniä 7910 Onko Kelan toiminta tarpeeksi avointa? Usein potilaan työkyvystä ei päätä oma lääkäri, vaan Kelan omat asiantuntijalääkärit. Asiantuntijat eivät tapaa potilasta lausuntoa varten. Eläkkeitä, sairauslomia ja leikkauksia koskevia päätöksiä tehdään Kelassa vuosittain kaikkiaan noin 700 000. Tuhansia sairauspäivärahahakemuksia hylätään päivittäin. Euroopan ihmisoikeustuomioistuin (EIT) on päättänyt, että Kela on toiminut virheellisesti. Helsinkiläiselle Aimo Poikoselle ei myönnetty sairauslomasta korvausta ja Kela kieltäytyi antamasta päätökseen liittyviä asiakirjoja potilaalle. Kelan vastaus oli: Koska asiantuntijalääkäri ei perustele päätöksiä, pyyntöönne ei voida suostua. EIT:n mukaan Kela rikkoi potilaan oikeusturvaa. Monet potilasjärjestöt ovat puuttuneet Kelan tapaan olla perustelematta päätöksiään. Toimintamalli ei ole riittävän avoin, myöntää Kelan ylilääkäri Jorma Järvisalo. Toiminnan tulisi olla avoimempaa, mutta Kela ei ajattele rahaa tehdessään sairausvakuutuspäätöksiä.
kelalle tuomio oikeusturvan
loukkaamisesta
1
232
Vastaukset
- varsinainen asijantuntija
Nämä "asiantuntijalääkärit"on aina olleet pelkkä vitsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614188KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122731Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452232Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291883- 241843
- 281556
- 171400
- 651310
- 1321270
- 311178