Moikka! Mä en tajua sitä joittenkin ihmisten vihaa teiniäitejä kohtaan. Mun mielestä se ei tosiaankaan katso ikää olla hyvä äiti. Olit sitten 30 tai 16. Sanokoon kuka mitä tahansa, itse ainakin haluaisin lapsen nuorena. Minulla ei ole mitään nuoria äitejä vastaan, eikä kyllä vanhempiakaan. Se on jokaisen oma asia milloin perustaa sen perheen ja milloin on valmis huolehtimaan pienestä vauvasta.
17w tyttö
5
329
Vastaukset
- jopahan taas
Niinpä, mutta kun siihen lapsesta huolehtimiseen tarvitaan sitä rahaa. Ja harvalla 16-vuotiaalla sitä on. Ei lapsi elä pelkällä lepertelyllä ja leikkimisellä. Kun lapsi kasvaa, kasvaa myös kulutkin. Tiedätkö mitä vaippapaketti maksaa? Jos täytyy rahat kerjätä omilta vanhemmilta tai yhteiskunnalta, ei se silloin ole "oma asia". Myös toimeentulosta on pystyttävä huolehtimaan, jos haluaa olla hyvä äiti.
- Miesope
Alaikäisten tyttösten puuhat vaikuttavat heidän itsensä lisäksi moniin muihinkin tahoihin. Jos lasta ei kykene itse elättämään, lasta ei ole myöskään syytä hankkia. Yksinkertainen asia.
- Nuori21
Kerrankin olen samaa mieltä kanssasi :)
- 28+0
Ei se siitä ole pelkästään kiinni, että olisko hyvä äiti vai ei. Minä olen 22-vuotias ja raskaana viikolla 28 0 ja vaikka olenkin onnellisesti avoliitossa lapsen isän kanssa, niin silti se ajatus arjesta pelottaa ja mietin miten selviän siitä, kun mies on töissä. Tukiverkko on hyvä olla ympärillä! Minäkin olen pyytänyt terveydenhoitajan kautta apua perhetyöntekijältä jo valmiiksi, että saisin hänestä tukea lapsen synnyttyä, vaikka ainakin meidän paikkakunnallamme perhetyöntekijä keskittyy avustamaan ensisijaisesti alle 20-vuotiaita äitejä.
Ja vielä, ei se raha tosiaan itsestään tule, tottakai avustuksia tulee valtiolta, mutta hyvä se on olla itselläkin säännölliset tulot, koska kun vauva kasvaa, niin menot kasvaa myös.
Saattoi olla asian vierestä, mutta kuitenkin.- äititäti
Hei 28 0! Ei ole ihme, että vastuu uudesta tulokkaasta vähän pelottaakin. Kyllä varmaan useimpia äitejä jännittää se arki, varsinkin ensimmäisen lapsen kanssa. Vauvat on niin erilaisia: jotkut nukkuvat suurimman osan vuorokaudesta, mutta sitten on taas niitä itku-iikkoja, joiden kanssa valvotaan ja väsytään masennukseen asti. Kummastakin "vauvamallista" on kokemusta:)
Onko sinulla ketään läheistä aikusta, joka voisi tulla välillä auttamaan vauvanhoidossa? Hyvä, jos saisit perhetyöntekijän välillä käymään, jos sitä turvaverkkoa ei ole. Kannattaa puhua asiasta neuvolassa, jos alkaa tuntua liian raskaalta. Taloudellisesti pärjäätte, kun mies on töissä. Kai hän voi ottaa isyyslomaa ensimmäisiksi viikoiksi, niin saatte yhdessä opetella vauvanhoitoia? Olet sitten varmenpi, kun joudut jäämään kaksin lapsen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492033Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051727- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781193- 671150
- 251061
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966- 45947