Seksi eli tumputuskin kielletty

tai seurantaa

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laki_ja_oikeus

      Kyllä sotilaspoliisit valvovat ohjesäännön noudattamista myös vapaa-ajalla tuvissa, Aijai miten monta tumputtajaa minäkin paljastin omana sotilaspoliisaikanani.

      Tavanomainen metodi oli tehdä täsmätarkistuksia tupiin erityisesti juuri hiljaisuuden alettua. Tarkastus tapahtui osapuilleen, niin että hiivittiin hiljaa tarkisettavaan kompanniaan ilmoittamatta etukäteen päivystäjlle tai vääpelille.

      Sotilaspoliisiryhmä ryhmittyi kunkin tuvan oven eteen ja aloitti sotilallisella täsmällisyydellä ns runkkutarkastuksen, joka käsitti seuraavat toimenpiteet:

      1. valot päälle
      2. miehet käsketään ylös sängystä samantien.
      3. Käsien tarkistus,
      4. alushousujen tarkistus
      5. Lakanoiden ja petivaatteiden tarkistus
      6. Tuvan roskiksen tarkistus ns runkkupapereista

      Aika nopeasti näki kuinka moni oli runkannut. Fyysisiä todisteita löytyi usein housuista tai lakanoista. Myös joskus joku onneton jäi kiinni suorastaan itseteosta - käsi kiinni munassa, joka saattoi vielä jopa olla tanassa.

      Yksi hyvä indisio kielletystä itsetyydytyksestä oli se, oliko varusmies pukeutunut ohjesäännön edellyttämällä tavalla itsetyydystä ehkäisevään "runkkupukuun", Jos ei ollut niin runkaaminen oli mitä todennäköisintä. Tällöin todistustaakka asioiden vastakkaisesta tilasta siirtyi varusmiehelle, jonka tuli siis näyttää toteen se ettei ollut mukamas runkannut. Aika harvoin mitään selityksiä kuunneltiin, sillä vanha sotilaspoliisin nenä kyllä haistaa nuorenkiiman hajun. Tarvittaessa otettin dna-näytteitäkin.

      Runkkaajat saivat aina poistumiskieltoa ja oikein toistuvat tapaukset tuomittiin vieläpä sakkoihin.

    • virkaten suojia

      "Seksi eli tumputuskin kielletty "

      Onneksi on Lapinjärvi, jossa on monenlainen sallittua.

    • Alik Hyvönen

      Totta.

      Oli muuten aikamoiset paineet, kun 12 kk palveltuani sain sotilaspassin kouraan ja juoksin heti runkulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe